Co všechno dovedou monitorovat moderní chytré hodinky

Není pochyb o tom, že s popularitou chytrých telefonů, které dokážou zvládnout prakticky každý aspekt našeho života, také roste dopyt získávat stále více a více „konektivity“ v stále menším a menším „balení“. A současně, tradiční náramkové hodinky se staly pro mnoho lidí technologickou redundancí. Zeptejte se přítele kolik je hodin a je pravděpodobné, že se podívá na svůj smartphone. Nejnovější vlna chytrých hodinek má ale za cíl tohle změnit.

Chytré hodinky jsou digitální hodinky, které dokážou více – mnohem více – než vaše staré analogové zařízení pro sledování času. Nemluvíme o těch kdysi úžasných kalkulačkových hodinkách, které jste měli na základní škole. Jedná se o plnohodnotné digitální nástroje. Nejlepší chytré hodinky mohou spouštět aplikace a přehrávat všechny druhy digitálních médií, jako jsou zvukové stopy nebo rádio streamované do sluchátek Bluetooth. Mnoho z těchto hodinek má dotykové obrazovky, které vám umožňují přístup k funkcím, jako je kalkulačka, teploměr, kompas a další.

Většina současných iterací chytrých hodinek není zcela samostatná zařízení, jednoduše proto, že jim chybí připojení k internetu. Mnoho hodinek je navrženo tak, aby se přímo propojily s jinými zařízeními, která mají připojení k internetu, konkrétně s vaším smartphonem. Stejně jako u vašeho smartphonu, přístup k internetu nabalí chytré hodinky obrovským množstvím potenciálních funkcí, jako jsou upozornění na zprávy, GPS navigace a synchronizace kalendáře. A samozřejmě, připojení Bluetooth k vašemu telefonu znamená, že vám hodinky mohou pomoci uskutečňovat hovory nebo odesílat a přijímat zprávy.

Některé chytré hodinky jsou vyrobeny speciálně pro sportovní účely, takže můžete sledovat své časy, vzdálenosti a trasy. Mohou pracovat společně s příslušenstvím, jako je monitor srdečního tepu nebo snímač kadence. Existují speciální chytré hodinky zkonstruované speciálně pro milovníky plachtění, které jim pomáhají sledovat proměnné, jako je rychlost, směr a rychlost větru.

Chytré hodinky – nová technologie?

Pro mnoho lidí mohou chytré hodinky opravdu vypadat jako zbrusu nová technologie. Pravdou však je, že chytré hodinky už delší dobu číhají ve světě gadgetů. Úplně první mohly být digitální hodinky Microsoft UC-2000 vydané v roce 1984, které bylo možné programovat v BASICu pomocí klávesnice. V roce 2002 společnost Microsoft představila technologii nazvanou Smart Personal Object Technology neboli SPOT, která byla navržena tak, aby přidávala nový účel každodenním objektům integrací takzvaného chytrého softwaru. Produkce hodinek na báze SPOT byla v roce 2008 ukončena, ale myšlenka chytrých hodinek žila a nastal čas uvést digitální kouzla chytrých hodinek do mainstreamu. Pokračujte ve čtení a dozvíte se proč.

Forma, funkce, zábava

Protože jsou lidské zápěstí jen tak velké, jaké jsou, náramkové hodinky musí být extrémně kompaktní. Na druhé straně to znamená, že displej musí být malý. To znamená, že lidé zvyklí na směšně předimenzované displeje smartphonů se musí naučit používat na chytrých hodinkách podstatně menší rozhraní. To také znamená, že vývojáři softwaru musí najít intuitivní grafická rozhraní, která se vejdou do omezené oblasti zobrazení hodinek. Jak mohou potvrdit programátoři, kteří vytvářejí aplikace pro chytré telefony, tato výzva může „udělat“ nebo také „pohřbít“ produkt.

Vzhledem k bojům výrobců při zdokonalování chytrých hodinek stojí za to přemýšlet, proč by je lidé chtěli. Jedním z důvodů je, že smartphony jsou tak náročné na naši pozornost. Kamkoliv jdete, vidíte lidi, jak hledí do svých telefonů, jako by byli oknem do jejich duše (a možná jsou). Gadget, který je pasivnější a méně rušivý – například hodinky – by mohl potenciálně změnit způsob interakce s osobními gadgety. Hodinky místo toho, aby neustále zaměstnali vaše ruce, mohou jednoduše spočívat na vašem zápěstí. Správné hodinky vám tedy mohou pomoci získat zpět část mentálního území, které bylo zaplaveno armádou smartphonů. Co přesně tedy rozumíme chytrými technologiemi, když mluvíme o chytrých hodinkách?

Muž so smart hodinkami
Muž so smart hodinkami, zdroj: New Africa/shutterstock.com

Fitness tracking

Chytré hodinky jsou cennými nástroji sledování kondice. Jsou vybaveny funkcemi zlepšujícími kvalitu života, jako jsou například krokoměry, které počítají počet kroků, které uživatel během dne provede, akcelerometry, altimetry… Mají také monitor srdečního tepu pro sledování srdeční frekvence během cvičení a další fitness a zdravotní nástroje, včetně monitorů spánku pro sledování kvality a množství spánku, které se uživateli dostane, monitorů EKG a monitorů krevního tlaku.

Pokud chcete zhubnout, nabízí vám také plány na hubnutí. Umožňují měřit přijaté kalorie a ty, které jste spálili po celý den. Mnoho hodinek navíc nabízí upozornění na sedavý způsob života, které se aktivuje, pokud zůstáváme delší časbez pohybu.

Navigace

Zvednutí telefonu pro kontrolu trasy při navigaci může být trochu těžkopádné. Navigace pomocí telefonu při jízdě na kole nebo při řízení rozptyluje pozornost řidiče a je to na mnoha místech nepovolené. Chytré hodinky eliminují nebezpečí rozdělené pozornosti; ukazují směr, který hledáte, přímo na zápěstí. Apple Watch například udávají směr pomocí různých vibrací, které indikují, zda odbočit doprava nebo doleva.

GPS určování polohy ještě není úplně standardní, ale určitě se jím stane. Chytré telefony před několika lety neměly GPS, ale nyní ano a tak to bude i se smartwatch. Polohovací systémy Glonas a Galileo jsou také podporovány na mnoha zařízeních. GPS je nezbytný pro sledování vašich outdoorových aktivit, jako je běh, turistika a jízda na kole, aby vám poskytl přesné údaje o vaší rychlosti a také k zobrazení vašich aktivit na mapě.

Detekce pádu a nouzové volání

Chytré hodinky mají nyní funkci, která detekuje pády senzorem upadnutí. Když snímač detekuje pád, okamžitě spustí poplach pro uživatele. Pokud uživatel na poplach během krátké doby nereaguje, smartwatch automaticky provede nouzové volání o pomoc. Tato funkce může být zvláště užitečná pro starší lidi, kteří jsou často náchylní k pádům.

Okamžitá odpověď na zprávy, přijímání hovorů, hlasový asistent

Pokud máte chytré hodinky na zápěstí, už nemusíte vytahovat telefon z kapsy. „Za jízdy“ můžete přijímat hovory nebo odpovídat na zprávy. To je obzvláště užitečné, pokud cvičíte nebo jste ve scénáři, kdy je nošení telefonu příliš nemotorné, nebo nevhodné. Jen si pamatujte, že to vše se děje v mnohem menším měřítku než smartphone, takže rozhraní to může být trochu nimravé. Chytré hodinky nikdy úplně nenahradí telefon pro tyto úkoly (každopádně ne v blízké budoucnosti), ale jsou určitě velmi schopné, pokud jsou používány po krátkou dobu, kdy je nošení telefonu prostě ošemetné.

Žijeme ve světě aktivovaném hlasem. Od příležitostných konverzací a telefonních hovorů po chytrá zařízení v našich autech a domácnostech jsme zvyklí na technologii, která k nám mluví. Chytré hodinky jsou vybaveny funkcemi Google Assistant, který vám poskytne bezproblémovou pomoc po celý den. Svůj kalendář Google můžete také synchronizovat s hodinkami a přijímat připomenutí, když je potřebujete. Požádejte o pomoc Google a získejte odpověď přímo na hodinkách-ideální handsfree pomoc kdykoli a kdekoli.

Notifikace

Chytré hodinky nabízejí uživatelům snadný přístup k jejich upozorněním ze zápěstí. Upozornění na sociální média, oznámení aplikací a upozornění na zprávy jsou přístupná z chytrých hodinek po připojení k chytrému telefonu. To znamená, že můžete zůstat v obraze jen díky otočení zápěstí.

Přehrávání hudby

Většina chytrých hodinek je vybavena funkcí hudebního přehrávače, která vám umožňuje poslouchat hudbu z telefonu v kapse. Pokud se například objeví skladba, která se vám příliš nelíbí, můžete na hodinkách jednoduše kliknout na „další“. Můžete přehrávání také pozastavit, upravit hlasitost nebo nastavit další skladbu. Může to znít nedůležité, ale opravdu to usnadňuje poslech hudby.

Běžné chytré hodinky lze také synchronizovat se sluchátky Bluetooth, což vám ušetří starosti s uvolněnými kabely. Díky tomu mohou být fitness tréninky soustředěnější a efektivnější.

Přizpůsobování je zábava

Možnost upravovat si ciferník každý den je neobvykle zábavná. Můžete se například v neděli procházet s tančícím Mickey Mousem na zápěstí, ale na úterní ranní schůzce v kanceláři se již prezentovat jako elegán s hodinkami s minimalistickým ciferníkem.

Kromě toho, že chytré hodinky dělají dosud zmíněné chytré věci, jsou to opravdu módní kousky, které dokážou vylepšit zjev svého nositele a dodat mu punc třídy a sofistikovanosti. Často jsou skvělým doplňkem i k tradičnějším doplňkům nebo šperkům. Většina chytrých hodinek také poskytuje uživatelům možnost měnit řemínky tak, aby odpovídaly jejich outfitu.

Funkce chytrých hodinek nám usnadňují život. Mohou fungovat jako sledovače pro rodiče v naději, že budou mít přehled o aktivitách dítěte, které není v dohledu. Mohou sloužit jako fitness zařízení na sledování vzdálenosti a času stráveného na túře, při běhu, nebo jiném cvičení. Zjednodušují používání vašeho smartphonu, když umožňují přijímat hovory, aniž byste museli sáhnout po telefonu. A to vše zabalené v přenosném, kompatibilním a nositelném zařízení. A kromě toho všeho, stále slouží své základní funkci – informování uživatele o tom, kolik je hodin.

Zdroje informací:Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.