Drahé energie: vyplatí se nákup šetrnějších spotřebičů?

Zdražování energií za posledního půl roku děsí nejednu domácnost. S obavami očekáváme vyúčtování za energie a hlavně: nově nastavené zálohy na další období. Stále více lidí se proto zajímá, zda se vyplatí nákup nových spotřebičů do domácnosti – jestli jejich nižší spotřeba bude znamenat dostatečnou úsporu elektrické energie. Podívejme se na několik příkladů.

Televize

V současné době „tenkých“ televizorů s poměrně nízkou spotřebou už tolik rozdílů mezi starší a novější variantou ploché televize nenajdeme. Pokud stále ještě máte hluboký televizor, přechod na plochou variantu se jistě vyplatí. Nejen kvůli významnému zlepšení kvality obrazu a snížení množství záření v místnosti, ale i díky spotřebě.

Jenže po které variantě sáhnout? Pokud se porozhlédneme po různých energetických poradnách, pak na stránkách Seznam.cz najdeme uvedena konkrétní data o spotřebě různých zobrazovacích panelů. Nejúspornější je tzv. miniLED (spotřeba v modelovém příklad 1 415 Kč za rok).

Hůře je na tom OLED (spotřeba ve stejném příkladu 1 442 Kč za rok), ještě hůře nejnovější QLED (1 523 Kč za rok při stejných podmínkách). Zdaleka nejdražší je provoz plasmy (opět stejné podmínky, roční spotřeba přes 2 400 Kč za rok). Dodejme, že příklady byly počítány s cenou 9 Kč za kWh.

Lednice s mrazákem

Roční úspora na provozu novější lednice s mrazákem se pohybuje v průměru okolo 3 000 korun. Vzhledem k tomu, že ceny elektřiny budou stále růst (alespoň v nejbližších měsících), roční úspora tím bude stále vyšší. Bohužel porostou i ceny samotných spotřebičů, a tak se rozhodně vyplatí je koupit co nejdříve, aby poměr mezi cenou spotřebiče a roční úsporou byl co nejlepší.

V takových případech se dokonce vyplatí i půjčka na nový spotřebič, protože cena úvěru vyjde mnohem nižší, než je novým spotřebičem generovaná úspora. Abyste vybrali ten nejvhodnější úvěr, je dobré si nejprve jejich nabídku důkladně porovnat. K tomuto účelu skvěle poslouží online srovnání krátkodobých půjček, které naleznete zde.

Mikrovlnná trouba

Možná vás překvapí, že spotřeba mikrovlnné trouby s nižším výkonem je při ohřátí jednoho pokrmu nižší než spotřeba mikrovlnky s výkonem vyšším (při ohřátí toho samého pokrmu). Tři minuty ohřevu méně výkonnou mikrovlnnou troubou totiž seberou méně než minuta ohřevu troubou výkonnější.

Tříminutové ohřívání mikrovlnkou, která má výkon 700 W, totiž vezme 35 Wh, ale minutový ohřev mikrovlnnou troubou se spotřebou 2 800 W vezme 47 Wh. Výsledek ohřevu je téměř porovnatelný. Rozdíl je pak ještě v čase. Proto kdo chce uspořit elektřinu, měl by se orientovat na nižší příkon.

Ale pořizovat kvůli tomu novou mikrovlnku se jistě nevyplatí. Navíc je nutné zohlednit využití mikrovlnné trouby v domácnosti. Pokud je jen na ohřev, je její celková spotřeba na provozu domácnosti zanedbatelná. Jestli v ní ale i vaříte, pečete a grilujete, stejně musíte mít variantu s výkonem vyšším.

Bojler

Ohřev vody patří v domácnosti k těm vyšším nákladovým položkám. To ale neznamená, že byste hned měli měnit bojler. To by se rozhodně nevyplatilo. Nicméně tip pro velkou úsporu tu máme i tak: pořiďte si chytrou zásuvku a bojler (pokud je elektrický) připojte do elektřiny přes tuto zásuvku. V aplikaci mobilu nastavte zásuvce, kdy má sepnout – a tím i kdy se má voda ohřívat. Budete ji mít připravenou na dobu, kdy ji opravdu využijete (ráno/večer). Během dne, kdy jste v práci, se voda ohřívat nebude.

Pokud je vás doma více a spotřebujete více vody, ohřívejte ji na vyšší teplotu. Jestliže ale bydlíte sami, max. ve dvou, můžete nastavit teplotu bojleru na cirka 50 stupňů. Tím se ušetří na ohřevu, a zároveň se zajistí dostatečný průtok vody, aby se v bojleru neusadila bakterie legionella.

Robotický vysavač vs. vysavač klasický

Provoz robotického vysavače se silnějším výkonem je rozhodně dražší než provoz vysavače klasického, se kterým musíte po bytě běhat vy sami. Náklady na roční provoz klasického vysavače jsou při ceně 9 Kč za kWh vypočteny na cirka 150 – 250 Kč za rok.

Při stejné intenzitě vysávání se náklady na elektřinu spotřebovanou robotickým vysavačem při jeho dobíjení pohybují okolo 80 Kč u těch nejméně výkonných. Ale vyšplhají se až na téměř 900 Kč u těch nejvýkonnějších. Do ceny není zahrnut provoz stanice.

Proto pokud chcete přejít na robotický vysavač, bude jeho výkon důležitým parametrem nejen ohledně výsledné kvality vysávání, ale zejména z pohledu celkové roční spotřeby na provoz takového pomocníka. Samozřejmě platí, že čím nižší výkon, tím hůř budete mít doma vysáto. Tady je vyšší spotřeba rozhodně daní za spokojenost s výsledkem a za ušetřenou práci.

Stand-by režim televize se set-top boxem

Kolik stojí roční provoz stan-by režimu u televize nebo třeba u audiosystému? Za jedno zařízení to není nijak závratná částka, točí se okolo 40 Kč za rok. Tedy pokud počítáme s cenou 9 Kč za kWh. Ale jakmile máte doma více takových přístrojů, už se celková spotřeba stan-by režimů může nasčítat poměrně vysoko…

Nabíječky stále v zásuvce

A jak je to s nabíječkami na mobily, tablety, náramky a další chytrá zařízení? Mají se vyndavat ze zásuvky, aby nebrala elektřinu? Nebo je můžeme ponechat zasunuté, protože fakt moc „nežerou“? Správně jsou obě odpovědi. Jak to? Ihned ukážeme vysvětlení.

Nabíječka zapojená do zásuvky i při nepřipojení nabíjeného přístroje spotřebovává elektřinu, ale jen do té míry, co jí dovolí vlastní obvod (ztráta v něm). To znamená, že se pohybuje těsně nad 0 W. Spotřeba a finanční náročnost je tak absolutně zanedbatelná,“ jak je uvedeno v Energo poradně od Seznam.cz.

Roční náklad na ponechanou nabíječku v zásuvce se pohybuje okolo 8 korun. Odborníci ale i tak doporučují nabíječky ze zásuvek vyndávat. Proč? Opět ocitujme Energo poradnu: „Naše doporučení zní, nenechávejte nabíječky v zástrčce. Nikoli však kvůli úsporám, ale především z bezpečnostních důvodů.“

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.