Jaké jsou elegantní boty pro ženy? Pohodlné, prodyšné a krásné současně

Zkuste sladit eleganci se zdravím. Správná obuv je pro naše nohy velice důležitá. Nošení nevhodné obuvi má za následek celou řadu deformit nohou, způsobuje bolesti nohou, lýtek i potíže s cévami. Vybírejte proto obuv podle příležitosti.

Nevhodná obuv může způsobovat vbočené palce, kladívkové prsty, kuří oka, otlaky, puchýře, zarostlé nehty, ploché nohy, kostní nárůstky a artrózu kloubů. Bolesti nohou, lýtek, otoky a problémy mohou mít příčinu v nesprávně zvolené obuvi. Jak být elegantní a zároveň si neničit zdraví? Obuv vybírejte podle příležitosti a střídejte ji.

Střídejte obuv

Podle odborníků z obuvnické a kožedělné asociace má obuv splňovat několik kritérií. Pohodlnost, pružnost, pevnost, stabilitu, ohebnost, prodyšnost a módnost. Žádná bota ale nesplňuje všechny vlastnosti najednou. Řešení je proto boty střídat. Pořiďte si speciální boty na sport, na vycházky, do práce, na doma i do společnosti. 

Velikost obuvi

Prsty v botě nesmí těsně doléhat k přední straně boty. Tzv. nadměrek má činit 0,5 cm a u zimních či pracovních bot i 1 cm. Prsty pak mají dostatek místa při chůzi. Vnitřní prostor se může od udané velikosti lišit. Hledejte délku vnitřní stélky

Materiál obuvi

Materiál boty má vliv na to, jak je měkká a ohebná. Nejměkčí by měla být v oblasti prstních kloubů, kde se noha i bota při chůzi nejvíce ohýbá.  Důležitá je i tuhost, tloušťka a materiál podešve. Ta by měla tlumit nárazy, šetřit nohy, páteř i klouby. Nejpohodlnější boty jsou kožené a textilní. Jsou měkké a prodyšné zároveň. 

Tvar boty

Zdravá bota by měla co nejvíce odpovídat přirozenému tvaru nohy, a to i ta elegantní. Špička boty musí být dostatečně prostorná pro prsty, proto volte u elegantních lodiček kulatý tvar, nebo takový, co kopíruje tvar prstů. Palec nesmí být stlačený dovnitř. Špičaté boty nejsou vhodné pro celodenní nošení. K dispozici je i speciální nadměrná obuv

Pevnost boty

Uzavřená obuv má mít dostatečně tuhý a vysoký opatek, což je vnitřní dílec v patní části svršku boty. Tvar má odpovídat tvaru paty, netlačit a neklouzat při chůzi. Jinak hrozí otlaky, puchýře a kostní nárůstky. Bota nesmí tlačit ani v jiných částech nohy. Nespoléhejte na to, že se časem vytvaruje podle vašich nohou.

Hmotnost bot

Hmotnost boty by měla být co nejnižší. Každé navýšení hmotnosti boty o 100 g znamená, že nohy zvednou denně o 1 tunu navíc. Vybírejte tedy lehkou obuv. Na sport tenisky a na běžné nošení dámské polobotky

Zdroj foto: G-Stock Studio / Shutterstock.com

Elegantní lodičky a vysoké podpatky

Vysoké podpatky dělají ženám krásné nohy. Odborníci ale doporučují podpatky vysoké maximálně 4 cm. Vyšší podpatky nejsou nohám fyziologicky přizpůsobeny, proto je noste jen na zvláštní příležitosti. Dochází k přetížení nožní klenby, deformitám palce i prstů, k narušení stereotypu chůze a přetěžování kloubů nohy i hlezna. Rovná podrážka se nehodí tvrdý povrch, jako je beton, asfalt nebo dlažba. Pro chůzi je vhodný měkký stabilní podpatek vysoký 2 až 3 cm. Boty bez podpatku přetěžují Achillovu šlachu a ztěžují přechod i odlepení nohy od podlahy při chůzi.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.