Francouzské okno je trendy kousek vnášející do domu světlo a otevřené prostory

Stavíte nebo rekonstruujete dům a chcete, aby byl co nejvíce vzdušný a prosvětlený? Pak pomůže francouzské okno. Díky němu propojíte interiér s exteriérem a navíc získáte spoustu dalších výhod.

Toto dokonalé spojení vnitřního a vnějšího prostoru domu vám nabídne větší pocit svobody, opticky zvětší vnitřní prostor, vpustí do něj dostatek světla a umožní vám snazší a lepší větrání. Jestliže máte doma malé děti, díky francouzskému oknu budete mít dokonalý výhled na celou zahradu a děti tak máte neustále pod kontrolou.

Co je francouzské okno?

Jedná se o zvláštní druh oken. Jejich spodní hrana je umístěná souběžně s podlahou. Ve většině případů se tento typ používá ve spodních patrech domu, jako průchozí bod na venkovní terasu nebo zahradu. Pokud nad takovým oknem přemýšlíte, věřte, že není pouze jeden jediný druh. V nabídce naleznete různé typy, které se odlišují jak použitými materiály, tak dělením na díly, nebo způsobem otevírání. Pořídit si můžete francouzské okno jednoduché nebo dělené, dvoukřídlé či trojkřídlé, plastové, dřevěné nebo hliníkové. Dřevěná okna jsou nádherná, ale vyžadují pečlivější údržbu a jsou finančně náročnější. Plastová okna jsou zase cenově příznivější, ale citlivější na vyšší teploty. Okna z hliníku nabízejí delší životnost, ale zase jsou cenově náročnější. Záleží tedy na vás, co preferujete a jaké jsou vaše finanční možnosti.

Vzhledem k tomu, že pod francouzské okno nemůžete zabudovat radiátor, měli byste počítat s variantou podlahového vytápění. Také se nabízí možnost instalace radiátorů po stranách okna.

Zdroj foto: BondRocketImages / Shutterstock.com

Nevýhody francouzského okna

Vzhledem k tomu, že francouzské okno vytváří dosti velký prosklený prostor, objevuje se, během zimních měsíců, větší možnost úniku tepla. Při výstavbě či rekonstrukci tedy musíte tento fakt vzít v potaz. S tím pak souvisí výběr vhodného rámu a zajištění dobré tepelné izolace. V průběhu teplého letního počasí mohou sluneční paprsky naopak teplotu v místnosti zvyšovat, především pokud je francouzské okno směřováno k jihu nebo jihozápadu. Pro tento případ je vhodnou volbou stínění, které nabízejí vhodně instalované závěsy, žaluzie nebo rolety.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.