Cyklistika: Vrcholový sport, relax i správný krok pro zdraví

Cyklistika nebo samotná jízda na kole patří k těm nejdostupnějším sportům vůbec. Cyklistika se řadí mezi různá odvětví jako jsou doprava, sport, odpočinek, rekreační zábava nebo prostředek k tomu, abychom udělali něco pro naše zdraví.

Jízda na kole přináší i spoustu výhod oproti jiným sportovním aktivitám. Podíváme se na některá z nich.

Výhody cyklistiky

Výhod existuje hned několik, a ne každý je považuje zrovna za výhodu. Cyklistika, ostatně jako každý jiný sport, má své odpůrce i zastánce. Někdo nemůže vyloženě vystát jízdu na kole, jiný na ni zase nedá dopustit.

  1. První výhodou je samozřejmě to, že je to téměř nejlevnější a nejdostupnější sport. Je to dáno tím, že jezdit na kole se dá kdekoliv a snad kdykoliv. Ať je léto nebo podzim, stále vídáme na silnicích a cyklostezkách lidi na kolech v přiléhavém oblečení. Kolo, ať už závodní nebo rekreační můžeme pořídit a zakoupit v jakémkoliv cykloservisu nebo obchodě se sportovním náčiním a pomůckami.
  • Přináší ale i výhody pro naše zdraví. Je dokázáno, že jízda na kole zlepšuje jak celkovou kondici, tak i problémy s trávením. Ale také můžeme díky cyklistice bojovat s civilizačními chorobami, jak je cukrovka, obezita nebo problémy kardiovaskulárního systému.

 

Proč začít s cyklistikou

  • Jízda na kole alespoň půl hodiny denně je doporučována pro lidi, kteří trpí nespavostí, nebo mají jiné problémy v oblasti spánku. Lidé usínají lépe a mají kvalitnější a delší spánek.
  • Jelikož při jízdě na kole jsou zapojovány do akce snad všechny svaly a části těla, dochází tak k lepšímu prokrvování. Člověk pak vypadá svěže a mladě.
  • Díky jízdě na kole dochází k vyplavení endorfinů a v člověku navozuje pocit štěstí. Je dokázáno, že se při této aktivitě zlepšuje nálada, a dokonce býváme celkově méně unaveni.

Pokud budeme jezdit na kole denně, může se stát, že se nám zlepší paměť a schopnost rozhodování. Zvláště tehdy, pokud jedinec trpí Alzheimerovou poruchou je velice doporučována pravidelná jízda na kole. Samozřejmě, že se nedá tak úplně vyléčit, ale dokáže průběh zpomalit a zlepšit celkovou psychiku člověka.

Cyklistika má také pozitivní dopad na sociologii člověka, zvláště pokud tuto pohybovou aktivitu provádíme ve společnosti svých nejbližších. Lépe tak navozujeme kontakty a komunikaci ve společnosti. Tak tak vznikají i kluby a spolky cyklistů.

Zdroj foto: lzf / Shutterstock.com

Druhy cyklistiky

Druhů cyklistiky existuje velká řada. Ať už rekreační, nebo na závodní úrovní. Tam najdeme mnoho způsobů jízdy na kole.

  • Například terénní cyklistika, kdy závodníci jezdí v terénu, jako jsou hory, lesy, případně uměle vytvořený terén.
  • Dále se závodí také v uzavřených prostorách, kde se provozuje například krasojízda na kole.

Je skvělé, že cyklistika obecně nevyžaduje speciální podmínky, které se mají dodržovat. Na kolech vidíme jezdit malé děti, velké i dospělé. Staré i mladé, muže i ženy. Je to sport, kde neplatí žádná pravidla. Jen ta, která si nastavíme my sami. A navíc je stále více populární a oblíbený.

Zdroj: cyklozlin.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.