Podlaha a jak ji správně vybrat do všech místností

Podlaha je hlavním článkem každé místnosti. Při vchodu do pokoje si všimneme podlahy totiž jako první. To, z jakého materiálu je a jakou má barvu, se odvíjí i od celkového vybavení celé místnosti.

Podlaha vlastně představuje téměř to, co očekáváme od kol u auta. Dává šmrnc celku. Je to něco, co bychom měli vybírat s rozvahou. Budeme po ní chodit, hrát si na ní, uklízet ji, musí taky unést nějakou váhu v podobě nábytku. Podlaha je přítel na celý život a není jednoduché vybrat nějakou vhodnou. Zvláště dnes, kdy máme na výběr z mnoha variant, materiálů, barev a jiných kritérií.

Podlahu bychom měli vybírat hlavně podle toho, o jakou místnost se jedná. Velký rozdíl je třeba mezi koupelnou a ložnicí. Mezi dva hlavní druhy krytin patří podlahy podle toho, z jakého jsou materiálu a jakým stylem se krytina pokládá.

Dřevěná podlaha

Pokud se rozhodneme pokládat na svou podlahu dřevo, rozhodně tím nic nezkazíte. Dřevo se hodí téměř do každého interiéru. Oblíbené jsou třeba na chatách a chalupách, kdy působí přírodním a klidným dojmem. Není však výjimkou, že je běžně k vidění i v moderních domácnostech. Dřevěné podlahy udržují teplo – a je velice příjemné po nich chodit i jen bosou nohou.

Taková podlaha se však spíše hodí do místností s menším zatížením. Výhodou je, že při poškození se dá dřevo kdykoliv zbrousit a obnovit ho. Mezi dřevěné podlahy se řadí i parkety, které se dnes již víc vrací do trendu.

Laminátová podlaha

V tomto případě se jedná o druh podlahy, který je vrstven hned z několika částí. Jako každá jiná podlaha se vyrábí v několika rozměrech. Laminát, nebo plovoucí podlaha, je velmi oblíbený, a to hlavně v tom, že je velice snadný na pokládku i celkovou údržbu. Hodí se do každé místnosti. Máte obrovský výběr z dekoru a barev. Při chůzi se může zdát trochu tvrdší, ale to závisí právě na hustotě lisování. A také díky tomu často narůstá cena laminátové podlahy.

Laminátová podlaha
Zdroj foto: Krasula / Shutterstock.com

Korková podlaha

Pro mnohé je korková podlaha již dávnou minulostí. Opak je však pravdou. Stále častěji se objevuje na trhu. Jedná se o materiál, který se získává z dubu korkového, proto vytváří krásný dřevěný dojem. Proto se nejlépe hodí do obývacích místností, kde dobře izoluje a udržuje teplo. Korek je velice příjemný a měkký na dotek. Navíc je to krásná podlaha za minimální cenu. Je však nevýhodou, že ji seženeme pouze v přírodních barvách.

Bambusová podlaha

Ne již úplně známá a využívaná podlahová krytina. Oblíbená je především díky přírodnímu dekoru, ale hlavně díky své odolnosti vůči zátěži. Hodí se do obývacích pokojů, ložnic či dětských pokojíčků. Pozor bychom si však měli dát na to, aby nepřišla taková bambusová podlaha do styku s větším množstvím vody. Proto je také dobré celou podlahu nalakovat.

Bambusová podlaha
Zdroj foto: Viktorus / Shutterstock.com

Linoleum neboli PVC

Takové podlahy se dříve využívaly hojněji. A to díky odolnosti vůči poškození. Dnes se již taková podlaha moc nepokládá. Je však skvělá pro domácnosti, kde jsou malé děti, nebo domácí mazlíčci. Takovýto povrch je totiž velice snadný na údržbu i cenovou dostupnost.

Vinylová podlaha

Tato podlaha se stává dnes již větším trendem. A to především díky její dostupnosti a jednoduchosti v pokládání. Při chůzi je podlaha měkčí, a to právě kvůli zámkům, které drží podlahu při sobě jako celek. Je dnes k sehnání v mnoha různých dekorech a barvách.

Koberec

Dnes již málo využívaný způsob pokrytí. Snad nejnáročnější na údržbu, avšak nejlevnější k pořízení. Dnes se koberec využívá v dětských pokojích, nebo třeba jako dekorativní malé koberečky pod konferenční stolky.

Ostatní podlahy

Na trhu existují i jiné druhy podlah, jako je například dlažba, polyuretanová podlaha nebo litý mramorový koberec. Takové podlahy jsou vhodné spíše do vstupních hal domů nebo do místností o větších rozměrech.

Na trhu najdeme i jiné další možnosti, třeba taková epoxidová podlaha. Každý má jiný vkus a preferuje jiný materiál. Hodně záleží na stylu bydlení a funkčnosti místností.

Zdroj: designingbuildings.co.uk

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.