Santorini – 7 důvodů proč ho navštívit

Santorini je dokonalým místem pro letní dovolenou a odpočinek na pláži. Zažijete zde překrásné pláže a jedinečné západy slunce. Přinášíme vám místa, která musíte určitě navštívit.

Většina lidí se pravděpodobně shodne na tom, že jejich primárním cílem na letní dovolené je bezstarostné nicnedělání a zasloužený odpočinek. A kdo by se tomu divil?

Po několika měsících nezastavitelného pracovního koloběhu občas každý potřebuje na chvíli vydechnout a starosti všedních dní hodit na hlavu. A kde jinde si tenhle klid dopřát, když ne na snovém Santorini?

Ostrov Santorini

Kde se nachází Santorini

Souostroví Santorini (Santorin, Théra) se nachází nedaleko Řecka, mezi Egejským a Krétským mořem. Souostroví tvoří největší ostrov Théra a menší ostrovy Thirasia, Aspronisi a další menší ostrůvky. Obec Santorini má velikost něco málo přes 90 km².

Santorini je často označováno také jako perla Řecka, protože na ostrově najdete pohádkové pláže, bílá města i mohutné strmé srázy. Santorini je doslova znakem romantičnosti a dokonalým místem pro zásnuby, svatební cestu či romantickou dovolenou pro dva.

Kdy vycestovat

Výběr správného termínu ovlivňuje za normálních okolností pouze počasí. Santorini začíná sezónu v dubnu, kdy teploty dosahují příznivých hodnot a srážky jsou minimální. Dobré je tedy volit v době od dubna do října. Rozhodně se nedoporučují zimní termíny. Ačkoliv zde nehrozní sněhové srážky, studené měsíce jsou tu obvykle plné deště a poskytují odpočinkové obdobní pro místí obyvatele, kteří se pomalu připravují na novou sezónu.

Doprava

Na Santorini se z České republiky cestuje letecky z Prahy, let trvá přibližně 2,5 hodiny. Pokud budete cestovat s cestovní agenturou, na letišti vás už budou čekat delegáti, kteří budou v podstatě vše řešit za vás.

Letenky na Santorini jsou běžně dostupné na portálech leteckých společností, pokud si chcete zajistit zvýhodněné levné letenky, doporučujeme vám sledovat cestovatelské weby či profily na sociálních sítích, kde každý den uveřejňují aktuálně zlevněné letenky.

Pláže na Santorini

Dovolená na Santorini je snem spousty lidí. Ptáte se proč? Jedním z důvodů je neuvěřitelné množství nádherných, písčitých pláží. Za unikátnost některých z nich může hlavně dávná vulkanická činnost, která je znatelná například na barvě písku a kamenů, pokrývajících souostrovní pobřeží. Díky tomu tak lze dnes najít nejen klasické bílé pláže, ale také rudé, nebo dokonce černé. Podle toho se také některá místa jmenují — White beach – Bílá pláž či Red beach – Červená pláž. Jen málokde na světě najdete takové skvosty, jako jsou Santorini pláže.

7 důvodů, proč navštívit Santorini

 1. Tradiční kykladská architektura – krásné bílé budovy s modrými střechami, romantická místa
 2. Překrásné pláže vytvořené vulkanickou činností
 3. Skvělá kuchyně, výborné sopečné víno a typický středomořský styl života
 4. Koupání téměř po většinu roku (od května do října), což umožňuje subtropické podnebí
 5. Bohatý noční život, zábava, atrakce
 6. Nádherné západy slunce a nezapomenutelná atmosféra sopečných kalderů a nádherných útesů
 7. Zajímavé památky, byzantské kostely, archeologická naleziště
Věděli jste, že Santorini je jediná obyvatelná sopečná prohlubeň na světě? Původně zde byla velká sopka, po jejím výbuchu se vytvořila sopečná prohlubeň a zbytky kráteru dotvářejí celkovou atmosféru ostrova.

Santorini nabízí také přátelské prostředí i pro rodiny. Vaše ratolesti zřejmě nebudou z těchto přírodních unikátů tak nadšené jako vy. Nebojte, i o ni si přijdou na své. Pokud byste hledali místo s dobrou polohou a společenským vyžitím, pak není na škodu zvolit černou písčitou pláž Avis. Nachází se na východním pobřeží a hned o osm kilometrů dál lze dokonce najít samotné hlavní město Fira.

Santorini se i díky tomuto místu stalo oblíbenou volbou pro rodiny s dětmi. Oblíbenosti se tato pláž těší zejména díky dostatečnému výběru stravovacích zařízení a také zábavy, a to v podobě vodních atrakcí a plážových sportů.

Tipy k ubytování

Pokud jste se přece jen rozhodli strávit letní dovolenou na Santorini, nabízíme vám několik dobrých rad pro výběr ubytování:

 • Nejlepší volbou je dívat ubytování přímo přes Booking, na Airbnb je ubytování na Santorini obvykle dražší. Pokud si ubytování najdete, nezapomeňte si jej ověřit přes porovnávač, díky kterému můžete najít váš pobyt i o 150 eur levněji.
 • Nejdražší částí ostrova je město Ois, které je i nejvíce přeplněné turisty, proto vám doporučujeme zvolit spíše jiné lokality,
 • Pokud chcete mít ubytování s výhledem, za které si zřejmě připlatíte, vždy si zkontrolujte polohu hotelu na mapě, abyste zjistili, zda se ubytování nachází přímo ve městě nebo nad městem.
 • Pokud jste se rozhodli pro low-cost travel, pěkné ubytování najdete mimo tradiční bílé domky v soukromých pokojích, ale bez výhledu. Takové ubytování vás vyjde přibližně 70 – 150 eur pro dva na noc v hlavní sezóně (vedlejší sezóna 30 – 60 eur na noc pro dva). Levnější ubytování hledejte mimo pobřeží, spíše ve středu ostrova.

  Tipy na výlety

Nemusíte se bát, ani nadšení cestovatelé nebudou ošizeni o kvalitní program. Santorini se stalo velice oblíbenou volbou zahraničních turistů nejen kvůli svým autentickým plážím, ale také kvůli velkému kulturnímu vyžití. V případě, že vyrážíte na dovolenou bez dětí, vaším centrem dění mohou být městské noční kluby a bary. Bývají zpravidla otevřené až do ranních hodin a díky velkému výběru tak budete mít možnost okusit každou noc něco nového.

Pokud se na Santorini ocitnete, určitě nezapomeňte vyzkoušet sopečné víno. Řadí se k nejlepším vínům v Řecku a jedinečnou chuť má díky půdě tvořené ze sopečného prachu, která je bohatá na minerály.

V menších podnicích v hlavním městě lze také nalézt živé kapely a výběr žánrů je zde rozhodně mnohem pestřejší, než by vás napadlo. Ať už jste fanoušek pořádného rocku nebo rytmického popu, na své si určitě přijedete. A v případě, že toužíte po jiném druhu umění, zamiřte do místní galerie výtvarného umění Mati. Zde lze nalézt díla složená převážně ze soch či šperků.

santorini dovolená
Zdroj foto: Feel good studio / Shutterstock.com

Co vidět na Santorini

 • Kamari – je největší plážové letiště, kde si můžete užít koupání v moři, promenádu po černé sopečné pláži, pochutnat na tradiční středomořské kuchyni. Tato část ostrova je opravdu živá, plná zábavy a kultury. Pláž má sytě červenou barvu, což je způsobeno sopečnou horninou plnou železitých kovů. Místní tuto pláž zvyknou označovat také jako Kokkini Beach.
 • Skaros můžeme určitě označit za symbol ostrova Santorini. Je rekreanty oblíben zejména kvůli krásným vyhlídkám na západ slunce. Jakmile sejdete po schodech z Imerovigli se vám naskytnou ty nejkrásnější výhledy na ostrov i jeho okolí.
 • Maják Akrotiri – je velmi romantickým místem vyhledávaným zejména zamilovanými páry. Maják je postaven na vysokém útesu nad mořem, tedy na klidnějším místě, daleko od ruchu města.

Santorini Oia
Zdroj foto: Zebra-Studio / Shutterstock.com

Město Oia

Místo, které si bez debat zaslouží vaši návštěvu je město Oia. Santorini se i díky němu stalo vyhlášeným letoviskem. Za tímto unikátem sem ročně míří statisíce nadšených turistů, což může být i drobnou nevýhodou. Před návštěvou se připravte na nával turistů, a to hlavně v nabité letní sezóně.

Ovšem, i přes všechny ty hordy nadšených zvědavců nebudete litovat. Věděli jste, že většina souostrovních pohlednic zachycuje právě tohle město? A není se čemu divit. Určitě se vyplatí počkat na západ slunce. Pohled na všechny ty překrásné stavby s rudým nebem v pozadí bude stát za pár cest skrze přeplněné uličky.

Zdroj: earthtrekkers.com, santorini-view.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.