Zapomeňte na ruční mlýnek na kávu a vyzkoušejte jeho modernější verzi

Všichni znalci a milovníci kávy vám potvrdí, že správně namletá kávová zrna dokážou podstatným způsobem ovlivnit chuť kofeinového nápoje. Jak ale dosáhnout kvalitně namleté kávy?

Pouze za pomoci moderního mlýnku! Zapomeňte na starý rozvrzaný mlýnek, protože dnes se kávová zrna melou za pomoci sofistikovaných přístrojů. Jak si mlýnek na kávová zrna vybrat?

Proč je nutné mít kvalitní mlýnek na kávu?

Nevíte, proč byste měli vyměnit nakoupenou mletou kávu za kávová zrna a kvalitní mlýnek? Důvodů je hned několik!

  • Namletá káva dobře absorbuje vlhkost a veškeré nečistoty ze vzduchu.
  • Během jedné hodiny tak může káva rapidně změnit svoji chuť, což samozřejmě nikdo nechce.
  • Až namletá kávová zrna zvětrají a jejich lahodná chuť je nenávratně pryč.

Jakmile kupuje namletou kávu v supermarketu, nemáte absolutně žádné tušení, jak dlouho už v regálu leží. Sice je uzavřená v pytlíku, ovšem nic nemůže nahradit vůni a chuť čerstvě namletých kávových zrn. Jediné vhodné řešení je tedy mlít kávu až doma. K tomu se bude hodit kvalitní mlýnek na kávu, s jehož pomocí si připravíte vynikající kávu, která navíc neztratí nic na svých aromatických vlastnostech.

Zdroj foto: papi8888 / Shutterstock.com

Na co si dát při výběru mlýnku pozor?

Ruční mlýnek na kávu býval dříve v každé domácnosti. Doba je ovšem jiná, a proto přichází na řadu otázka, podle čeho si vybrat mlýnek na kávu. Na výběr máte mezi elektrickým a ručním mlýnkem. Před prvním hledáním byste si měli ujasnit, kolik kávových zrn chcete vlastně mlít. Přeci si nechcete při přípravě dobré kávy zlikvidovat loket. Elektrický mlýnek oproti tomu pracuje rychle, efektivně a pro vás pohodlně.

Jak ruční, tak elektrický mlýnek na kávu umožňuje nastavení hrubosti mletí. To oceníte zejména v případě, když si připravujete různé druhy kávy. Jednotlivé typy požadují různě namletá kávová zrna, bez nichž lahodný nápoj nebude chutnat tak dobře. U elektrického mlýnku se hrubost mletí nastavuje většinou na displeji nebo pomocí páčky.

Proč si pořídit elektrický mlýnek na kávu?

Elektrický mlýnek na kávu vám pohodlně připraví libovolné množství kávy. Už nemusíte točit kličkou, stačí stisknout tlačítko a vše je hotové během pár vteřin. A jaká je další výhoda elektrického mlýnku? Namleté dávky už nemusíte odhadovat podle oka, protože si na displeji jednoduše nastavíte, kolik kávových zrn si chcete namlít. U těchto mlýnků je mlecí mechanismus tvořen ocelovými noži nebo mlecími kameny.

Mlecí mechanismus s ocelovými noži se při práci více zahřívá, takže při kontaktu se zrny může docházet k jejich přepálení. To pro kávovou chuť a aroma rozhodně není ideální. Nože navíc nemelou rovnoměrně, což ničí požitek z připraveného nápoje. Na druhou stranu nejsou náročné na údržbu a finančně jsou mnohem dostupnější. Lepší přístroje se dají koupit už za jeden tisíc korun.

V čem jsou lepší mlecí kameny?

Elektrický mlýnek s mlecími kameny dokáže zrna namlít rovnoměrněji, což je nepochybně o dost lepší. Dokonalou rovnoměrnost zajistí pouze kónické kameny. Špatnou práci neodvedou ani ploché kameny, avšak po nich zůstává v namleté kávě dost velký podíl prachové složky. To je pro výslednou chuť nežádoucí. Nejideálnější je tedy kombinace elektrického mlýnku s kónickými kameny.

Na druhou stranu je nutné počítat s náročnější údržbou a také vyšší pořizovací cenou. Pozor si dejte i na zařízení s plastovým tělem, protože u něj můžete počítat s mnohem kratší životností. Během mletí mohou vydávat divné zvuky a v případě poruchy většinou neseženete servis.

Dostali jste během čtení chuť na kávu? Pořiďte si kvalitní mlýnek na kávu, protože podomácku namletou kávu nemůže nic nahradit!

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.