Provensálský styl: Vůně levandule i nádech jižní Francie

Elegantní bílá doplněná o vůni a něžnost levandule. To jsou hlavní rysy jižní Francie, kterou si lehce můžete udělat i u vás doma. Dopřejte své domácnosti provensálský styl.

Ten je čím dál více oblíbený v moderních interiérech. Zahřejte se v krásném a čistém prostředí, který na vás zahalí slunečními paprsky z levandulových polí.

Proč je provensálský styl tak oblíbený?

Možná se ptáte, čím omámil provensálský styl celý svět interiérů. Možná to bude právě tou opojnou vůní levandulí, které jsou typické pro jižní Francii, možná je to ale také tou nádhernou atmosférou. Pokud si ji chcete i vy přenést domů, stačí se jen naladit na příjemné materiály venkovského stylu. Ten totiž může být elegantní při použití jemných barev, dodá ale i dostatek útulna do celého prostoru.

Jak vypadá dokonalý provensálský styl?

Abyste oděli domov do dokonalého provensálského stylu, je nejdříve nutné znát hlavní rysy tohoto stylu. Je důležité používat barvy i materiály typické právě pro jižní Francii. Pokud se budete držet těchto základních bodů, určitě ve vašem interiéru neuděláte krok vedle.

V hlavní roli materiál a barva

Abyste navodili tu správnou a útulnou atmosféru venkovského stylu z jižní Francie, je nutné zaměřit svou pozornost na materiály a barvy, co jsou v provensálském stylu hojně používané. Vedle bílé barvy, která by měla být jistě tou dominantní, můžete využít i kterékoliv pastelové barvy v jemných odstínech. Nejvíc ze všech pastelových barev převládá v provensálském stylu jemná fialová. Ta příjemně navazuje na atmosféru voňavé levandule.

Nemusíte se ale soustředit pouze na levandulovou barvu. Krásně v interiéru vedle bílé barvy vypadá také:

  • světle modrá,
  • zelená,
  • vanilkově žlutá.

V kombinaci s nejčastějšími materiály budou takové odstíny působit něžně a elegantně.

Zdroj foto: KUPRYNENKO ANDRII / Shutterstock.com
Zdroj foto: KUPRYNENKO ANDRII / Shutterstock.com

Který materiál je nejpoužívanější?

Když je řeč o materiálech, u venkovského stylu zůstaneme stále. Proto se u provensálského stylu používá nejčastěji přírodní materiál — dřevo nebo kamení. Na částech dekorací nebo nábytku (nejčastěji zahradní nábytek nebo dekorační košíky) se používá také proutí. I když kámen na první pohled může působit chladně, v kombinaci s ostatními prvky tohoto stylu bude skvělým doplňkem jako obklad u krbu nebo jako část obkladu v obývacím pokoji či na terase.

Jestliže chcete materiály doplnit o bytový textil, používejte výhradně látky v přírodních nebo jemných barvách. Látky dodají celému interiéru na větším pohodlí. Například len nebo příjemná bavlna bude vypadat skvěle.

Relax v provensálské koupelně

Ukažme si hlavní prvky například v koupelně. I tak malá místnost, kterou koupelna často bývá, může působit elegantně, venkovsky a pohodově.

  • Abyste koupelně dodali styl jižní Francie hned v prvním kroku, pomůžete si samostatně stojící vanou.
  • Takový dominantní prvek změní celou koupelnu k nepoznání.
  • Pokud vanu doplníte o proutěné koše na prádlo, železné úchytky komody pod umyvadlem nebo aromatickými lampami, budete mít o krásné chvilky relaxace postaráno.

Nezapomeňte na masivní nábytek

Asi už víte, že provensálský styl se vyznačuje především přírodními materiály, a tak vás masivní kusy dřeva v interiéru nepřekvapí. Mořené dřevo ve venkovském stylu bude vypadat skvěle v jídelně v podobě příborníku – nebo také v obývacím pokoji jako knihovna či komoda. Chcete ještě více podpořit provensálský styl? Zvolte k nábytku úchytky z neopracovaného železa.

Nezapomínejte na detaily

Celý váš domov už má několik dominantních kusů nábytku v provensálském stylu? Pak už je třeba jen doladit maličkosti, které vnesou do interiéru tu správnou atmosféru. Těmi maličkostmi jsou například textilie nebo nádobí.

Provensálský styl je totiž známý také svými květinovými vzory na porcelánu.

Zdroj: westwing.cz, domov21.cz, homeincube.cz


Další styly bydlení

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.