Živorodka duhová – jak se o ni starat?

Živorodku duhovou většinou známe pod názvem paví očko. Je jednou z nejčastěji chovaných akvarijních ryb. Domovinou živorodek duhových jsou teplé brakické i sladké vody jižní Ameriky.

Jak živorodka vypadá?

Samičky dorůstají délky 6 cm. Bývají zbarveny do hněda s výjimkou ocasu, který může mít pestřejší barvy. Před porodem mají samičky velké hranaté břicho a na jeho spodní části u řitní ploutve výraznou tmavou skvrnu březosti. Samečci jsou výrazně jsou pestrobarevně zbarveni, dorůstají do délky 3,5 cm, mají prodlouženou hřbetní a ocasní ploutev a jejich řitní ploutev je přeměněna v rozmnožovací ústrojí (gonopodium).

Jakou vodu potřebuje?

Živorodka duhová je čilá rybka s vysokými nároky na prostředí a kvalitu vody. Proto dospělé ryby špatně snášejí přechod do vody s jiným složením. Především v kyselém prostředí jsou náchylné k tvorbě plísní a bakteriálním onemocněním. Vyžadují vodu s pH 6 až 8°C a teplotou 18 až 26°C. Šlechtěné kmeny uvítají i vodu mírně přisolenou.

Velikost a vybavení akvária

Akvárium by mělo být větší – minimálně 20 litrů pro jednoho samce a dvě samice. Je vhodné chovat více než jednu samičku (minimálně dvě), aby ji samec neuštval k smrti.

Protože živorodky nijak neupravují dno, můžete ho pokrýt libovolným vhodným materiálem. Živorodky nepotřebují žádné speciální úkryty ani dekorace. Jako útočiště jim stačí akvarijní rostliny. Rybky plavou po celém akváriu, proto by se rostliny měly nacházet všude.

Akvárium by nemělo být přerybněné, protože živorodky spí na dně, kde se usazuje detrit, jenž ryby produkují a který zhoršuje kvalitu vody.

Zdroj foto: Rostlinna-akvaria.cz

Filtrace

Díky své žravosti živorodky produkují více exkrementů. Akvárium byste tedy měli často odkalovat a používat kvalitní filtraci s odpovídajícím objemem filtrační hmoty. Pozor však na na filtry s vlastní filtrační hlavou, které vytvářejí silný proud – dospělí samci s dlouhými ocasními ploutvemi se při plavání v proudu vysílí. Výtok filtru je potřeba přitlumit a rybám vytvořit tišiny, ve kterých si mohou odpočinout. Během odkalování dna jednou za týden vyměňte i jednu pětinu vody v akváriu.

Jak živorodku krmit?

Živorodka duhová je velmi žravá ryba. Má ráda pestrou stravu, která obsahuje rostlinnou i masitou složku. Bez problémů přijímá i umělá krmiva, vločky a granule.

Jak se živorodka rozmnožuje

Živorodky se rozmnožují během celého roku. Již z jejich názvu je patrné, že rodí živá mláďata. Sameček do samičky vstříkne spermie a oplodní jikry, přičemž po jednom oplodnění samice může následující měsíce rodit i několikrát. Gravidita samice trvá 4 týdny.

Těsně před porodem v těle samičky prasknou jikernaté obaly a samice potěr vypudí z těla. V jednom vrhu bývá 20 až 40 mláďat, i když nejsou výjimkou menší i větší vrhy. Potěr je velký 7 až 12 milimetrů. Po porodu klesne ke dnu, kde se mu naplní plynový měchýř a může začít plavat.

Malé rybky můžete ihned začít krmit vločkami nebo artémií. Pokud živorodky chováte ve společenské nádrži a nechcete riskovat, že se potěr stane kořistí jiných druhů ryb, samici před porodem umístěte do porodničky a po porodu ji odlovte.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.