Tyto 3 věci v zahradě nezapomeňte udělat v březnu

Březen je měsíc, kdy začíná zahrada ožívat prvními květy jarních cibulovin a zahrádkář má plné ruce práce. Březen je ideální pro kontrolu zahrady a prořezání stromů a keřů.

Jarní měsíce březen a ještě i duben jsou velmi nevyzpytatelné, pokud jde o počasí a především přízemní mrazíky. Jestli ale už roztál všechen sníh, je možné ze záhonů odstranit  ochranné chvojí, fólie a jiné materiály. Pokud je půda suchá, zalijte vše, co právě roste, především stromy. Jaké další práce čekají na zahradníka v březnu?

Čas vysadit a prořezat stromy a keře

V průběhu března vhodný čas vysadit na zahradě stromy a keře, které jste nestihli vysadit na podzim. Můžete založit živý plot. Teď, před rozpukem, je také nejvhodnější doba na prořezání stromů a keřů, hlavně angreštu a rybízu, kde je potřeba odříznout staré výhony, aby mladé zesílily. Provádíme řez omlazovací i výchovný.

Březen v zahradě
Zdroj foto: Maria Evseyeva / Shutterstock.com

Dřív, než ovocné stromy nasadí květy, je vhodné se věnovat také postřiku proti škůdcům. Postřik se provádí při venkovní teplotě 7 – 10 °C a za sucha a bezvětří, protože musí na stromě vydržet nejméně 2 hodiny.

Péče o záhony

Když se odstraní ochranná vrstva (chvojí, fólie) a případně sklidí zelenina pěstovaná pod sněhem, je čas na výsev do záhonů. Prokypříme a přihnojíme záhon s jahodníky. Do připravených záhonů můžeme koncem března vysít ředkvičky, raný salát, špenát, petržel, mrkev, hrách, kopr, jestli jsme nezaseli na podzim tak také jarní česnek a můžeme i cibuli. Česnek zasazený na podzim už by se měl pomalu prodírat na slunce.

Příprava sazenic

V březnu můžeme už sázet okrasné trvalky a byliny přímo do záhonu. Pokud už je půda vyhřátá, ale zůstává vlhká, přikryjte záhon s trvalkami mulčem. Touto dobou už plně kvetou jarní cibuloviny:

  • krokusy,
  • hyacinty,
  • tulipány
  • narcisy.

S těmi nyní není žádná práce, rostou nám pro potěšení.

Březen je vhodný na přípravu sazenic:

  • rajčat,

  • paprik,

  • okurek

  • dalších rostlin, které nebudeme vysévat ze semen.

Obvykle si je zahrádkáři předpěstovávají za okny, v pařeništích či fóliovnících.

Zdroj: loveyourlandscape.org

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.