Na co se zaměřit při výběru pračky? Poradíme vám

Pračka je spotřebič, který se stal součástí každé moderní domácnosti. Nabídka je široká, a pokud plánujete zakoupení nové pračky, jistě narazíte na nepřeberné množství typů praček s různými funkcemi.

Podle čeho ji vybírat, abyste s ní byli maximálně spokojení? Poradíme vám, jak se při jejím výběru neztratit.

Tipy pro snadnější výběr pračky

Ještě, než si vyberete konkrétní typ pračky, zamyslete se nad tím:

  • jak často budete pračku používat,
  • kolik prádla potřebujete týdně vyprat.

Pro domácnost s jedním nebo dvěma členy se bude spíše hodit menší pračka, do koupelen, kde není moc místa, se hodí varianta SLIM. Myslete také spořivě, nejvýhodnější jsou spotřebiče s označením A+ nebo A++ či A+++. Taková pračka nebude brát tolik elektrické energie, což oceníte při ročním zúčtování, zvláště pak pokud perete skutečně často.

Ceny praček se odvíjejí také od jejich jednotlivých funkcí. Ne všechny funkce ale budete využívat, proto si ujasněte, co skutečně potřebujete a co je už navíc, ať zbytečně nepřiplácíte. Jestliže máte v domácnosti alergika nebo domácího mazlíčka, jistě oceníte pračku kombinovanou se sušičkou.

Taková ušetří hodně místa, ale i času. V neposlední řadě se zamyslete také nad hloubkou pračky a jejím výkonem. Pokud máte rádi moderní barvy a nechcete pračku bílou, někteří výrobci nabízejí i doslova designové skvosty, kdy si můžete zvolit mezi stříbrnými nebo černými modely.

Tip: Jak vyčistit pračku rychle a efektivně?

Pračka s předním plněním a její výhody

Nejrozšířenější a v posledních letech také nejoblíbenější variantou pračky na trhu je bezpochyby ta s předním plněním. Jen pozor, tento typ pračky se nehodí do malých koupelen a úzkých prostorů. Můžete se ale těšit na obrovský výběr, řadu funkcí a stabilnější a tišší chod.

  • Tyto pračky mají také velkou kapacitu bubnu, velkokapacitní pračky mohou mít až dvojnásobnou hloubku, takové vyperou až třináct kilogramů prádla nejednou, což ocení velké rodiny.
  • Běžné typy praček pak vyperou kolem čtyř až pěti kilogramů prádla nejednou a jsou nejběžnější variantou. Hodí se pro jednotlivce ale i menší rodiny se třemi až čtyřmi členy. Jestliže budete chtít, aby vaše pračka dokonale splynula s okolím, dejte přednost vestavěné variantě.
Zdroj foto: Evgeny Atamanenko / Shutterstock.com

Pračka s vrchním pleněním a její výhody

Pračky s vrchním plněním velmi efektivně šetří místo v koupelně. Pokud tedy bydlíte v menším bytě či garsonce, jistě ji oceníte. Je totiž velmi úzká. Díky tomu, že se prádlo do pračky vkládá vrchem, můžete i okolí pračky zaskládat věcmi.

Naopak nemůžete využít vršek pračky jako odkládací prostor nebo na ni dát ještě například sušičku, což je běžné u praček s předním plněním. I tyto pračky ale mají velkou řadu funkcí a ocení je například senioři, protože jsou vyšší a pro obsluhu pračky, vyndávání a vkládání prádle není nutné se ohýbat. Cenově jsou také výhodnější.

Moderní parní pračky

Parní pračky využívají k praní kromě vody také páru. Tím se stává praní daleko efektivnější. Parní pračka je schopná lépe vyprat jakékoliv skvrny například i z vaší kvalitní mikiny, pára totiž přirozeně uvolňuje vlákna, prací prostředek se tak dostane hlouběji a výsledek je opravdu znát. Pára je také schopná odstranit i zápach z oblečení, hodí se pro alergiky i do domácnosti, kde jsou domácí mazlíčci. Obecně je prádlo oprané v parní pračce více nadýchané, voňavé a také se snadněji žehlí.

Výhodou je také úspora. Jelikož parní pračka během praní spotřebuje až o třetinu méně vody a má také rychlejší ohřev, spotřebuje nejen méně vody, ale také elektřiny. Počítejte ovšem s tím, že do takové pračky musíte na začátku investovat více než do ostatních typů praček. Během let pravidelného praní se vám to však několikanásobně vrátí.

Mini pračky

Mini pračky se hodí do garsonek, pro jednotlivce, na chaty či studentské koleje. Mají menší rozměry a velmi nízkou spotřebu energie. Do mini pračky ale musíte lít vodu sami a poté stačí přidat prášek a můžete prát. Je to pracnější, protože malé a mini pračky z velké části nejsou vybaveny odstředivkou. Na občasné praní to ale jistě stačí. Některé typy těchto praček ale nemají ani topné těleso, a tak perou v takové vodě, jakou do ní nalijete.

Pračky se sušičkou

Tyto kombinované spotřebiče mají sice vyšší spotřebu energie, ale značně ušetří místo v domácnosti. Pokud tedy víte, že do své koupelny nevměstnáte pračku a sušičku zvlášť, popřemýšlejte o této variantě. Pračky se sušičkou totiž dokážou prádlo jak vyprat, tak jej i následně vysušit. Na výběr budete mít vrchní i boční plnění a také řadu užitečných funkcí.

Kvalitní pračka vám ale vydrží spoustu let, tak se neunáhlete s jejím výběrem.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.