Patříte mezi majitele terasy? Připravte ji na letní sezónu

Terasa je místo, které láká k odpočinku a relaxaci. Po dlouhém zimním čase však potřebuje náležitou péči. Na co se tedy zaměřit?

Záleží na tom, z jakého materiálu je terasa vyrobená. Pokud je to dlažba nebo beton, postačí ji pečlivě zamést a vyčistit pomocí běžných domácích přípravků. Jestliže je však vyrobená ze dřeva, tak asi obyčejný úklid stačit nebude.

Péče o dřevěnou terasu

Terasa ze dřeva je nádherná a navíc nabízí dlouhou životnost. Je však potřeba se o ni dokonale postarat. Dřevo je totiž, na rozdíl od betou nebo dlažby, citlivější na vlivy počasí. Pokud tedy terase nedopřejeme pravidelnou a pečlivou péči, brzy se na ní může objevit zelený mech, dřevní houba nebo plíseň a pak bude péče daleko náročnější a to jak fyzicky, tak i finančně.

Po zimním období je nejprve potřeba vymést nečistoty, které se na terase usadily a to i ve spárách mezi prkny. Zde se může objevovat jehličí a drobný prach nebo pyl. Jakmile zbavíme povrch viditelných nečistot, čeká nás práce s čistícími prostředky. Je potřeba vybrat takové, které jsou vhodné pro dřevěné povrchy. Na pomoc si můžeme přibrat hrubý kartáč. Následně terasu spláchneme čistou vodou, která odstraní zbytky saponátů. Použít můžeme i vysokotlaký čistič, ale pozor, ať nepoškodíme povrch terasy. Nyní zbývá počkat až terasa vyschne. Délka vysychání je závislá na momentální vlhkosti a teplotě vzduchu. Jakmile je povrch dokonale suchý, můžeme jej ošetřit olejem určeným pro dřevo. Ten zvýší životnost terasy a dodá jí přirozený vzhled.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Výbava terasy

Abychom mohli na terase nerušeně odpočívat, musíme ji vybavit venkovním nábytkem. Ideální volbou je takový, který bude ladit se stylem a vzhledem terasy. Nábytek lze doplnit podsedáky a polštářky. Příjemnou atmosféru doladí květinové dekorace. Pro venkovní terasu se hodí jak venkovní druhy květin, které zasadíme do truhlíku, tak i bylinky. Některé druhy pomáhají odhánět nepříjemný hmyz. Mezi takové patří třeba levandule, máta nebo bazalka.

Vzhledem k tomu že na terasu budeme sedávat i za příjemných letních večerů, doplníme ji venkovním tlumeným osvětlením. Ideální volbou jsou světla na solární pohon. Šetříme tak finance i životní prostředí.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.