Jak nakládat s prázdnými tonery?

Sáhněte si do svědomí. Jak se ve vaší domácnosti nebo firmě nakládá s prázdnými tonery, když dojde barva v tiskárně? Víte, jak tento odpad správně likvidovat? V tomto článku vás poučíme o všech možnostech. Které z nich jsou ty nejlepší a nejvýhodnější?

Nejhorší možný způsob likvidace

Tiskové tonery jsou vyrobeny z odolného plastu a obsahují zbytky barev, které mohou být pro životní prostředí toxické. Rozhodně bychom se jich proto neměli zbavovat vyhozením do směsného odpadu. Bohužel se tímto způsobem prázdných cartridgí zbavuje až 70 % spotřebitelů.

Toxiny z tohoto odpadu se na skládkách uvolňují do půdy a tím ji znehodnocují. Jejich rozklad může trvat 450 až 1000 let, pokud se vůbec rozloží. Vyhodit prázdný toner do směsného komunálního odpadu je však nejenom neekologické, ale také ekonomicky nevýhodné. Existuje totiž po všech stránkách mnohem efektivnější způsob, jak se tohoto odpadu zbavit, nezatížit životní prostředí a dostat zpět nějaké ty drobné.

Do náruče sběrného dvora

Toner, ačkoli je z plastového materiálu, není možné umístit do žlutého kontejneru kvůli již zmíněnému silnému znečištění od barev, kovovým součástkám apod. Pro přírodu méně bolavou cestou, jak se tonerů zbavit, je tedy odnést tonery do sběrného dvora. Zde budete mít alespoň jistotu, že bude tento odpad odpovídajícím způsobem vytříděn.

Ekologická likvidace
Ekologická likvidace

Existuje však ještě výhodnější a ekologičtější způsob, a to nový plastový odpad vůbec nevytvářet a podporovat jeho další využití. U tonerů máme dvě možnosti – doplnění náplně nebo výměnu celého toneru za nový. Jedná se o dva způsoby, které jsou i pro nás samotné výhodné, protože z nich můžeme získat část peněz zpět.

Renovace tonerů

Poptejte se přímo společnosti, od které tonery kupujete, zda nenabízí možnost opětovného naplnění vypotřebovaného toneru barvou. Je to ekologické, a navíc ušetříte náklady, které byste jinak vynaložili při koupi zcela nových tonerů. Nespoléhejte se však na amatérské a neosvědčené služby, neodborné naplnění se totiž může negativně projevit na výsledné kvalitě tisku.

Cartridge
Cartridge

Výkup tonerů

Pokud nechcete riskovat méně kvalitní tisk po opětovném naplnění toneru, můžete využít nabídku výkupu tonerů od řady společností, které tyto obaly dále zpracovávají například pro výrobu kompatibilních tonerů. Odměnou pro vás může být až 100 Kč, navíc vám firma zajistí svoz.

Přimlouváme se za výše zmíněné ekologické způsoby, které jsou pohodlné a díky nimž vás nebudou hryzat výčitky svědomí, že přispíváte k ničení životního prostředí. Ať už nakupujete tonery od kohokoliv, zjistěte si, zda tuto šetrnou likvidaci nenabízejí přímo oni sami.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.