Jaké nepříjemné nemoci si můžete přivézt z dovolené?

V létě vyrážíme často na dovolenou, přičemž destinace mnohdy bývá země u Středozemního moře. Oblíbeným místem pro dovolenou je zejména Itálie, Chorvatsko či Egypt a Tunisko, případně další země ve Středomoří. V těchto státech však na nás číhají různé nemoci, které si nechtěně můžete z dovolené přivézt.

Hepatitida A

Onemocnění nás může potkat celá řada, jedním z těch závažnějších je hepatitida A. Ta je spojována s nedostatečnou hygienou, špinavýma rukama, hrozbou může být také konzumace znečištěných potravin. Těm se lze jen stěží vyhnout vzhledem k tomu, že na dovolené často konzumujeme jídlo a pití připravené někým jiným.

  • Kontaminované přitom mohou být třeba kostky ledu či špatně zpracované ryby.
  • První příznaky této nemoci přitom odhalíte až 2—7 týdnů od nakažení, přičemž příznaky se podobají chřipce.
  • Jedná se o zvýšenou teplotu, bolestivost kloubů a svalů, nevolnosti, zvracení a podobně.
  • Při léčbě je nejdůležitější klidový režim a podávání vhodných léků, které chrání játra před poškozením.
  • Nejlepším řešením je prevence v podobě očkování proti hepatitidě A, o to můžete požádat u svého praktického lékaře.

Jestliže jste se nakazili, pro podporu organismu skvěle poslouží ostropestřec mariánský, který podporuje regeneraci jater a chrání je.

Průjem

Průjem může být pořádně nepříjemný, nakazit se přitom můžeme v podstatě kdykoliv. Rizikem je špatná hygiena, strava či únava z cestování. Za tímto onemocněním často stojí bakterie E. coli. Abyste se průjmu vyhnuli, nekonzumujte nápoje s ledem, snažte se vyhnout zmrzlině a mořským plodům. Problémové může být i ovoce a zelenina, které může být kontaminované.

Vzhledem k tomu, že na dovolené si užíváme většinu z těchto zmíněných věcí, průjmu se často lze stěží vyhnout. V případě, že vás postihne, je nejdůležitější rehydratace – dostatečný pitný režim, dodání iontů a glukózy. Při cestování využijete probiotika, která podpoří váš trávicí trakt.

Břišní tyfus

Toto onemocnění je problémem hlavně Tuniska, Egypta a Alžírska. Pokud se tedy do těchto zemí chystáte, hodí se být naočkovaný pro břišnímu tyfu. K nákaze dochází často z vody, která je kontaminována bakterií z rodu Salmonell. Rizikem je také nedostatečně tepelně upravené maso. Tyfus se projevuje horečkou a zimnicí, tyto příznaky jsou doprovázeny také kašlem a nevolností. Kromě očkování je důležité přísně dodržovat hygienu.

Zdroj foto: BlurryMe / Shutterstock.com

Malárie

Malárie může být velmi fatální, narazit na ni můžeme v některých částech Egypta. Onemocnění je přenášeno komárem, po štípnutí tak může dojít k nakažení. Jedná se o parazita, který poškozuje játra, přičemž většinou nelze pozorovat příznaky. V pozdějších fázích jsou napadány červené krvinky a je vylučován toxin. To pak vyvolává symptomy jako je horečka, zimnice, bolesti a únava. Proto je důležité chránit se před hmyzem a případně také požádat svého lékaře o antimalarické přípravky, než vyrazíte na dovolenou.

Nejen v zahraničí na nás číhá spousta patogenů, které způsobují různá onemocnění. Nejdůležitější je přitom prevence, kterou mnohdy bývá špičková hygiena, u některých nemocí pak očkování.

Zdroj: healthywa.wa.gov.au

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.