Jak dostat do vaší domácnosti kousek Skandinávie? Nechte se inspirovat

Skandinávský styl už dávno překročil hranice severských států a rozšířil se do zbytku světa. Čím tak inspiroval ostatní národy k napodobování? Především je to čistota linií, použití přírodních materiálů a světlých barev, které působí optimisticky. Je to také o pohodě a pohodlí.

Dá se říct, že skandinávský styl nejlépe vystihuje švédské slovo “lagom”, které se dá přeložit asi jako “přiměřeně” či “tak akorát”. U nás říkáme “Všeho s mírou”. A přesně tak severský způsob zařízení interiéru působí: nic není přehnané, ničeho není příliš ani málo. Vše, co v interiéru najdete, má svůj význam, svoji funkci.

Nemusí být vždycky jen bílá

Ke skandinávskému stylu nám bílá pasuje nejvíc, asi že evokuje ty nádherné sněhové pláně. Jenže bílá by bez povzbuzení jinými barvami působila sterilně a hlavně nudně. Paleta skandinávského stylu je bohatší, obsahuje žlutou, šedou, modrou i tyrkysovou a samozřejmě barvu dřeva. Samozřejmě jsou vhodnější světlé odstíny, protože nepohlcují světlo, kterého je u severního pólu i tak málo. Na menších plochách a na dekoracích můžete klidně použít sytější tóny.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Polštáře a bytový textil

Polštáře, deky a přehozy, koberce, to vše je pro skandinávský styl typické ve velkém množství. Vždy, v každé roční době, je třeba mít se do čeho zachumlat, chránit se před chladem a dopřát si pohodlí. Právě ze Skandinávie se k nám vrátily zpět různé pleteniny, převážně z vlny. Na druhou stranu často chybí v oknech záclony a pokud jsou, nejde o žádné nařasené záplavy. Mnohem častěji se setkáte s roletami.

Nábytek z masivu a přírodní materiály

Poctivý dřevěný nábytek skandinávský styl charakterizuje. Čisté linie, žádné kudrlinky. Nábytek, co voní lesem, kterých je na severu nekonečně mnoho. Dřevo a přírodní materiály jsou základem bydlení ve skandinávském stylu. Dodávají lidem pocit útulnosti a potřebnou rovnováhu – vnější i vnitřní.


Další styly bydlení

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.