Nejlepší tipy na dovolenou v Česku

Dovolená v Česku je výbornou volbou pro milovníky historie, turistiky či kempování. Česká města vám mají co nabídnout, zejména bohatou kulturu. Poznávejte nová místa vaší domoviny.

Česká republika je výborným místem pro letní dovolenou, protože si zde na své přijde opravdu každý, stačí si vybrat to správné místo. Pokud jste vášnivý turisté, vyberte se poznávat Šumavu, Krkonoše, Adršpachy, Jeseníky či Beskydy. Pokud jste aktivní cyklisté, správnou volbou bude určitě dovolená na jižní Moravě či v jižních Čechách. Milovníci vína, vinných sklepů a vinic mohou objevovat zákoutí Pálavy, kde sklence dobrého vínka neodolají. Tato oblast je také výborným místem pro agroturistiku a venkovskou turistiku.

Dovolená v Česku nabízí také možnost strávení času u vody. Vybrat si můžete lázeňská města, užívat wellness pobyty nebo vyzkoušet aquaparky v Česku plné zábavy. Dnes se budeme věnovat dovolené v Česku, kde objevíme česká města, která je určitě třeba navštívit, protože vás ohromí svou atmosférou a historickým pozadím.

dovolená v česku, česká města
Zdroj foto: Mia Garrett / Shutterstock.com

Jestli dáváte přednost kulturním akcím před sportovními a chcete si návštěvu některého města v Česku spojit s kulturním vyžitím, máme pro vás pár zajímavých tipů, kam se letos určitě vydat.

Dovolená v Česku – poznejte nejkrásnější města

Nevíte kam v Česku na dovolenou? Pokud máte rádi kulturu a poznávání míst, přečtěte si naše tipy.

Pardubice

Letos uplynulo 500 let od úmrtí významného šlechtice spojeného s Pardubicemi – Viléma z Pernštejna. Právě on se zasloužil o rozkvět města v období renesance a výstavbu renesančního zámku v Pardubicích. Letos se můžete při návštěvě města těšit na sobotní komentované prohlídky, na nichž se vydáte po stopách Viléma z Pernštejna, seznámíte se s pověstmi spojenými s Pardubicemi, zjistíte, kdo je pochován na pardubickém Slavíně nebo se seznámíte s podrobnostmi operace Silver A. 

Město také nabízí každodenní úchvatnou podívanou na západy slunce pozorované ze Zelené věže či promítání v největším letním kině u nás. A kdyby vám to bylo málo, určitě se vydejte na nedalekou Kunětickou horu, kde má v hradním areálu letní scénu Východočeské divadlo v Pardubicích, případně se tu konají různé dobové akce a jarmarky.

Olomouc

Moravské město Olomouc, hanácká metropole, se pyšní druhou největší památkovou rezervací v naší zemi. Najdete tu i tyto zajímavé památky:

 • orloj,
 • barokní sloup Nejsvětější Trojice,
 • zapsaný mezi památky UNESCO,
 • románský biskupský palác,
 • Arcidiecézní muzeum,
 • Muzeum moderního umění.

V letošním roce si město Olomouc připravilo na prázdniny několik kulturních akcí, například hudební festival Baroko či Olomoucké barokní slavnosti – plné hudebních a divadelních představení. Jistě vás potěší také řada výstav, mezi nimiž dominují umělecké sbírky olomouckých biskupů a arcibiskupů a Trienále středoevropského moderního umění SEFO.

kam v česku na dovolenou
Zdroj foto: Mitzo / Shutterstock.com

Karlovy Vary

Lázeňské město Karlovy Vary má v letních měsících rozhodně co nabídnout všem kultury chtivým návštěvníkům. Až do poloviny září nabízí město v rámci Karlovarského kulturního léta řadu aktivit, od komentovaných prohlídek přes workshopy, stand up vystoupení Na stojáka, až po koncerty symfonické i moderní hudby. Určitě vás zaujme i interaktivní výstava pro malé i velké “Ať žije věda”, která je určena i pro ty, koho fyzika ve škole vůbec nebavila.

Za prohlídku stojí i karlovarské kolonády s léčivými prameny, z nichž nejznámější je pramen Vřídlo, případně vstupte do jeho podzemí, kde jsou k vidění slavné kamenné růže. Navštívit můžete i Návštěvnické centrum Moser a prohlédnout si sklářskou ryteckou dílnu. Každoročně se zde v letních měsících koná i Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Praha

Že je Praha turistickým lákadlem v kteroukoliv roční dobu, je všeobecně známo. Co si ale pro své návštěvníky připravuje na letošní léto v oblasti kultury? Kulturní akcí číslo jedna jsou jistě Letní shakespearovské slavnosti, v rámci nichž můžete na otevřených scénách shlédnout inscenace her slavného anglického dramatika. Scény můžete zažít v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a na nádvoří Hudebné a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí.

Na zahradě Werichovy vily na pražské Kampě se uskuteční nový komorní festival vážné hudby “Klasika u Wericha”. V OC Letňany zaujme celou rodinu nový Park smyslů nabízející chytrou zábavu pro malé i velké díky 25 unikátním interaktivním exponátům, které prozkoumají vaše reakce a instinkty i rozsah vašich schopností. Chcete zažít let ptáka, přenést se do pravěku nebo třeba naprogramovat robotickou ruku? Pak bude Park smyslů pro vás to pravé místo.

TIP: Všechny krásy Prahy a jejího blízkého okolí určitě nestačíte prozkoumat a navštívit za jeden den. Pokud cestujete s partnerem, můžete zde zůstat celý víkend. Podívejte se proto na ubytování v Praze a třeba svého partnera překvapte.

Dovolená v Česku – objevte Jižní Moravu

Krásy Jižní Moravy

Jižní Morava v sobě spojuje výběr těch nejlepších míst. Najdete zde vinohrady, vinné sklepy, větrné mlýny, krásné hrady a zámky, ale také kopce a hory. Pokud přemýšlíte, kam v Česku na dovolenou a chcete se vyhnout turisty přeplněným místům jako například Praha, Jižní Morava je ideální.
Přinášíme vám seznam těch nejkrásnějších míst, která se vyplatí vidět na Jižní Moravě:

 • Hrad Pernštejn,
 • Klášter Rosa Coeli,
 • Mlýn Ruprechtů,
 • Jeskyně Blanických rytířů,
 • Kateřinská jeskyně,
 • ZOO Park a dinopark Vyškov,
 • Stezka Kobylí vrch,
 • Skanzen Strážnice,
 • Zámek Valtice.

Pokud je váš letošní plán dovolená v Česku s dětmi, ani tak nebudete litovat. Atrakce, památky, zajímavosti, moderní aktivity pro děti zde naleznete na každém kroku.

Mikulov

Nad městem se tyčí překrásná přírodní rezervace Svatý kopeček. Na vrcholu, který se vypíná nad městem je krásná kaple spolu se zvonicí. Z Mikulova vede na kopec křížová cesta, která je rovněž velkým zážitkem, už jen tím, že se jedná o jednu z nejstarších křížových cest v Česku. Během křížové cesty zažijete nádherné výhledy na město a okolí.

TIP: Co dělat v Mikulově a okolí? Podívejte se na naše tipy.

Město Mikulov nabízí pro turisty také několik lákadel, největším je náměstí, které dýchá historií a můžete zde navštívit několik historických památek, na které natrefíte při procházce náměstím.

Mikulov, stejně jako celá Morava, je typický svými naučnými vinnými stezkami. Tyto trasy můžete absolvovat pěšky i na kolech nebo autem. Jsou plné dechberoucích výhledů na města, sady a vinice. Návštěva vinného sklepa s ochutnávkou a zaníceným vinařem, pro kterého je víno srdeční záležitost, je nezapomenutelným zážitkem.

Dovolená v Česku je v současnosti velkým lákadlem. Výhodou je vzdálenost, nemusíte cestovat daleko a zemi můžete projet křížem krážem. Pokud vás nebaví zůstávat pouze v jednom českém kraji, naplánovat si můžete pobyt, kde navštívíte několik krajů a měst. Pro mnohé dobrodruhy se luxusní dovolená v Česku pojí s cestou karavanem, se kterým můžete procestovat i celou zemi. Zastavit a přenocovat můžete tam, kde vás srdce zavolá.

Dnes jsme vám představili dovolenou v České republice zaměřenou na poznávání kultury. Příště vám přineseme tipy, kde strávit dovolenou v Česku u vody a jaké jsou možnosti dovolené v Česku s pejskem.

Zdroj: lonelyplanet.com, tripsavvy.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.