Zahradní posezení: Jak vykouzlit venkovní obývák?

Jaro je nádherným ročním obdobím, kdy se snažíme být co nejvíce venku, nachytat mnoho slunečních paprsků a užít si svěží jarní vzduch. Pokud máte terasu nebo zahradu u vašeho domova, jistě už teď přemýšlíte, jak z exteriéru udělat příjemné místo pro posezení. Vyzkoušejte pro zvelebení několik užitečných tipů.

I z malého balkonu vykouzlíte oázu klidu

Pokud váš byt disponuje s balkonem nebo terasou, nemůže vás nic zaskočit. Sice to není zahrada s velkou plochou, i tak si ale dokážete poradit. Pro venkovní posezení vám stačí pár kusů zahradního nábytku, určitě toho nekupujte moc. Váš balkon by měl být stále vzdušný a prostorný.

Aby bylo balkonové místo svěží a harmonické, dodejte mu dostatek přírodních materiálů. Krásnou dekorací je například ratanový koberec nebo pestré a bohaté květiny na parapetu okna. Pro dostatek příjemné atmosféry můžete kolem zábradlí omotat také malá světýlka, při večerním relaxování vás celková pohoda uchvátí.

Máte větší zahradu? Pusťte se do plánování

Jestliže máte dům se zahradou, vaše možnosti jsou o dost větší. Díky tomu mohou být i vaše plány velkorysejší, jelikož dostatečný prostor vám umožní více místa pro posezení i hraní pro děti. Ze všeho nejdříve si rozvrhněte celkový prostor.

Nechte si dostatek místa na vaši okrasnou zahradu i záhony. Místo pro zahradní sezení by mělo být co nejblíže u domu. Až budete pořádat velký zahradní večírek nebo rodinné grilování, určitě oceníte blízkost kuchyně, kde máte všechny důležité ingredience i nádobí. Zahradní posezení můžete od zbylé části zahrady pomyslně oddělit živým plotem nebo okrasnými vysokými trávami.

Zahradní sezení na pevném podkladu

Venkovní posezení na zahradě udělejte dostatečně prostorné a s pevnou podlahou. Pokud totiž necháte zahradní nábytek na klasickém trávníku, brzy se trávník zničí a zbydou jen nevzhledná kolečka hlíny. Zahradní židle se také budou bořit do země. Ideálním řešením je proto zámková dlažba nebo dřevěná vyvýšená terasa.

Grilovací zónu oddělte od sezení

Jestliže připravujete vaše zahradní sezení hlavně za účelem častého grilování, myslete na dostatek místa pro samotný gril a odkládací plochu. Gril umístěte alespoň pár metrů od stolu pro vás a návštěvy, to kvůli nepříjemnému kouři od ohně. Vedle grilu umístěte ještě jeden stůl, který vám poslouží jako odkládací stolek pro přípravu ingrediencí a servírování. Jistě takové odkládací místo oceníte.

Místo pro odpočinek i velké večírky

Velikost stolu a počet židlí záleží na vás, je ale mnohem lepší počítat s větším počtem osob, nikdy vás pak žádná návštěva nepřekvapí. Zvolte určitě nábytek z materiálu, který je určený do exteriéru. V takovém případě vás už nikdy nezaskočí déšť ani jiné podmínky. Pro pohodlí pořiďte designové a měkké podsedáky, ty můžete snadno po večírku uklidit dovnitř.

Abyste nemuseli brát pokaždé nové nádobí a příbory z domu, můžete si pořídit i menší skříňku vedle odkládacího stolu a vše mít přehledně na jednom místě. Nemusíte tak odbíhat od konverzace s přáteli a snadno sáhnete po nové sklenici nebo příboru navíc.

Nezapomeňte na atmosféru

Při večerním posezení na zahradě určitě oceníte intimní osvětlení. Světelné řetězy na baterie budete muset každý večer uklízet, takové problémy ale nemusíte řešit se svíčkami nebo solárními lampami.

Pro pocit pohodlí si na večerní grilování připravte ještě pár měkkých dek, do kterých se rádi zabalíte, obzvlášť v období pozdního léta, kdy večery nejsou tolik teplé. Vaše návštěva tuto vybavenost jistě ocení, a tak budete tím nejlepším hostitelem ze všech.

Ať už si připravujete malý balkon nebo velké zahradní posezení, vaším hlavním úkolem je navodit pohodovou a příjemnou atmosféru pro váš volný čas. S těmito radami nemůžete udělat chybu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.