Zařizujeme domov ve stylu Feng Shui: jednoduchý a přehledný návod

Před tím, než se pustíte do samotného přestavování nábytku a dekorování věcí podle zásad odpovídajícím zásadám Feng Shui (někdy též feng-šuej), je dobré porozumět jeho základním principům a zásadám. Feng Shui je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a prostoru okolo něj.

Samotná slova Feng a Shui znamenají vítr a voda. A právě na rovnováze jednotlivých elementů je založeno i celé učení. Jak toho docílit? Řiďte se následujícími kroky a váš domov vám bude přinášet radost, budete se v něm cítit příjemně a změny pocítíte i ve svém osobním a pracovním životě.

Pět elementů Feng Shui a čím jsou reprezentovány

Celé učení Feng Shui stojí na následujících pět elementech:

  • dřevo,
  • kov,
  • oheň,
  • voda,
  • země.

Jak je správně zařadit do svého každodenního života tak, aby se staly nenásilně součástí vašich domovů?

Dřevo

Element dřeva je symbolem zdraví, vitality a růstu. Je reprezentováno hnědou a zelenou barvou. Co to pro vás tedy v praxi znamená? Vpusťte do svého domova přírodu, pořiďte si pokojové rostliny a také zvolte obrazy na stěnu s přírodními motivy.

Kov

Kov je reprezentován bílou a šedou barvou. Domovu dodává disciplínu a současně i klid. S jeho zahrnutím do interiéru buďte opatrní, abyste ze svého bytu/domu nevytvořili chladné místo, ve kterém se budete cítit nepříjemně. Bohatě postačí pořídit si pár kovových doplňků a koupit si například šedé a bílé polštáře na gauč.

Oheň

Oheň do vašeho domova přináší radost, vášeň a kreativitu. Reprezentují ho odstíny červené, žluté a oranžové. Jednoduchým začleněním elementu ohně do vašeho obydlí je využití lamp a svíček.

Zdroj foto: Thomas Alexander Nagy / Shutterstock.com

Voda

Voda symbolizuje moudrost a náš vztah k ostatním lidem a prostředí kolem nás. Jejími barvami jsou modrá a černá. Začlenění elementu vody do domova je velice jednoduché: buď skutečnou fontánou, nebo alespoň obrazy a fotografiemi s elementem vody (pláž s výhledem na moře, vodopády, déšť a další).

Teď už víte, jaké elementy jsou reprezentovány jakými barvami a k čemu jednotlivé elementy slouží. Pojďme si je tedy předvést v praxi a zároveň si ukázat i několik tipů.

Vchod do domu

Zkuste se na svůj domov podívat očima někoho cizího. Poctivě si projděte celý byt/dům, místnost po místnosti a všímejte si, jak jednotlivé pokoje vypadají. První místo, které uvidí návštěvník, co k vám zavítá, je vchod do domu/bytu. Je k vašim vchodovým dveřím jednoduchý příchod? Prostor kolem vchodu by měl být čistý, dobře osvětlený, a pokud chcete do svého obydlí přilákat energii, vysaďte v blízkosti dveří keř nebo k nim umístěte alespoň rostlinu v květináči.

Koupelna podle principů Feng Shui

Víte, proč byste dle zásad feng-šuej měli vždy sklápět záchodové prkénko? Aby vám neutíkalo bohatství. To stejné platí o koupelnových dveřích. V koupelně se vyskytuje element vody, která by mohla vaše bohatství jednoduše odplavit pryč. Zvolit by jste měli keramické umyvadlo, které se hodí do barvy stěn.

Feng Shui v ložnici

Místnost, která je důležitá pro váš klidný spánek. Proto je její nejdůležitější součástí právě postel a její správné umístění v prostoru. Ideální je postel s čelem, které opřete o zeď. Postel by rovněž neměla být ve stejné linii s dveřmi, měla by být jednoduše přístupná z obou stran – a pod ní by měl být volný prostor. V případě, že máte malý byt s nedostatkem úložného prostoru, feng-šuej dovoluje skladovat ložní prádlo pod postelí.

Kuchyň podle feng-šuej

Kuchyň reprezentuje, jak sami o sebe pečujete. Začněte tedy ledničkou a mrazákem. Nekompromisně vyhoďte všechny potraviny, které jsou prošlé. Zbavte se i těch, které jsou schované až úplně vzadu a nikdy je nezkonzumujete.

Zavedení principů Feng Shui do vašeho domova znamená i velký úklid, kterého se vůbec nebojte. Až budete mít hotovo, bude váš domov vzdušnější a budete se v něm cítit lépe nejenom vy, ale i všichni členové vaši domácnosti.


Další styly bydlení

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.