Alternativní bydlení má své kouzlo. Jaké jsou jeho druhy?

O alternativní bydlení je v České republice v posledních letech obrovský zájem – a není se čemu divit. Ceny nemovitostí i nájmů prudce stoupají, a tak se lidé začali ohlížet po levnějších variantách bydlení.  Alternativně se však dá bydlet i v klasickém bytovém domě, i zde se dá s trochou šikovnosti a kreativity ušetřit spoustu peněz.

Alternativní bydlení se stává módní záležitostí

Alternativní bydlení u nás zažívá obrovský boom a lidé už se nezdráhají bydlet v kontejnerovém domě, ve vlastní chatě, v maringotce ani v domě mobilním. Právě naopak. Nejenže tímto způsobem života výrazně ušetří, ale je to také něco nového, neokoukaného. A mnozí si tak jdou za svým snem, než aby seděli v panelákovém bytě nebo platili drahé hypotéky, na které se svým příjmem mnohdy ani nedosáhnou.

Chata a chalupa

Češi jsou odjakživa národem chalupářů – a v této sféře hrajeme jednoznačně ve světě prim. Nyní si mnoho lidí předělává postupně své staré chaty nebo chalupy k celoročnímu bydlení. Je to trend hlavně u starší populace, kde děti už dávno vyletěly z hnízda a oni hledají trochu klidu od rušného velkoměsta. Nebo péčí o svou nemovitost a zahradu vyplňují prázdné místo po svých dětech. Budete se muset sice spokojit s menším prostorem, ale jde o velmi zajímavé řešení bydlení.

Mobilní dům

Mobilní domy jsou populární všude po světě – a například v Americe se v nich bydlí zcela běžně. Nyní si našly své příznivce i u nás. Často si je lidé staví na své zahrady jako levnější chaty, ale žijí v nich i trvale. Výhodou takového bydlení, které je však plně vybavené a nechybí v něm ani klasická koupelna je, že je na kolečkách – a kdykoliv se tak i s celým domem můžete přestěhovat. Nevýhodou bývá opravdu stísněný prostor, protože mobilní domy mívají jen pár metrů čtverečních.

Zdroj foto: inrainbows / Shutterstock.com

Kontejnerový dům

Tento dům lze postavit z jednoho, ale i více nákladních kontejnerů – a je to velmi oblíbené řešení převážně mladší generace, která potřebuje svůj prostor, ale zároveň se nechce příliš zadlužovat vysokou hypotékou. Cena kontejnerového domu je sice vyšší než například u domu mobilního, ale pořád je oproti klasickému rodinnému domu únosná. Jeden kontejner se totiž dá pořídit už za několik desítek tisíc, jen musíte počítat s dalšími náklady na izolaci, dveře, okna a další.

Hausbót

Hausbót si v České republice zatím moc místa na slunci nezískal – a je to dáno také tím, že zde nemáme moc možností, kde si lze postavit dům na vodě. Přesto se už pár jedinců našlo, kteří takto bydlí. Toto bydlení je velmi originální, a pokud vám nevadí, že se s vámi váš dům občas zhoupne a místo na kytky se budete dívat na ryby plující kolem, je toto bydlení naprosto ideální. Obvykle tyto domy mají kolem 30 m², ale můžete si pořídit hausbót patrový.

Obytný karavan

Obytné karavany mohou být luxusně vybavené a stát stejně, jak menší rodinný dům. Ale pokud si pořídíte něco staršího, vyjde vás toto bydlení poměrně levně. Je to však na úkor prostoru, který je zde opravdu minimální. Výhodou je, že s takovouto malou garsonkou na kolečkách můžete objet prakticky celý svět, jen je třeba čas od času doplnit někde vodu, abyste si mohli zajít na záchod nebo se osprchovat.

Alternativní nábytek

Pokud milujete alternativní život, nemusíte se hned stěhovat do karavanu. Alternativně se dá žít i v klasickém panelákovém bytě, a pokud budete jen trochu kreativní, nebude to vůbec žádný problém. Místo toho, abyste kupovali drahý nábytek, raději si ho sami vyrobte s minimálními náklady.

  • Místo klasické sedací soupravy, která by vás vyšla i na několik desítek tisíc, si ji vyrobte z europalet, polystyrenu a potahové látky. Neutratíte více než několik tisícovek.
  • K vytvoření alternativní postele nepotřebujete prakticky nic než matraci. Už dávno není pravda, že pouze lidé ze zemí třetího světa spí na zemi. Nebo si postel opět můžete vyrobit z europalet s minimální investicí.
  • Nepotřebujete ani konferenční stůl. Místo nich si ho sestavte například z dřevěných beden.

Alternativnímu bydlení ani nábytku se meze nekladou. Je jen na vás, jak a kde se rozhodnete prožít svůj život.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.