Symboly praní: Co znamenají? Naučte se je rozeznávat

Když si koupíme jakýkoliv kousek oblečení nebo spodního prádla, vždy se setkáme s poměrně obsáhlým značením na štítcích, které máme tendenci odstříhávat, protože nám zavazejí. Co tyto symboly praní znamenají?

Na těchto štítcích jsou ale hodně důležité informace o výrobku, který jsme si zakoupili, zvláště symboly praní není radno přehlížet. Pak se snadno může stát, že svou oblíbenou a drahou halenku vytáhneme z pračky a bude sepraná, sražená a dále nepoužitelná.

Čtěte už v obchodě!

U zdatných hospodyněk převládají zkušenosti, takže si obvykle dokážou poradit s tím, jak se o danou látku, ze které je oblečení vyrobeno, starat.

 • Štítky na oblečení bychom ale všichni měli číst už při koupi výrobku, někdy nám totiž mohou poukázat na to, že si nekupujeme úplně tak kvalitní oblečení, jak si myslíme.
 • Například pokud je uvedeno, že tričko je vyrobeno ze stoprocentní bavlny, ale na štítku mezi symboly najdeme údaj, že se smí prát jen na třicet nebo čtyřicet stupňů, je něco špatně.
 • Všichni víme, že bavlna je jeden z mála materiálů, který se může prát i při vysokých teplotách. V tu chvíli je jasné, že jsou v bavlně další příměsi a zase tak stoprocentní nebude.

Symboly praní, ale i žehlení nebo bělení nám jasně diktují, jak je potřeba se o výrobek starat. Pokud stále ještě nemáte jasno v tom, co který symbol ukazuje, naučte se alespoň v základech se v tabulce orientovat. Prodloužíte tím životnost svého oblečení.

Zdroj foto: Hipatia / Shutterstock.com

Symboly praní

Na štítcích u oblečení se běžně setkáváme s pěti základními symboly.

 1. Pokud uvidíte symbol vaničky s vodou, tak ta signalizuje praní, obvykle je ve vaničce vepsána číslice, která ukazuje, na kolik stupňů lze výrobek maximálně prát.
 2. Pokud je ve vaničce ruka, znamená to, že se daná látka může prát pouze ručně.
 3. Pod vaničkou se ještě mohou objevit vodorovné čáry. Pokud je tam jen jedna čára, znamená to, že by se měly využívat jen programy na šetrné praní a u ždímání by měly být sníženy otáčky.
 4. Jestliže tam budou hned dvě vodorovné čáry, znamená to, že se s výrobkem musí zacházet zvlášť opatrně, je třeba zvolit šetrný program i ždímání a není pak možné látku ždímat ani ručně.
 5. Pokud je vanička úplně přeškrtnutá, znamená to, že se textilie nesmí vůbec prát, ani ručně ani v pračce. S takovými oděvy se musí v mokrém stavu velmi opatrně zacházet a je nejlepší dát je do čistírny, kde si s tím poradí.

Symboly žehlení

Objevili jste na štítku symbol žehličky? Pozornost v tom případě zaměřte na tečky, které bývají uvnitř.

 • Jedna tečka značí maximální teplotu žehlicí plochy do 110 stupňů,
 • dvě tečky maximální teplotu žehlení do 150 stupňů,
 • tři tečky teplotu žehlení do 200 stupňů.
 • Pokud je žehlička úplně přeškrtnutá, žehlení dané textilie je zakázáno.

Obvykle se ještě můžete setkat se symbolem páry, která vystupuje pod žehličkou. Pokud tam je, znamená to, že se doporučuje žehlení s napařováním, pokud je přeškrtnutá, opět to značí, že napařování není žádoucí.

Zdroj foto: Rozhnovskaya Tanya / Shutterstock.com

Symboly sušení

Pokud máte doma bubnovou sušičku, svou pozornost zaměřte i na symboly sušení. Sušení v bubnové sušičce se označuje čtvercem s kolečkem uvnitř.

 1. Pokud je čtverec přeškrtnutý, bubnovou sušičku nesmíte využívat vůbec.
 2. Dále se do kolečka ještě přidávají tečky – dvě tečky udávají standartní sušení, jedna zase poukazuje na sušení se sníženou teplotou.
 3. V případě, že narazíte na čtvereček, ve kterém není kolečko, ale pouze čárka, jde o symbol, který ukazuje, jak má být sušeno prádlo na šňůře.
  • Čára uprostřed udává sušení prádla pouze v rozložení na podložce,
  • tři čárky zase udávají, že se prádlo musí sušit jen v závěsu na šňůře – toto prádlo se pak neždímá a nechává se jen odkapat.

Symboly bělení

Poslední ze znaků je symbol trojúhelníku.

 1. Prázdný trojúhelník znamená, že se prádlo může bělit všemi způsoby,
 2. přeškrtnutý trojúhelník bělení zakazuje,
 3. a pokud se v trojúhelníku objevují písmena cl, znamená to, že se mohou používat pouze bělidla obsahující chlor.

Pro profesionální prádelny a čistírny jsou pak určeny symboly kroužku. V těch jsou pak zaznačena písmena, která upřesňují, jak je možné danou textilii čistit.

Symboly na svém oblečení nikdy nepřehlížejte, vyhnete se tak nepříjemnostem a předčasné ztrátě svého oblíbeného kousku oblečení.

Zdroj: bydletsnadno.cz, veselebydleni.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.