Australský ovčák patří mezi aktivní psí plemena

Milujete pohyb, téměř žádná aktivita vám není cizí a rádi byste si pořídili čtyřnohého společníka? Pak by pro vás mohl být vhodnou volbou australský ovčák.

Původně se jednalo o pracovní a pastevecké plemeno, které bylo využíváno především pro ochranu dobytka. V současné době je to dokonalý společník pro všechny aktivní rodiny. V minulosti bylo plemeno šlechtěno tak, aby bylo odolné vůči jakémukoli typu počasí, mohlo pobývat celoročně venku, bylo rychlé, vytrvalé a poslušné. Tyto vlastnosti si zachovalo až do dob současných.

Charakteristické vlastnosti

Australský ovčák je pes, který má velké množství energie, vytrvalosti a inteligence. Pořídit by si jej měla rodina aktivní. V žádném případě to není pes, který bude ležet doma na gauči, jako ozdoba. Vyžaduje každodenní aktivní pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Čeká na příkazy svého pána, které pak s radostí plní. Potřebuje pozitivní motivaci a každý den psychickou i fyzickou stimulaci. Jen tak si vybije svoji přílišnou energii a své pudy ovčáckého psa. Miluje psí sportovní činnosti. Ideální volbou jsou pro něj agility, frisbee nebo flyball. Pokud mu tyto jeho potřeby nedopřejete, počítejte s tím, že jakmile zůstane doma sám, může se uchýlit k ničení vašeho majetku a štěkáni. Svému majiteli je oddaný projevuje mu svou náklonnost. K cizím lidem je rezervovaný. Jestliže se mu dostane správné výchovy, je to pes vhodný i k dětem.

Zdroj foto: Enna8982 / Shutterstock.com

Vzhled

Australský ovčák je plemeno středního vzrůstu, s rozmanitě zabarvenou srstí. Ta je středně dlouhá. Mezi nejčastější barvy patří blue a red merle, black a red. Ve všech variantách se může objevit bílé nebo tříslovité zbarvení. Další variantou je trikolora. Toto zbarvení v sobě nese red nebo black s příměsí bílé a tříslové barvy. Dospělý jedinec váží v rozmezí 18-28 kilogramů, výšku v kohoutku má v rozmezí 46-58 centimetrů.

Podmínky péče

Australský ovčák je plemeno vhodné především na zahradu, s přístupem do domu, miluje totiž lidskou přítomnost. Může však žít i v panelákovém bytě, ale pouze pod podmínkou, že mu zajistíte dostatek každodenního pohybu. Vzhledem k tomu, že vyhledává přítomnost lidí, není vhodné jej nechávat celý den samotného, i kdyby byl na zahradě. Je to pes se silnými pasteveckými instinkty, to musíte mít na paměti především v případě, že bude část dne trávit na zahradě sám. Zajistěte pro něj dostatečně pevné a vysoké oplocení. V případě, že s ním budete vyrážet do přírody, mějte ho stále na očích.

Nevýhody chovu

Je to pes velmi aktivní, potřebuje každodenní pohyb a to nejen kolem domu nebo paneláku. Vyžaduje důslednou výchovu, proto není vhodný pro začínající chovatele, potřebuje k sobě zkušeného pána, který bude dbát na jeho výcvik i socializaci. Jestliže vám vadí chlupy, toto plemeno si nepořizujte. Stejně tak je to i s časem. Vracíte-li se domů každý den v pozdních odpoledních hodinách a unavení, není australský ovčák pro vás tou nejideálnější volbou.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.