Plyn, nebo pevná paliva? Poradíme vám

Přemýšlíte nad výměnou topného systému v domě? Přicházející jaro a léto jsou ideálním obdobím. A nemusí to být jen výměna starého kotle za novější, ale rovnou přechod na jiný způsob vytápění. Podívejte se na možnosti.

V rodinných domech se poslední roky tradičně topí plynem nebo dřevem, leckde i uhlím. Česká republika má velmi hustou síť plynových přípojek a kromě malých obcí je plynofikováno téměř celé území. Druhou početnou část tvoří domy, které vytápí kotel na tuhá paliva. Kromě dřeva stoupá popularita dřevěných pelet, které se využívají v automatických kotlích. Na rozdíl od zemního plynu, jehož cena stále zažívá bouřlivé období, náklady na tuhá paliva prošly jen krátkodobým zvýšením.

Ruční, nebo automatické přikládání?

Největší rozdíl mezi kotli na pevná paliva je v tom, čím topíte. Od výběru paliva se odvíjí, jakou péči budete muset vytápění věnovat a také kolik zaplatíte za topnou sezónu. V zásadě platí jednoduché pravidlo: kdo přidá ruku k dílu, ušetří.

Při vytápění v kotli na dřevo je třeba počítat s ručním přikládáním, bez něhož oheň vyhasne. Zároveň nesmíme zapomínat na to, že dřevo se musí nejdříve nařezat, nasekat a vyskládat na vhodné místo. Odměnou vám bude jeden z nejlevnějších provozů a dobrý pocit z toho, že využíváte obnovitelný zdroj paliva.

Kotel na dřevo 55kw
Zdroj foto: opop.cz

Česko jako peletová velmoc

Pokud nechcete s přípravou dřeva a přikládáním ztrácet čas, zvažte kotel na pelety. Pelety se vyrábějí ze dřeva, takže jsou také ekologické. Neobsahují žádné chemické látky ani lepidla, uvnitř najdete jen piliny.

V posledních letech navíc v České republice vzniklo několik peletáren, které zvládají vyrobit neuvěřitelného půl milionu tun ročně. Vzhledem k tomu, že u nás dosud nebyla taková poptávka, šla většina produkce na export do zahraniční. V okolních státech je totiž topení peletami velmi oblíbené. Když srovnáme kotle na tuhá paliva, přináší pelety nejvyšší technologický pokrok.

Vysoký komfort vytápění

Hlavní výhodou automatických peletových kotlů je jejich samočinný provoz, díky kterému se nemusíte starat o rozdělávání ohně a přikládání. V automatickém režimu funguje kotel tak dlouho, dokud má dostatek pelet v zásobníku. Podle svých preferencí a místa v kotelně si zvolíte velikost zásobníku, který jednou za několik dnů dosypete palivem. Přesný interval záleží na tom, jaký má kotel výkon, na jakou teplotu vytápíte a kolik kilogramů pelet se do násypky vejde.

Chod vytápění si poté kotel řídí sám. Plynule dopravuje pelety k hořáku a udržuje stabilní požadovanou teplotu. Velkou výhodou je vzdálené ovládání, které umožňuje zapínat topení a nastavovat teplotu odkudkoli. Pomocí aplikace v mobilním telefonu jednoduše změníte nebo zkontrolujete, jak se u vás doma topí.

Nejistota se zemním plynem

Díky svému automatickému provozu a pohodlnému ovládání se pelety přibližují vytápění plynem. Pokud používáte plynový kotel, nemusíte se kromě placení záloh o nic starat a topení je velmi komfortní. Nastavení teploty lze změnit jednoduše na termostatu, termostatické hlavici nebo vzdáleně pomocí aplikace.

Až do vypuknutí současné energetické nejistoty tedy mělo plynové vytápění spoustu výhod. Přestože jde o fosilní palivo, ekologický dopad vytápění v domácnostech není vysoký. Hlavním problémem tak zůstává, že Česko nemá vlastní zdroje. Dodávky a ceny plynu budou vždy závislé na aktuální geopolitické situaci ve světě. Kotel na pevná paliva má v tomto ohledu výhodu, protože spotřebu dřeva i pelet lze dlouhodobě pokrývat z lokálních zdrojů.

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.