Jak správně vybrat elektrickou koloběžku pro vaše bezpečí

Chcete si pořídit elektrickou koloběžku i vy? Věnujte pozornost výběru v rámci bezpečnosti, kvality i ceny. Elektrická koloběžka vám ale bude dělat radost celé jaro i léto.

Jak vypadá elektrická koloběžka?

Aku koloběžka poháněná elektromotorem funguje na podobně jednoduchém principu jako například u skútru. Při vaší projížďce vám stačí pár prvních odrazů, pak už celou práci při jízdě můžete nechat na motoru. Elektrické koloběžky jsou často designově minimalistické, některé z nich dokonce snadno složíte a vložíte do kufru auta pro převoz.

Proč jsou elektrické koloběžky tak oblíbené?

Elektrické koloběžky stačí dobít a s plnou baterií se můžete vydat na dlouhou procházku i výlet, pojížďky po městě i na menší nákup. Šetří váš čas, navíc taková forma pohybu kdekoliv je mnohem zábavnější než chůze. Lehce se dostanete do přírody, často se totiž bez koloběžky dostanete z práce domů dost pozdě – a než byste došli na některé z hezkých míst pro vyčištění hlavy, je večer. Momentálně jsou oblíbené elektrické koloběžky od čínského výrobce. Popularitě přidávají známe Harley, neboli Chopper elektrické koloběžky.

Neodmyslitelná pozitiva koloběžky

Elektrická koloběžka ale má mnoho dalších výhod. Díky pohonu s elektromotorem neprodukujete žádné emisní plyny, a tak šetříte planetu. Šetříte i vlastní námahu, jelikož s elektrickou koloběžkou se rozhodně nejedná o žádný aktivní sport. Přestože se jedná o elektromotor, nepotřebujete vlastnit řidičský průkaz. Ve zkratce se jedná o skvělé výhody:

  • lehce ji složíte,
  • je ekologická,
  • nepotřebujete řidičský průkaz,
  • šetří váš čas.

Pozor na kapacitu baterie

Pokud se rozhodnete pro elektrickou koloběžku, je nutné myslet především na výběr podle kapacity baterie. To je totiž jediná nevýhoda koloběžek s elektromotorem. Baterie k této koloběžce se sice nabíjí snadno a jednoduše u vašeho domu nebo v bytě, musíte na nabíjení ale myslet takřka po každé vyjížďce. Některé koloběžky se pyšní kapacitou dojezdu až 70 km, jiné mohou mít kapacitu baterie na pouhých 10–30 km.

Elektrické koloběžky mají dnes různé výkony, většinou však 500w nebo 1000w. Výkonnější koloběžky disponují výkonem až 2000w.

Městské elektrické koloběžky
Zdroj foto: Andrii Medvednikov / Shutterstock.com

Jak vybrat elektrickou koloběžku?

Elektrické koloběžky se většinou řadí do čtyř základních kategorií.

Dětská koloběžka

První z nich jsou dětské elektrické koloběžky, které se vyznačují nejen nižší nosností, ale také nižší maximální rychlostí, celkovou lehčí hmotností i výškou řídítek.

Koloběžky pro dospělé

Elektrické koloběžky pro dospělé jsou obvykle jednoduše složitelné, lehké – a jejich konstrukce i kola jsou mnohem menší. Maximální dojezd se většinou pohybuje kolem 30 km. Nosnost těchto městských elektrických koloběžek je většinou do 120 kg.

Koloběžky do terénu

Terénní elektrické koloběžky mají obvykle mnohem větší kola i konstrukci, to pro pohodlný průjezd i lesem nebo jiným terénem. Maximální dojezd je přizpůsoben pro terénní vyjížďky na celé odpoledne, díky tomu ujedete až 70 km. Nosnost je 150 až 200 kg.

Na materiálu záleží

Jestliže vybíráte elektrickou koloběžku, určitě se zaměříte také na volbu materiálu. Koloběžky jsou nejčastěji vyráběné z oceli nebo hliníku.

  • Ocelová konstrukce koloběžky je o něco těžší, ale také o dost pružnější a její výdrž je vysoká.
  • Hliníkové konstrukce jsou vhodné do města, jelikož jsou pevnější a vhodnější na hladké povrchy, v terénu více přenáší veškeré otřesy.

Přemýšlejte také nad volbou koleček, ty mohou být totiž klasické pneumatické nebo pevné z plastu.

Zdroj foto: Akaberka / Shutterstock.com

Zalíbí se vám mnoho pěkných funkcí

Vedle konstrukce, kapacity akumulátoru nebo maximální rychlosti se věnujte také veškerému příslušenství nebo funkcím, které může elektrická koloběžka mít. Jedná se především o LCD displej, na kterém můžete sledovat veškeré vychytávky své jízdy:

  • tachometr,
  • stav baterie,
  • tempomat,
  • přenos do mobilní aplikace.

Vedle těchto vychytávek se zaměřte také na svou bezpečnost. Proto by vaše elektrická koloběžka měla mít například světla a odrazky, zvonek, blatníky nebo stojánek pro pohodlné parkování. Většina koloběžek s akumulátory má také vlastnost rekuperace, díky které můžete při brzdění z kopce vrátit trochu kapacity baterii zase zpět.

Ať už vyberete jakoukoliv elektrickou koloběžku, určitě si ji zamilujete během prvních pár kilometrů a celé období jara a léta si bez ní potom nedokážete představit.

Zdroj: electric-scooter.guide

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.