São Paulo je víc než karneval

Když se vysloví Brazílie, Rio de Janeiro nebo São Paulo, každému se jistě vybaví slavný karneval – pestrobarevně polo oděné tanečnice, alegorické vozy, hudebníci, bubeníci a zvuk salsy. São Paulo, tahle úžasná 22 milionová metropole, je největším městem Brazílie (a celé latinské Ameriky), nikoli hlavním. Město bylo založeno v roce 1554 a díky své strategické pozici, úrodné půdě a nedalekému oceánu se začalo okamžitě rozrůstat. Dozrálo do dnešní podoby kulturně rozmanitého města, které je pro zemi nejdůležitějším pro oblast obchodu, ekonomiky, průmyslu, kultury i umění. Kvůli jeho neskutečné rozmanitosti a kráse ho ročně navštíví kolem deseti milionů návštěvníků z celého světa a i letos se mají na co těšit.

Obrovské město uchvátí každého, kdo sem zavítá. Velké množství historických památek, kulturních, společenských událostí nebo jen návštěva běžného trhu – je zážitek sám o sobě.

Historické pamětihodnosti

Začněme samotným centrem Patio de Colegio, kde byly ve skutečnosti položeny základní kameny města. Jedná se o opevněný komplex, ve kterém je možná prohlídka sedmi sálů a proslulého zvonu Sino da Paz, jenž byl vystavěn jako připomínka míru a spravedlnosti. Panské sídlo Solar da Marquesa dos Santos je koloniální budova v těsné blízkosti komplexu s veřejně přístupným muzeem.

Když je řeč o muzeích, Muzeum umění v São Paulu je nejvýznamnější svého druhu v zemi i na jižní polokouli, a to právem. Může se pochlubit sbírkou nejenom místního umění, ale i sbírkami asijského a afrického umění, starožitností, tisků a dalších – v počtu přes osm tisíc kusů, včetně děl od Tiziana, Gauguina, Van Gogha nebo Picassa.

Fantastický noční život

Po obdivování kulturních památek a uměleckých děl nastává čas na zážitek z nočního života po brazilsku. Na každém rohu narazíte na klub, bar nebo taneční podnik. Astor je věhlasný bar, který nabízí místní speciality a lahodné koktejly, které se do počasí, které je mezi tropickým a subtropickým, dokonale hodí. Bar Brahma ze 40. let je unikání sám o sobě a na programu má živou brazilskou hudbu, kromě samby také jazz nebo rockovou muziku.

Události v São Paulu

Mezinárodní festival elektronického umění se koná na přelomu března a dubna. Jedná se o sérii výstav, debat, seminářů a kurzů se zaměřením na elektronické umění, technologie a výzkum.

V březnu se také pořádá oblíbený turnaj BSOP PokerStars. Jeho druhá fáze 15. sezóny se pořádá v luxusní hotelu WTC Sheraton.

V dubnu se uskuteční zmíněný brazilský karneval, na kterém se předvedou nejlepší školy samby. Miliony lidí bude tančit v ulicích za sledování karnevalové přehlídky na Sambodromu Anhembi.

Týden módy se v São Paulu koná dvakrát do roka, v dubnu a srpnu, první se uskutečnil už v roce 1995. Milovníci módy uvidí to nejlepší od brazilských návrhářů a nejkrásnější modelky světa.

Říjen bude na dva týdny patřit Mostra Internacional de Cinema (probíhá každoročně od roku 1976), tedy mezinárodnímu festivalu, jenž přinese přes 300 různých filmů z rozličných kulturních prostředí, které budou promítány v kinosálech i venkovních prostorách.

Bienále v São Paulu je nejvýznamnější uměleckou událostí celého roku, koná se každé dva roky od října až do prosince.

Cestování do daleké Brazílie se nabízí také kvůli sportovním událostem. Milovníci fotbalu přihlíží derby týmů Palmeiras a Corinthians na stadionu Estádio de Morumbi.

Velká cena São Paula GP Formule 1 je jediným závodem série, který se koná v latinské Americe. Koná se od roku 1972 a shlédnout ho můžete na okruhu Velodromo. V loňském roce tu zvítězil Lewis Hamilton z Velké Británie, největší počet vítězství zaznamenal legendární Alain Prost z Francie.

Sao Paulo
Zdroj foto: Thiago Leite / Shutterstock.com

Jídlo a pití v São Paulu

Brazilci tvrdí, že obyvatelé města jídlem žijí. Vynikající kuchyně v tomhle kosmopolitním městě je unikátní díky rozmanitému vlivu přistěhovalců, jenž podnítily fúze (arabská, italská, libanonská, japonská), co najdeme jenom zde. Typickým jídlem je virado á paulista, jenž se připravuje z rýže, dušených kapustiček se smaženými banány a vepřovými kotletami. Za ochutnání stojí pastel, což jsou plněné kapsičky smažené v oleji, jedná se údajně o upravený recept japonských přistěhovalců, kteří přizpůsobili svoje oblíbené jarní závitky. Extrémně populární je rýže s fazolemi, a to po celé zemi. Pokud vám po dlouhém dni dojde energie, dopřejte si maté nebo nápoj guaraná, kofeinový nealkoholický nápoj,co se vyrábí ze semen guarany. Anebo oslavte příjemně strávený den typickým koktejlem Caipirinha – Á saúde!

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.