Odsavač par je nezbytnou součástí každé kuchyně. Jak jej vybrat?

Odsavač par je nepostradatelným pomocníkem v každé domácnosti. Vaření už si bez něj prakticky nedokážeme představit. V kuchyni už totiž nikdy nebudete zahaleni v oblaku páry nebo pachů.

 I když se tento spotřebič nachází prakticky v každé kuchyni, mnoho lidí stále nezná parametry podléhající jeho výběru.

Vestavěné a podvěsné digestoře

Vestavěný odsavač par není náročný na prostor, takže může být zabudovaný v kuchyňské lince. Přístroj může být také zavěšený pod ní, což snižuje nároky na celkovou výkonnost. Hlavní výhodou těchto digestoří je úspora prostoru, díky čemuž se hodí do malých místností. Někteří výrobci dokonce začali představovat teleskopické odsavače par, jejichž plochu lze zvětšit jednoduchým vysunutím dalšího panelu.

Komínové digestoře

Komínový odsavač par se nehodí do každé kuchyně, takže byste si jeho pořízení měli náležitě rozmyslet. Funguje sice prakticky stejně jako vestavěný odsavač par, ovšem přístroj není v tomto případě zahalen ve skříňce. Viditelná je část pro odvod par, neboť ta je uschovaná v nerezovém komínu vedoucím mezi dvěma skříňkami. Při výběru těchto pomocníků je důležité dbát na vzhled, aby design odsavače par ladil s celkovým konceptem kuchyně.

Ostrůvkové digestoře

Ostrůvkový odsavač par se výborně hodí do velké a prostorné kuchyně. Je uchycen ke stropu uprostřed místnosti, takže působí docela dominantním dojmem. Při výběru ostrůvkové digestoře se můžete vyřádit u volby materiálu. Tento šikovný pomocník nemusí být vyroben pouze z klasické nerezové oceli, ale často jde o nádherné kombinace hliníku, oceli nebo kupříkladu skla. U ostrůvkové digestoře je důležitý i celkový výkon.

Integrované digestoře

Odsavač par může být umístěn přímo ve varné desce. Je téměř neviditelný a navíc nezabírá prakticky žádné místo v kuchyni. Digestoř je integrovaná do sporáku a odtah je realizovaný spodní cestou. Jejich obrovskou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, což je vzhled k nejmodernějším technologiím zcela logické. Jakmile se integrovaný odsavač par rozbije, budete muset investovat nemalou částku, a pravděpodobně se nevyhnete ani stavebním úpravám.

Výkon je tím nejdůležitějším parametrem

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru kvalitního odsavače par je nepochybně celkový výkon. Díky tomuto údaji jednoduše zjistíte, zda se daná digestoř hodí právě do vaší kuchyně. Celkový výkon se udává v metrech krychlových a představuje objem vzduchu, který odsavač par dokáže nasát za jednu hodinu. Obecně se doporučuje, aby se vzduch v místnosti obměnil přibližně 10krát za hodinu.

Nezapomeňte na faktor hlučnosti

Jakmile budete mít vybrané zařízení s dostatečným výkonem, měli byste se zaměřit i na otázku hlučnosti. Hlasité hučení vám může vaření hodně znepříjemnit zvlášť v případě, trávíte-li u plotny několik hodin denně. Recirkulační digestoře jsou trochu hlučnější, avšak neplatí to pokaždé. Hraniční hodnotou by měla být hladina 58 dB při plném výkonu. Třeba stropní odsavač par atakuje při maximálním výkonu hranici 56 dB, což je vcelku slušné.

Přidané funkce

Digestoře patří v kuchyni k těm nejpoužívanějším pomocníkům, takže nabízejí i řadu užitečných funkcí. Jejich počet a sofistikovanost samozřejmě závisí na pořizovací ceně přístroje. Naprostým základem je ale možnost regulace odtahu par nebo malé světýlko osvětlující plochu pod odsavačem par. U modernějších přístrojů můžete využít i dotykového ovládání společně s přehledným displejem, díky čemuž je ovládání digestoře daleko jednodušší.

Digestoř je důležitou součástí kuchyně, zejména z toho důvodu, že filtruje všechny přebytečné páry, které při vaření vznikají. Pokud by páry nebyly odsávány, docházelo by v místnosti k jejich srážení a vznikaly by vám plísně na stěnách.

Pořízení kvalitního odsavače par není nic složitého. Pro rodinný rozpočet je pořízení digestoře velký zásah, takže je třeba vybírat pečlivě. Základem je zvolit vhodný typ s dostačujícím výkonem a malou hlučností.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.