Tradiční drožďová pomazánka – Vyzkoušejte jednoduchý recept

Drožďová pomazánka patří mezi zdravé pokrmy, typická je pro ni její nezaměnitelná chuť. Recept na výbornou drožďovou pomazánku vás přenese do dávných školkovských let.

Drožďová pomazánka nebo také známější kvasnicová pomazánka patří mezi stálice pomazánek, na které někdo vzpomíná rád a někdo zase ne. Kvasnice jsou bohužel velmi často opomíjenou ingrediencí, která je velkým přínosem pro naše zdraví. 

Výborná drožďová pomazánka – recept

Drožďová pomazánka ze školky nemusí zůstat v zapomnění, nechte se inspirovat a připravte si recept na drožďovou pomazánku, přesně takovou, jakou si ji pamatujeme.

Výborná drožďová pomazánka je velmi jednoduchá, na její přípravu vám stačí pár surovin. Během chvilky vykouzlíte svačinku nebo večeři pro vaši rodinu.

Suroviny

 • 250 g droždí
 • 4 vejce
 • 85 g másla
 • sůl, pepř, pažitka

Postup

 1. Cibuli nakrájejte najemno a zpěňte na kousku másla.
 2. Na cibulku přidejte rozdrobené droždí – restujte, dokud se droždí zcela nerozpustí, nesmí se připálit.
 3. Následně přidejte vejce a míchejte, dokud směs nezhoustne.
 4. Droždí nechte vychladnout.
 5. Nakonec směs vyšlehejte se zbytkem másla pokojové teploty.
 6. Osolte, opepřete a přidejte najemno nasekanou pažitku.

Pomazánka drožďová může mít hned několik variací. Například pro ty, kteří se vyhýbají vajíčkům, je ideální drožďová pomazánka bez vajec.

Drožďová pomazánka bez vajec

Suroviny

 • 84 g droždí
 • 100 g másla 
 • 100 g taveného sýra
 • 1 cibule
 • sůl, pepř

Postup

 1. Cibuli oloupejte a najemno nakrájejte.
 2. Máslo zahřejte v menším kastrůlku, zpěňte na něm cibuli.
 3. Přidejte rozdrobené droždí, tavený sýr a zamíchejte – ingredience se musí zcela rozpustit a spojit.
 4. Pomazánku dochuťte solí a pepřem a nechte vychladnout.
 5. Podávejte s čerstvým pečivem, můžete zasypat pažitkou.

Pomazánku můžete také ozvláštnit jinými surovinami, například luxusní drožďová pomazánka se salámem nebo kvasnicová pomazánka s hořčicí či tvarohem. Drožďová pomazánka vegan jistě potěší všechny vegany a drožďová pomazánka pro děti zase vaše ratolesti – téměř všechny děti droždí zbožňují.

Je drožďová pomazánka zdravá

Už naše babičky moc dobře věděly, jaký zázrak se schovává v jedné kostce kvasnic. Ty totiž obsahují látky, které z nich dělají superpotravinu.

Co obsahuje droždí

Droždí je takovou malou zásobárnou vitamínů B (především B1, B2, B6), kyseliny listové a chromu.

drožďová pomazánka recept
Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Při jakých problémech pomáhá droždí

Právě vitamín B je pro naše tělo velmi důležitý, jeho nedostatek může způsobit problémy v nervové soustavě jako je nespavost, deprese, únava a nedostatek energie.

Droždí ale díky obsaženým látkám je skvělé pro zdraví jater, očí a žaludeční sliznice. Dokonce bojuje s bakteriálními a plísňovými infekcemi, nehledě na to, že droždí je výborné pro zdraví vlasů, zubů a nehtů. Jestliže se snažíte zhubnout, měli byste droždí zařadit do své stravy, má blahodárné účinky na trávicí systém.

Využití droždí v domácnosti

Kvasnice mají v kuchyni své významné místo, zejména pekaři by se bez nich neobešli. Kvasnice jsou totiž živé kvasinky, které způsobují kynutí těsta, proto se využívají hlavně při pečení. Droždí je ale také skvělou surovinou, která se dá využít i do jiných pokrmů, například drožďová polévka je výživná a chutná zároveň.

V obchodech nalezneme klasickou kostku droždí, existuje však i varianta suché droždí, z něhož si můžete můžete upéct také domácí chléb ze sušeného droždí. Lahůdkové droždí zase slouží k dochucování pokrmů, jedná se sušené vločky s výtažkem sladu.

Droždí můžete použít i mimo kuchyni, jeho účinky uvítají i vaše rostliny. Hnojivo z droždí je jakýmsi životabudičem, které jim dodá přesně to, co potřebují.

Zdroj: food.com, botanical-online.com


 

Další recepty na pomazánky

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.