Jak vytvořit rostlinné akvárium svépomoci

Rostlinné akvárium dodá vaší domácnosti nádech přírody a moderní vzhled. Poradíme vám, jak si založit low-tech akvárium krok za krokem a jaké rostliny a ryby jsou do něj vhodné.

Akvaristika patří mezi oblíbené domácí záliby. Když jí propadnete, zůstanete jí věrní po dlouhý čas. Je to dáno hlavně tím, že dobře vedené akvárium vytváří doma zajímavý prvek, na který je pěkný pohled. Zároveň je to kus přírody se svojí biologickou rovnováhou.

Je-li vše, jak má být, odmění se vám akvárium čistou vodou a zdravými rybami. Víte, jak si vytvořit rostlinné akvárium?

Low-tech rostlinné akvárium

Současná akvaristika ušla velký kus cesty. Zatímco v minulosti si museli akvaristé vystačit bez moderní techniky, dnes běžnou péčí o high-tech akvária je přidávání CO2, k čemuž je ovšem třeba mít vhodné zařízení. Takzvaná rostlinná akvária, která můžeme označit i jako low-tech nádrže (low-tech akvárium, rostlinné akvárium bez CO2), se bez všech těch udělátek obejdou, a vystačí si kolikrát pouze s molitanovým filtrem a topítkem pro ohřev vody v případě, že v akváriu žijí ryby, jež mají rády teplejší prostředí.

V našem článku vám vysvětlíme, na co byste při zakládání akvária neměli zapomenout, bez čeho se obejdete a co naopak bude potřebné pro založení rostlinného akvária.

Péče o rostliny v akváriu

Jestliže se vyžíváte v tom, že můžete v akváriu bujné rostliny zastřihávat, přesazovat a měnit jejich vzhled, případně pravidelně vyměňovat vodu a měřit obsah CO2 ve vodě, pak rostlinné akvárium asi nebude to pravé ořechové pro vás. Rostliny v něm rostou bez přidávání CO2 mnohem pomaleji, což se pro mnoho akvaristů jeví jako nudné. Potřebují být poněkud akčnější.

U rostlinného akvária stačí pouze doplňovat odpařenou vodu v případě, že je osazeno dostatečným množstvím rostlin. Uvádí se, že osázeno by mělo být minimálně 80 % plochy dna.

Výběr substrátu pro rostlinné akvárium je hodně důležitý. Na dno akvária by měla přijít trocha rašeliny. Výborné pak bude použít porézní substrát, vynikající volbou je i AquaSoil substrát, který obsahuje vysoké procento živin, takže se poměrně dlouhou dobu obejdete bez doplňování stopových prvků. Někteří akvaristé ale nedají dopustit na obyčejný říční písek s frakcí 3 až 4 mm. Hrubší vhodný není, protože se v něm rostlinám nebude dařit, stejně tak nevhodný je příliš jemný písek.

Správné osvětlení do akvária

Světlo je důležitým předpokladem pro fotosyntézu rostlin. U rostlinných akvárií je však nutné s osvětlením pracovat decentně a nepřehnat to. Zde by vyšší osvětlení nejspíš podpořilo růst řas. Vystačíte si se žárovkami o teplotě světla 5 500 až 8 000 K. Nejčastěji akvaristé volí 6 500 K.

Když necháváte zařízené akvárium zaběhnout, stačí svítit maximálně 6 hodin, po několika týdnech zvýšíte na 8 a 9 hodin svícení. Více opravdu nemá cenu svítit, protože byste mohli způsobit nerovnováhu. Ideálním řešením je pořídit si automatický spínač, který bude hlídat rovnoměrnou dobu svícení.

Jaký vybrat filtr do akvária

Bez filtru se ani v rostlinném akváriu neobejdete. V jeho molitanové části se usazují nitrifikační bakterie důležité pro život v akváriu a jeho biologickou rovnováhu. Do nové nádrže se oplatí použít starý zaběhlý filtr z jiné nádrže. Ten by měl způsobovat dostatečné proudění, aby voda mohla dobře v akváriu cirkulovat. To je dobré pro distribuci živin mezi rostlinami. Někteří akvaristé místo klasického vnitřního, nebo venkovního filtru volí raději biofiltr, což je v podstatě jen molitan se vzduchováním pomocí motorku.

Jak už sám název „rostlinné akvárium“ napovídá, podstatnou roli v něm hrají právě rostliny. Mělo by platit, že už při zakládání akvária ho hojně rostlinami osázíte. Nejedná se sice o levnou záležitost, ale akvárium se vám odmění lépe udržitelnou biologickou rovnováhou. Ze začátku volte raději rychlerostoucí rostliny, jako je například Egeria Densa, které pomohou z vody recyklovat amoniak z rozkládající se organické hmoty. K přemnožení řas může vést i přesazování rostlin nebo jejich zastřihování.

Přinášíme vám pár námětů na to, jaké rostliny se hodí do akvária:

  • Vallisneria spiralis,
  • Bolbitis heudelotii,
  • Vodomořec hustý,
  • Červená Ludwigia,
  • Egyptské leknín,
  • Řasokoule zelená,
  • Anubias barteři.

Ryby vhodné do rostlinného akvária

Poté, co zařídíte rostlinné akvárium, je podstatné nechat jeho prostředí řádně zaběhnout, než do něho vpustíte ryby. Znamená to, že minimálně jeden měsíc po založení bude akvárium bez ryb se zapnutým filtrem a svícením. Teprve, až se vytvoří biologická rovnováha a nitrifikační bakterie, mohou přijít ryby do akvária.

Medzi najznámejšie rybky vhodné do akvária patria napríklad Tetra, Rajovec, Gurama, Betta, Skalár a mnohé další.

Podle tohoto jednoduchého pravidla si můžete vypočítat, jakým počtem ryb budete moci akvárium osadit. Důležité je nepřerybňovat, protože by se vám hůře udržovala nastolená biologická rovnováha.

Dobrá rada: Méně je někdy víc. V literatura se často uvádí, že na 1 cm ryby jsou zapotřebí 1 – 2 litry vody. Proto si nekupujte příliš mnoho ryb, ale naopak dopřejte jim dostatek prostoru pro život.

Rostlinné akvárium – údržba

Low-cost nádrže bez CO2 jsou relativně nenáročné na údržbu. Hlavní péče o akvárium spočívá v tom, že je třeba přidávat do něj hnojivo, a to jednou až dvakrát týdně. Čas od času rostliny poněkud zastřihněte, aby se zlepšila cirkulace vody. Pokud se na substrátu objeví nečistoty, je třeba abyste je odstranili. Po každém větším zásahu v akváriu vodu vyměňte za čerstvou. Nejdůležitější a každodenní činností bude samozřejmě krmení ryb v akvárii.

Tato péče o akvárium určitě stojí za to, odměnou vám budou krásné akvascenerie ve vašem interiéru.

Pokud vás myšlenka akvaristiky zaujala, neváhejte se na sociálních sítích přidat do skupin, které tvoří komunita milovníků akvaritistiky, případně si prostudovat tematicky zaměřené časopisy (např. časopis Akvárium) či přelustrovat akvaristické weby, kde se dozvíte spoustu cenných informací.

Také si zařídíte své akvárium?

Zdroj: tfhmagazine.com, tropicalfishcareguides.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.