OSB desky: K čemu se používají a jak je vybrat?

Chystáte se na rekonstrukci svého domova, podkroví, podlahy nebo si jen chcete vyrobit vlastní a originální nábytek? Ke všem těmto účelům vám dobře poslouží OSB desky. Z tohoto materiálu totiž postavíte prakticky cokoliv, stačí jen vybrat správný druh a využít jej na maximum.

Přírodní materiál na všechny způsoby

OSB desky jsou vyrobené z přírodního materiálu, a díky jejich variabilitě je využijete skutečně všude. Zkratka OSB je odvozená z anglického názvu „oriented strand board“. Tento název už vám nejspíš napovídá, že je deska vyrobená ze složených dřevěných třísek. OSB desky jsou složené z několika vrstev, z dlouhých, tenkých i silnějších třísek. Díky takovému složení jsou desky velmi ohebné a variabilní, můžete ji tak použít snad ke všem účelům.

Vlastnosti OSB desek vás překvapí. Jejich nejsilnější stránkou je:

  • ohebnost,
  • voděodolnost,
  • pevnost,
  • stálost tvaru,
  • zdravotně nezávadný materiál,
  • ekologičtější materiál.

Výhody použití OSB desek

Možná vás zajímá, proč využít při rekonstrukci nebo stavbě dřevěné konstrukce právě OSB desky, a ne například dřevotřískové desky. Jasnou výhodou je mnohem jednodušší montáž i úprava desky. Další skvělou výhodou je také velký výběr z formátů a stylů desek. Zaujme vás také na první pohled díky poměrně nízké ceně, se kterou se můžete pustit do rekonstrukce celého domu levně.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

OSB desky se řadí do 4 kategorií

Při výběru desek se soustřeďte hlavně na jejich využití a místo, které s nimi budete rekonstruovat. Ve všech obchodech najdete většinou rozdělení OSB desek do čtyř druhů.

  • OSB 1 — Jedná se o základní desku, kterou využijete v suchých podmínkách, je vhodná do interiéru. Vyrobíte s ní například nábytek nebo ji použijete pro DIY tvoření.
  • OSB 2 — Tato deska se používá v interiéru, oproti první variantě ji můžete klidně více zatížit. Hodí se například na interiérovou podlahu.
  • OSB 3 — Nosná deska pro exteriérové využití, používá se často při stavbách.
  • OSB 4 — Tento druh desky můžete zatížit nejvíce, hodí se do interiéru i exteriéru, a vydrží i ty nejhorší podmínky a vlhkost.

Povrch OSB desky budete muset upravit

Pokud si přinesete z obchodu OSB desku, bude jistě v surovém stavu a její povrch budete muset ještě upravit. Pokud potřebujete desky ke stavebním účelům, použijte OSB desky s drážkou po straně, díky ní totiž desky do sebe dobře zapadnou.

Povrch desky budete muset v každém případě zbrousit a natřít speciálním lakem na dřevo, proto ani na lak v obchodě nezapomeňte. Přes bezbarvý lak, který se používá na dřevo a desky, můžete poté použít jakoukoliv další barvu. Díky tomu vám ve vašem domově vznikne například zajímavá barevná podlaha. Na broušené OSB desky můžete také snadno nalepit tapetu.

Využití OSB desek

Desky tohoto typu jsou velmi variabilní, díky tomu je využijete v mnoha různých částech vašeho domova. Nejčastěji lidé volí OSB desky v případě nutnosti zateplení podkroví. Tepelná izolace střechy je nutná nejen při rekonstrukci domu, ale také například na chatě či chalupě, díky zateplení můžete využívat chatu pohodlně i v zimě.

Krásná a stylová podlaha

Podlaha z OSB desek vypadá velmi zajímavě, navíc je finančně mnohem dostupnější a variabilní. Desky můžete natřít jakoukoliv barvou, proto vám ve vaší domácnosti může vzniknout téměř jakýkoliv styl a originální prvek jen díky podlaze.

Moderní styl nábytku

Dnešní moderní doba přeje ekologii a udržitelnosti. Proto bude i ve vašem domově vypadat úžasně nábytek z OSB desek. Působí minimalistickým dojmem, navíc je to bezpečný materiál díky ohnivzdornosti. Jedná se o ekologický, finančně dostupný materiál, ze kterého můžete vyrobit noční stolky, komodu nebo třeba poličky do obývacího pokoje či koupelny.

Ať už se rozhodnete pro celkovou rekonstrukci, zateplení střechy nebo výrobu designového kusu nábytku, OSB desky určitě využijete a obohatíte s nimi váš domácí styl.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.