Rtěnka aneb který odstín bude vládnout letošnímu podzimu

Rtěnka je jedna ze silných ženských zbraní, a proto by určitě neměla chybět v žádné kosmetické taštičce. Líčení rtů dokáže proměnit vzhled nositelky téměř okamžitě.

A i když nemáme dostatek času na líčení – rtěnku si dáme v okamžiku a jsme krásné a připravené vyrazit do ulic. Myslíte si, že vám žádný z odstínů nesedí a nevíte, jakou barvu zvolit? Poradíme vám, podle čeho se řídit. Už nikdy nešlápnete vedle.

Rty na líčení nezapomeňte připravit

Ještě, než si pořídíte vhodný odstín rtěnky, ujistěte se, že vaše rty jsou připravené rtěnku nosit. Nic nevypadá hůře než krásná rtěnka na zničených a popraskaných rtech. Rty pravidelně ošetřujte hydratačním balzámem, a předtím, než si rtěnku nanesete, si udělejte rychlý peeling rtů.

Rty postačí přejíždět pár minut kartáčkem na zuby – a odumřelé kožní buňky z nich dostanete pryč. Skvělá je také maska na rty z medu – jednoduše potřete rty tenkou vrstvou medu a nechte chvíli působit. Tak si je rychle připravíte na nános rtěnky – budou hladké a neodolatelné.

Barva rtěnky podle typu pleti

Rtěnku můžete vybírat podle toho, jaký typ pleti máte. Zpravidla odlišujeme světlý a tmavší typ. Světlým typům sluší také světlejší a jemnější odstíny, vybírejte proto barvy jako: 

  • meruňková,
  • broskvová,
  • růžová,
  • korálová,
  • lososová.

Tmavší typy se vůbec nemusí obávat výraznějších a tmavších odstínů, v tomto případě sáhněte po barvách jako:

  • fialová,
  • hnědá,
  • vínová,
  • třešňová,
  • rudá.

Mezi univerzální odstíny barev patří malinová, světle růžová, oranžová nebo korálová. Tyhle barvy můžete nosit dle libosti anebo po nich sáhnout v případě, že máte pleť někde mezi světlým a tmavým tónem. Také nezapomeňte, že červené odstíny rtěnek sluší úplně každé ženě, jen je právě potřeba vychytat správný odstín – opět se řiďte pravidlem, že světlejší odstíny budou slušet světlejšímu typu pleti a tmavší odstíny zase tmavším typům pleti.

Majitelkám světlého typu pleti příliš nesvědčí křiklavé odstíny rtěnek, což bývá častou chybou, pozor na to!

Zdroj foto: Dragosh Co / Shutterstock.com

Jakou barvu vybrat podle tvaru rtů

Svou roli při výběru rtěnky hraje také tvar rtů. Plnějším rtům sluší matné odstíny, tenké rty zase potřebují obtáhnout nejprve konturou a sluší jim světlejší odstíny. Tmavé odstíny rty opticky zužují, proto by je neměly nosit ženy s tenkými rty. Jestliže chcete dosáhnout opačného efektu a rty chcete opticky zvětšit, volte odstíny bez lesku.

V případě, že nemáte úplně dokonale bílé zuby, vyhýbejte se křiklavým a výrazným odstínům, které by na zažloutlou barvu jen zbytečně upozornily.

Rtěnku vybírejte i podle příležitosti

Rtěnku volte i podle toho, kam se ji chystáte vynést. Pokud jdete do společnosti nebo na večerní párty, určitě si můžete dovolit výraznější odstín. Naopak na běžné denní nošení a do práce volte vždy rtěnky méně výrazné – řiďte se pravidlem, že by rtěnka měla být tmavší maximálně o dva odstíny, než je vaše barva pleti. V případě, že zvolíte k líčení výraznou barvu rtěnky, přizpůsobte tomu i líčení očí. Nikdy byste neměla mít oči i rty příliš výrazné. Takže si vždy vyberte to, co na vás bude zářit.

Barva, která ovládne letošní podzim

Zatímco v létě moc výrazné rtěnky nenosíme, protože do parného letního počasí se moc nehodí – mimochodem v létě bychom vždy měly preferovat spíše lesky na rty a hydratační balzámy, na podzim už se zase výrazné rtěnky nosí. A letos podzim doslova ovládnou rudé rty. Nosit se budou odstíny červené a to je skvělá zpráva, protože právě červená opravdu sluší všem!

Tip na správné nanášení: Aby vám rtěnka na rtech vydržela co nejdéle, je zapotřebí ji aplikovat v několika vrstvách. První vrstvu vždy nejprve obtiskněte do kapesníku a pokračujte dalšími vrstvami – ideálně by jich mělo být alespoň pět. Jen tak vám rtěnka vydrží po celý den nebo celou noc a barva bude stále krásně sytá. Rty nakonec přepudrujte.

Jestliže vás trápí suché rty, dodejte jim hydrataci a vybírejte rtěnky hydratační a krémové.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.