Dětský pokoj: Na co je třeba myslet, aby byly děti v bezpečí?

Jak zařídit dětský pokoj? Bezpečí dítěte je u každého rodiče na prvním místě, proto je třeba eliminovat všechny prvky, kde si může ublížit. Co by mělo být v dětském pokoji?

Příprava pokoje pro děti je vždy radostnou událostí. Výběr nábytku s dětskými motivy je rozmanitý. Existuje spousta variant, jak dětský pokoj zařídit, i když máte málo prostoru. Existuje také mnoho možností, jak si může vaše dítě ublížit. Dětská úrazovost je stále vysoká a spoustě nehodám lze preventivně předejít.

Jak zařídit dětský pokoj

Bezpečná postel pro děti

Stále více rodičů dává přednost posteli se sníženou výškou. Dítě ti se do postele lépe leze, ale především pád z ní není tak bolestivý. Dětskou postel přisuňte ke stěně. Volný bok opatřete zábranou. Nikdy nedávejte postel blízko okna.

Nábytek do dětského pokoje

Nábytek do dětského pokoje volte jednoduchý, na začátek postačí pár kusů, dětský pokoj nemusí být zaklíněný nábytkem. Pro děti je mnohem důležitější hrací a odpočinkový koutek. Ideální je zvolit jednu větší skříň do dětského pokoje a menší komodu nebo dřevěnou poličku na hračky. Police do dětského pokoje a regály se hodí zejména z důvodu praktičnosti, dítě můžete učit samostatnosti uklízet si hračky vždy na své místo.

Dětský rostoucí nábytek je něco, o čem byste hned na začátku zařizování dětského pokoje měli pouvažovat. Inspirace na dětský klid s takovým druhem nábytku najdete ať už v magazínech nebo blozích. Na začátku sice investujete do nábytku větší částku, to se vám však velice rychle vrátí. Rostoucí nábytek doslova roste z dítětem. Jedná se o nastavitelný nábytek, který můžete postupně zvětšovat a přizpůsobovat potřebám dítěte. Nejčastěji se využívá rostoucí dětská postel a rostoucí psací stůl s židlí. Rostoucí nábytek se vyrábí ve vysoké kvalitě a z hlediska používání můžete počítat s dlouhodobým efektem. Jak vaše dítě roste, postupně budete muset měnit postel za větší, stejně jako stolek na kreslení vyměnit za psací stůl. Dobře si tedy zvažte otázku, jestli by se vám více nevyplatil rostoucí nábytek.

Co nesmí chybět v útulném dětském pokoji

Jaký koberec do dětského pokoje

Koberec se zdá být nejlepší alternativou podlahové krytiny. Ačkoli se v něm drží prach, po koberci má dítě minimální šanci, že uklouzne a spadne. Pod kusový koberec použijte protiskluzové podložky.

Vyhněte se kobercům s vysokým chlupem. Jsou náročné na údržbu a snadno se v nich ztratí korálek či jiná část hračky, kterou může dítě vdechnout. Navíc vypadá pokoj pro děti s kobercem mnohem útulněji a je vhodnější pro hraní na zemi.

Osvětlení

Nepoužívejte v dětském pokoji stojací lampy nebo je mějte na nedosažitelném místě pro dítě.

Zapínejte na noc noční světlo, aby se dítě po probuzení nepohybovalo po dětském pokoji potmě. Ujistěte se, že není, při zapnutí, na omak horké.

Dobrá rada: Využívejte v co největší míře přirozené světlo. Stůl na kreslení či psací stůl pro školáky proto vždy umístěte k oknu, aby dítě sedělo čelem ke světlu a zády ke stěně.

Bezpečnost dětského pokoje

Okenní kryty a zarážky

Nestavte k oknu nábytek, po kterém může dítě vylézt. I když jsou okna zavřená, může je díte svou vahou vyvrátit. Všichni víme, jak se rády o ně opírají. Všechna okna zajistěte okenními kryty a zarážkami nebo zámky.

Tkanice a řetízky od žaluzií nebo rolet zkraťte do takové délky, aby dítě na ně nedosáhlo.

Kryty na nábytek a zarážky na zásuvky

Kryty nasaďte na ostré rohy nábytku. Malé děti často padají nebo se neohlédnou, když se zvedají a ostré rohy představují velké riziko úrazu. Zarážky na zásuvku zabrání jejich vyjmutí a tím i převrhnutí nábytku.

Nestavte na komody, police a skříňky těžké věci, na které dítě dosáhne.

dětský pokoj inspirace
Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Zajistěte elektrické zásuvky

Strkat prsty nebo různé předměty do elektrické zásuvky napadne většinu malých dětí. Na elektrické zásuvky opatřete krytky.

Nepoužívejte v pokoji elektrické přístroje a také zamezte dítěti v přístupu k radiátorům.

Dětský pokoj pro kluka

Bezpečnost pro dítě při pádu i dětském dovádění zajistí vhodný koberec do dětského pokoje či mantinely uložené vedle zdi. Pro kluky jsou známé koberce s autodráhami, které využijí i na hraní. V současnosti moderní dětské pokoje mají vyhrazenou také stěnu na kreslení. Pokud i vaše dítě velmi rádo tvoří, pořiďte mu samolepící černou tabuli na zeď, kde si bude moci kreslit a malovat, kolik jen chce. Chlapci jsou při vymýšlení dobrodružství většinou velmi šikovní, proto umisťujete-li do pokoje pro kluky volně stojící regály, knihovny či poličky, vše dobře upevněte do zdi, aby nehrozilo riziko shození nábytku.

TIP: Zařizujete pokoj pro školáka? Poradíme vám, co v ní určitě nesmí chybět

Dívčí dětský pokoj

Maminky se vědí se zařizováním pokoje pro holčičku pořádně vyhrát. I zde však v první řadě myslete na bezpečnost. Někdy i obyčejné závěsy do dětského pokoje umí dítě ohrozit, zvláště pokud si z nich udělá lezeckou stěnu a hrozí, že na něj závěsy spadnou. Pokud chcete vaší malé holčičce pokoj zkrášlit, dobře si to promyslete. Dekorace do dětského pokoje nejsou vhodné zejména u menších dětí, protože hrozí, že je stáhnou na sebe, rozbijí a poraní se, případně, že budou šplhat po nábytku, aby jich dosáhli. Místo toho můžete pokoj pro holčičku ozdobit domečkem pro panenky či oblíbenými plyšáky. Děti vnímají své pokoje nejdříve jako hrací koutek, proto jim jejich vlastní hračky naprosto postačí.

Už dávno neplatí, že pokoj pro dívku musí být růžový a pro chlapce modrý. Pokud nechcete malovat stěny každé 2 roky, při výběru barvy myslete spíše na neutrálnost, upřednostněte pastelové barvy před výraznými, sytými barvami. Myslete také na to, že v budoucnu to bude možná dětský pokoj pro dva sourozence.

Přejeme vám, abyste dětský pokoj pro svou ratolest zařizovali s radostí a úsměvem, ale rovněž obezřetností a důrazem na bezpečnost dítěte.

Zdroj: kidshealth.org, greenchildmagazine.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.