Zuby u dětí: Kdy je správný čas začít o ně pečovat?

Zuby u dětí si zaslouží svoji pozornost již od útlého věku. Důležité je starat se také o mléčné zuby. Kdy začít s čištěním zoubků u malých dětí a kdy navštívit poprvé zubaře?

I o mléčné zuby je třeba se náležitě starat, začít by se přitom mělo mnohem dřív, než si myslíme.

Péče o zuby u dětí

První zoubky se začínají prořezávat někdy okolo šestého měsíce věku dítěte. U každého to ale může být jinak, někdy se první zoubek ukáže až mnohem později. Netřeba se strachovat, zoubek zcela jistě vyleze. Ještě, než se tak stane, dítě obvykle trpí, bolí ho dásně. V tuto dobu je dobré začít dítě zvykat na to, že mu brzy budete dvakrát denně do pusinky něco dávat. Jde o to, aby si dítě zvyklo na zubní kartáček, aby si zvyklo na to, že bude mít v puse cizí předmět.

Kartáček prsťáček pro nejmenší děti

Existují takzvané prsťáčky, ty jsou vyrobeny ze silikonu a pomáhají nejen v tom, aby si dítě na kartáček zvyklo, ale především masírují dásně – a z prvního prořezaného zoubku odstraňují vznikající zubní plak. Prsťáčky jsou malé silikonové kartáčky, které se nasouvají na prst, rodič pak miminku může asi od půl roku věku (nebo i dříve) masírovat dásně.

Pokud právě začíná růst zoubek, je dobré použít i speciální gel, který není klasickou zubní pastou, ale ulevuje dětem od bolesti při růstu zubů. Takto si dítko snadno zvykne na to, co přijde trošku později. Na klasické čištění zubů.

zuby u dětí
Zdroj obrázku: osobystist / Shutterstock.com

První zubní kartáček

Když dítě oslaví své první narozeniny, nastává doba, kdy je dobré začít mu čistit zoubky již opravdovým malým dětským kartáčkem, který by měl mít měkké štětinky a dlouhou hlavici, aby se s kartáčkem snáze manipulovalo.

Vůbec nezáleží na tom, kolik zoubků dítě má, i jeden mléčný zoubek má smysl čistit, protože i na něm už se mohou tvořit kazy. A i když dítěti mléčné zuby vypadnou, mějte na paměti to, že i ty mohou bolet a dítě si může užít nepříjemné chvilky, když se zuby zkazí.

S prvním rokem dítěte přichází i vhodná doba na první návštěvu zubního lékaře. Ten ústní dutinu prohlédne a dítko si alespoň okusí, jaké to je sedět v zubařském křesle.

TIP: Přehled ordinací ortodoncie v Praze.

První návštěvy se rozhodně nemusíte obávat, bývá rychlá a spíše preventivní. Opravdu ale nečekejte s návštěvou až do doby, kdy dítě začne mít se zoubky potíže.

Správné a pravidelné návyky v oblasti ústní hygieny by si děti měly osvojovat už opravdu od malička.

Zdroj: raisingchildren.net.au, health.clevelandclinic.org

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.