Co je melatonin a jak ovlivňuje spánek?

Melatonin patří, v našem těle, mezi velmi důležité hormony. Jeho produkce je spojována s tmou a vzhledem k tomu, že podporuje kvalitní spánek, naše tělo se bez něj neobejde.

Co má melatonin na starosti?

Pokud není hladina melatoninu v těle vyvážená, dochází k poruchám spánkového rytmu. Nižší produkce melatoninu se může objevovat v případě stresu, kouření, pokud se během noci vystavujeme světlu (škodí i modré světlo z chytrých zařízení, kterých se v domácnostech objevuje čím dál více). Problém s produkcí melatoninu mají i lidé pracující na směny a osoby vyššího věku. Hladinu melatoninu můžeme zvyšovat zcela přirozenými způsoby.

Jaké má melatonin účinky?

Kromě podpory kvalitního spánku patří melatonin mezi silné antioxidanty, pomáhá snižovat vysokou hladinu kortizolu (hormon stresu), podporuje vyšší hladinu růstového hormonu nebo reguluje cirkadiánní rytmus (patří mezi biorytmy). Také má svůj podíl na celoročním rytmu (střídání ročních období). Co se antioxidační aktivity týká, melatonin pomáhá v boji proti volným radikálům a zvyšuje hladinu některých antioxidačních enzymů. Melatonin také bývá vnímán jako prevence vzniku některých nádorových onemocnění. Nižší množství melatoninu v těle se objevuje u těch, kdo pracují na noční směny. Jeho produkce se snižuje také se zvyšujícím se věkem.

Melatonin Forte – tablety

Pro doplnění tohoto hormonu se často využívají tablety Melatonin Forte. Koupit ho není obtížné, melatonin lze koupit například i v lékárnách. Cena Melatonin Forte se aktuálně pohybuje od 260 Kč do 400 Kč, i v závislosti od velikosti balení. Tyto balení mají běžně 100 nebo 30 tablet.

Přirozené způsoby podpory produkce melatoninu

Melatonin si můžeme pořídit jako doplněk stravy. Lze jej však tělu nabídnout i v přirozené formě.

Potraviny s obsahem melatoninu

Potravin, které obsahují melatonin, je velké množství. Patří mezi ně kravské mléko, ovesné vločky, rýže, banány, zázvor, vlašské ořechy, rajčata, hroznové víno, maliny nebo třeba mandle. Tyto potraviny podporují zvýšenou hladinu hormonu v těle. Tvorbu melatoninu podpoří i tryptofan. Melatonin je jedním z jeho derivátů. Tryptofan se vyskytuje například v dýňovém semínku, tofu, kuřecím masu a některých mléčných produktech (jogurty, tvaroh).

Potraviny s obsahem melatoninu
Zdroj foto: Danijela Maksimovic / Shutterstock.com

Kvalitní spánek

Na kvalitu spánku má vliv celá řada faktorů. Patří mezi ně také dokonalé zatemnění nebo klid před tím, než uléháme do postele. Ideální je, pokud z ložnice odstraníme všechnu možnou elektroniku a modré záření a snížíme množství světla, které se do ložnice dostává z vnějšího prostředí. Může se jednat třeba o světlo z pouličního osvětlení a v případě bydlení na sídlišti také světlo z oken sousedního domu. K tomu nám dopomůže dobrá stínící technika. Mohou to být nepropustné závěsy nebo kvalitní žaluzie či rolety. Někomu se osvědčila i maska určená pro spánek, tak se používá především na oči. Před tím, než ulehneme do postele, je dobré zklidnit naši mysl. Podpora produkce melatoninu ve spánku není nic těžkého, stačí pouze dodržovat některé přirozené metody.

Zdroj: healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.