Výběr tiskárny: Bude lepší jehličková, inkoustová nebo laserová?

Právě jste se vrátili z obchodu a jste na vážkách, jakou tiskárnu si vybrat. Je to těžké, když je na trhu takový výběr. Kdo se v nich má vyznat? Poradíme vám, jak na to.

Sice se vám prodavači snažili poradit, ale chyběly vám odpovědi na důležité otázky, abyste se mohli dobře rozhodnout. Takže, podle čeho vybrat novou tiskárnu?

Nákup tiskárny je nutné zvážit z několika hledisek

Jednak pořizujete přístroj, který by vám měl dobře fungovat několik let. Zároveň určitě chcete, aby jeho chod byl bezproblémový, rychlý a kvalitní. Nemáte zájem na tom, abyste záhy museli kupovat další stroj. Na trhu se setkáte s tiskárnami jehličkovými, inkoustovými nebo laserovými, přičemž každá se hodí na něco jiného. Navíc je také rozdíl, jestli kupujete tiskárnu pro domácí použití, nebo do kanceláře ve firmě či do školy. Každé prostředí vyžaduje od tiskárny něco jiného.

Jehličková tiskárna

Potřebujete-li tisknout několik kopií zároveň, oplatí se vám koupě jehličkové tiskárny. Musíte však počítat s horším tiskem. Často ji využívají například účetní na tisk dlouhých seznamů. Náklady na tisk jsou přitom nízké.

Inkoustová tiskárna

Budete tisknout hlavně doma a příležitostně? Pak si pořiďte inkoustovou tiskárnu, co může tisknout černobíle i barevně včetně fotografií. V nabídce jsou také inkoustové multifunkce, které nabízejí kromě tisku i funkce kopírování nebo skenování. Je to výhodné, zvláště máte-li doma malou kancelář. Výhodou inkoustových tiskáren je:

  • nízká pořizovací cena,
  • kompaktní rozměry,
  • vysoká rychlost a kvalita tisku,
  • různá rozhraní – USB, LAN, Bluetooth, Wi-Fi i tisk z paměťové karty.

Bohužel mají inkoustové tiskárny i své nevýhody. Když delší dobu stojí nepoužívaná, pak vysychá inkoust a ucpává trysky. Další nevýhodou je to, že inkoust časem bledne, což se zvláště na fotografiích projeví negativně.

Zdroj foto: Paulpixs / Shutterstock.com

Laserové tiskárny

Když víte, že budete tisknout větší objem dokumentů, vsaďte na laserovou tiskárnu. Oproti inkoustovým tiskárnám má levnější tisk, čímž se vrátí vyšší pořizovací náklady tohoto druhu tiskáren. V nabídce obchodů se prodávají jako modely černobílé, barevné i multifunkční. Barvy využijete hlavně tehdy, když tisknete často dokumenty včetně grafů a tabulek. V opačném případě vám postačí pouze černobílý model laserové tiskárny. Jak sám název napovídá, multifunkce spojuje výhody tiskárny, skeneru a kopírky a je ideální všude tam, kde se tiskne ve velkém množství. Nyní už víte, jaké druhy tiskáren se na trhu nejčastěji nacházejí a musíte si odpovědět na to, co od tiskárny vyžadujete, a podle toho vybírat ze spousty značek, jež v obchodech jsou.

Tiskárny a tonery Xerox

Zajímavé jsou například tiskárny a tonery Xerox. Jedná se o tradičního amerického výrobce tiskáren, jehož počátky sahají až na začátek minulého století. Je stálicí mezi tiskárnami a patří k velmi oblíbeným produktům, co najdete ve spoustě kanceláří. Firma Xerox byla tak první, která vyvinula laserovou tiskárnu, počítačovou síť Ethernet nebo elektronický papír. Jak je vidět, její odborníci svoji práci umějí opravdu na jedničku, a to stejné platí také o jejich výrobcích.

Tiskárny a tonery Epson

Dále jsou oblíbené tiskárny a tonery Epson. Jedná se o japonského výrobce a jednoho z největších světových producentů tiskáren a příslušenství.

Vedle toho se firma pustila také do výroby:

  • počítačů,
  • multimediálních projektorů,
  • velkoformátových televizí,
  • notebooků,
  • registračních pokladen
  • průmyslových robotů.

Její tiskárny zahrnují všechny tři druhy, tedy mezi výrobky firmy Epson najdete jehličkové, inkoustové i laserové tiskárny.

Zdroj foto: CactusG / Shutterstock.com

Tiskárny a tonery Brother

Výrobců tiskáren je více. Například firma Brother patří mezi ně. Vedle kvalitních tiskáren, faxů, skenerů se ale věnuje také produkci šicích strojů, v nichž patří mezi světovou špičku.

Jak sami vidíte, vybrat si správně tiskárnu je umění. Chce to od vás odpovědět si na pár základních otázek, a pak si určitě dobře vyberete.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.