Den stromů 20. 10. – Zasadili jste si už vlastní strom?

Den stromů se slaví po celém světě, u nás právě 20. října. Jedná se o oslavu a uctění stromů, které dávají kyslík, potřebný pro nás život. Zasadili jste si už někdy vlastní strom?

Je neskutečně důležité pro každého z nás i pro celou naši planetu, aby byly stromy nejen oslavovány ale i nově vysazovány.

A právě Den stromů nám to připomíná. U nás se tento den slaví 20. října – a po celé republice se konají akce na podporu záchrany stromů.

Den stromů a historie

Den stromů se začal prvně slavit v americké Nebrasce už v polovině 19. století. Dnes se Den stromů slaví ve více než padesáti zemích po celém světě, ale každá země má stanovený svůj datum, kdy tento den oslavují. Je to dáno konkrétními klimatickými podmínkami, a tedy i tím, kdy je možné nové stromy vysazovat.

  • Co se týče naší historie spojené s tímto dnem, u nás se Den stromů začal slavit na začátku dubna roku 1906. Pak ale přišla válka, a po ní nástup komunistického režimu.
  • V novodobé historii se znovu Den stromů u nás začal slavit až v roce 2000.
  • Datum se stanovilo na 20. října, a tento den se stal Středoevropským Dnem stromů, protože současně s námi se 20. října nové stromy vysazují také v Polsku a na Slovensku.

Pojďme si připomenout, proč je tolik důležité stále vysazovat nové stromy. I vy na své zahradě byste je určitě měli mít.

Symbol života a všeho živého

Možná jste již někde zaznamenali symbol zvaný „strom života“. Tento symbol se začal objevovat již v dávných dobách a má poukazovat na všechno živé na naší planetě. Už naši předkové si totiž uvědomovali obrovský význam stromů. Je důležité v tom pokračovat, protože stromy pro nás představují skutečně mnoho. Podpořit život a všechno dobré, co pro naši planetu stromy představují, můžeme všichni. Máte zahradu? Alespoň jeden strom si na ní vysaďte.

20. 10. Den stromů
Zdroj foto: Smileus / Shutterstock.com

Proč sadit stromy?

Asi i malé dítě ze základní školy si jako první ve spojitosti se stromy vybaví kyslík. Ano, stromy vytvářejí kyslík, který potřebujeme k tomu, abychom žili, abychom mohli dýchat.

Představte si, že jeden jediný strom denně dokáže sám vyprodukovat tolik kyslíku, kolik ho potřebují dva lidé, aby se mohli nadechnout. A to není určitě málo.

Stromy navíc léčí, mají vliv na psychické i fyzické zdraví člověka, navíc pobyt v přírodě dokáže odbourat stres a nabíjí nás novou energií. Stromy nás ale i chrání, poskytují ochranu před horkem, před sluníčkem, před větrem a při živelných katastrofách mohou bránit proti sesuvům půdy. Vysazují se ale i proto, že do sebe absorbují škodlivé látky, které jsou denně do ovzduší bohužel vypouštěny. Proto se stromy označují i za efektivní zbraň proti klimatické krizi.

Stromy jsou ale i zdrojem obživy, nejenže nám poskytují čerstvé ovoce, slouží také jako útočiště i obživa pro stovky druhů hmyzu a jiných živočišných druhů. Navíc je dřevo nejlepším ekologickým materiálem. Vyrábí se z něj nábytek, papír, nejrůznější dekorace, šperky, a staví se z něj domy. Dřevem ze stromů ale lidé i topí, a práce v lese je důležitým zdrojem financí pro mnoho rodin.

Den stromů aneb udělejte si svou zahradu hezčí

Stromy na vlastní zahradě mají nejen praktické výhody, ale okrasné stromy samozřejmě zahradu zdobí a mohou poskytnout přirozený stín. Pomohou ale také ochránit před hlukem z okolí a poskytnou soukromí.

Díky stromům na zahradě si můžete přírodu přinést i do města, a s každým vysazeným stromem na své zahradě uděláte i něco pro naši planetu, nejen pro sebe. I jediný strom na zahradě vám ale pomůže ušetřit i náklady na vytápění, protože eliminuje nárazy větru a pomáhá vyrovnat teplotní extrémy, které se v létě nebo v zimě mohou dostavit.

TIP: Oslavte mezinárodní den země tím, že jí sami pomůžete – jednou se vám za to poděkuje

Připojte se letos také ke Dni stromů a vysaďte i vy jeden nový strom, který dává život.

Zdroj: prazskestromy.cz

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.