Horolezectví: Jak začít, výbava a další informace pro začátečníky

Horolezectví je v současnosti oblíbeným koníčkem s jistou mírou adrenalinu. Jak začít, jaká je povinná výbava a na co si dát pozor při horolezectví? Nezapomeňte na skalní etiketu.

Základy horolezectví

Pokud nemáte s horolezectvím žádné zkušenosti, začněte pomalu. Buď si sežeňte nějakého zkušeného parťáka, který vám vše předvede a podělí se s vámi o své znalosti, nebo vyrazte do vnitřní lezecké arény a nejprve si „osahejte“ umělou stěnu. Ta totiž slouží jako trénink před tím, než se odhodláte vyrazit do terénu.

Kurz pro začátečníky

Nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by se horolezectví věnoval a sami se na to necítíte? Nevadí. Zúčastněte se kurzu lezení po skalách pro začátečníky. Seznámíte se s úplnými základy, naučíte se dělat základní úvazy, správně používat jistící pomůcky, slaňovat a spoustu dalších užitečných věcí, které budete při pohybu po skalách potřebovat. Tyto kurzy navíc probíhají přímo v terénu a vy tak budete mít možnost zjistit, zda vás bude lezení v přírodě bavit.

Co s sebou na skály

Výcvik pro začátečníky jste absolvovali, víte, co a jak používat a chystáte se na svou první menší výpravu ke skalám? Následující věci si určitě nezapomeňte sbalit s sebou:

  • odsedku neboli odsedávací smyčku,
  • horolezeckou přilbu,
  • pomocnou šňůru na uvázání prusíku (jedná se o speciální uzel, který se využívá pro bezpečné slaňování),
  • karabiny (alespoň 2 ks),
  • expresky alias ploché smyčky spojené dvojicí karabin (alespoň 10 ks),
  • jednoduché dynamické lano (minimálně 50 m dlouhé).

Povinná výbava pro horolezectví

Jestliže žijete v blízkosti Českého ráje, určitě víte o pískovcových skalách, kterými je tato oblast Česka pokryta. Ačkoliv je často zdolávají horolezci a na jejich vrcholu se kochají výhledy, nejsou pískovcové skály pro začátečníci zcela vhodné. Od lezení na stěně by lezení na pískovci nemohlo být snad ani odlišnější.

Ke zdolání pískovcové skály je potřeba mít již nějaké zkušenosti a ovládat techniku lezení po skalách na výbornou. A to nezmiňujeme ani zkušenosti, které byste před jejich zdoláváním měly mít. Víme, že pískovcové skály vás nejspíš lákají ze všeho nejvíc, ale raději si na jejich zdolání počkejte až nasbíráte více zkušeností.

Ideálním materiálem pro začátečníky je žula. Naštěstí se na území České republiky vyskytuje žulových skal požehnaně. A proč právě žula? Tak především je pevná, tudíž se vám nestane, že by se vám při lezení začala drolit pod rukama. Přestože je na dotyk drsná, pro začáteční lezce je to výhodou. Mezi další vlastnosti žulových skal patří i to, že nekloužou. Tím eliminují riziko pádu.

Skalní etiketa horolezectví

I při lezení na skalách je nutné dodržovat některá pravidla. První a zásadní je jednoduché: buďte ohleduplní k přírodě. Následuje pravidlo o respektování ostatních horolezců. Zbytek pravidel se týká zákazu upravování skal a vyhlubování děr či jiných pomocných chytů pro lezení. Důrazně vám doporučujeme si všechna pravidla před svou první výpravou do skal prostudovat, ať víte, co při horolezectví smíte a nesmíte.

Než se pustíte do terénu na vlastní pěst, použijte internet a nastudujte si trasy pro začátečníky. Rozhodně se nepouštějte do složitých a náročných výstupů, které jsou vhodné pro pokročilé a profesionály. Dobře zvažte své možnosti i kondici a nikdy nepřeceňujte své síly. U horolezectví, jako u každého jiného sportu, je totiž důležité dodržovat pravidlo pomalého postupu.

Lezením po skalách si zlepšíte fyzičku, naberete svaly a za každý výstup budete odměněni nádhernými výhledy. Buďte při každém lezení opatrní, dodržujte pravidla horolezectví, a hlavně buďte trpěliví.

Zdroj: reviewed.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.