V čem vynikají muži a v čem jsou šikovnější ženy? Jak jste na tom vy?

O mužích a ženách se říká, že jsou jako nebe a dudy, případně, že pocházejí každý z jiné planety. Tato rčení ukazují na to, jak jsou obě pohlaví ve skutečnosti rozdílná. V čem jsou muži lepší než ženy a naopak?

Ženy versus muži

Umíte si představit ženu se sbíječkou v ruce s nadšením pracující na opravě rušné silnice? Nebo muže, který pečuje o malé děti v mateřské škole? Ano, jsou povolání, kde nejčastěji najdete jen příslušníky jednoho pohlaví, i když se samozřejmě najdou výjimky. Pánům byla přírodou do vínku dána větší síla, tudíž ji umějí uplatnit tam, kde je vyžadována. Ženy jsou zase citovější, a proto spíše najdou uplatnění v péči o druhé nebo sociálních službách.

Moderní doba je ale otevřená a snaží se o genderovou rovnoprávnost a boření stereotypů. A tak se možná časem dočkáme zednických part s ryze ženským osazenstvem, nebo firemního oddělení finančních účetních, kde budou převažovat muži. Nic není nemožné. Přes to všechno existují mezi oběma pohlavími rozdíly, které ani touha po genderové rovnoprávnosti nepřekoná. Jaké?

Muži mají lepší prostorovou orientaci

Díky mužskému hormonu testosteronu je orientace v prostoru u mužů lepší než u žen. Lépe se tak vyznají v neznámém prostředí a rychleji také porozumí abstraktním kresbám. To jim pomáhá při čtení v mapách a také tehdy, když se ztratí v lese. Zatímco ženy by bloudily tak dlouho, než by se narazily na pocestného, kterého by se zeptaly na cestu, pánové jen využijí svých orientačních schopností a cestu z lesa najdou zakrátko sami.

Zdroj foto: Dean Drobot / Shutterstock.com

Pánové disponují větší slovní zásobou. Proč ale tak málo mluví?

Obecně mívají muži větší slovní zásobu než ženy. Jenže to na nich není vůbec poznat, protože muži neradi hovoří, čímž přivádějí své drahé polovičky velmi často k pláči. Vychází to už z dávné minulosti, kdy se muži na lovu mamutů potřebovali domlouvat převážně neverbálně, aby je lovené zvíře nezaregistrovalo. Když budou pospolu ženy a nebudou navzájem komunikovat, bude to vypadat, jako by mezi nimi byl nějaký svár.

Muž hovoří jasně, stručně a obvykle jen k jedné věci. Z toho by si měly vzít ženy příklad a nezahltit svého partnera po příchodu domů spoustou témat, která je během dne trápila. Muži to totiž všechno najednou nepoberou, z čehož pak zbytečně vznikají konflikty.

Muži vidí lépe do dálky, ženy mají lepší hmat

Opět se obrátíme do minulosti, v níž muži potřebovali vidět dobře do dálky, aby zavčasu zaregistrovali kořist nebo nepřítele. Ženy mezitím sbíraly k obživě tlupy drobné lesní plody. A toto rozdělení zůstalo i do dnešních dnů, kdy jídlo nakupujeme v supermarketech. Obecně však platí, že muži mají lepší zrak na dálku a ženy naopak na blízko.

Co se hmatu týká, tak v ženských dlaních je hustší síť hmatových receptorů než v mužské. Tudíž ženy mají hmat vytříbenější, zatímco u mužů je hmatová vnímavost poněkud snížená.

Řešení stresových situací

Muži mají tendenci stresovou situaci vyřešit jednoduše buď útěkem, nebo útokem. Mohou tedy být agresivní, nebo v případě konfliktu se raději vzdálit. Nepřipomíná vám to něco, když máte mezi sebou partnerskou hádku? Ženy obvykle volí taktiku formou získávání informací. Vše je dáno vylučováním hormonu oxytocinu během stresu.  Na rozdíl u žen je u mužů jeho uklidňující účinek utlumen testosteronem.

Je však třeba zmínit, že výše uvedené neplatí vždy na sto procent. I mezi ženami mohou být takové, které s přehledem najdou cestu z bludiště i z lesa, které půjdou raději lovit zvěř než sbírat kořínky. A naopak někteří muži se ztratí i s použitím GPS navigace. Je z toho patrné, že lidé jsou jedineční a o to je svět pestřejší.

Jak jste na tom s dovednostmi vy sami?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.