Postup, jak pěstovat chilli papričky

0
3179
Zdroj foto: Olga Korica / Shutterstock.com

Pěstování chilli papriček v domácím prostředí, pokud dodržíte pár jednoduchých postupů, není těžké. Nepotřebujete k tomu mít ani nikterak velké pěstitelské zkušenosti, a stejně budete mít radost z konečného výsledku.

Pěstovat je můžete na okenním parapetu, terase, verandě i ve skleníku.

Pěstování chilli papriček

Jak pěstovat chilli papričky? Pokud je chcete mít na okenním parapetu, je jedno, kdy s tím začnete, protože teplota v bytě je poměrně stálá. Jestli je chcete pěstovat venku, začněte s výsevem cca 6 týdnů před tím, než půjdou ven. Konec února je ideální pro výsadbu. Semínka budou klíčit několik dnů a poté se začnou pomalu tvořit malé rostlinky. Až budou mít několik lístků, můžete začít přihnojovat. Hnojivo by mělo být s přídavkem dusíku, draslíku a fosforu.

Nezapomeňte na opylování

Hnojivo na chilli papričky vám pomůže k růstu rostlinky. Pokud chcete mít však i plody, je třeba květy opylovat. Pomoci si můžete prsty, nebo malým štětečkem. Ve střední části květu prsty zachytíte pyl a tím ho dostanete k okvětní tyčince. Tento postup opakujte několikrát. Zda se to podařilo, poznáte tak, že květy začnou opadávat a střed se bude zvětšovat. Takto může rostlinka produkovat plody až do podzimu.

Zdroj foto: Repina Valeriya / Shutterstock.com

Sklizeň chilli papriček

Papričky nejčastěji dozrávají od srpna do listopadu. Doba zrání se může lišit podle odrůdy. Například středně pálivé chilli papričky dozrávají od 50 do 90 dnů, ale extrémně pálivé papričky mohou dozrávat až 110 dnů. Kdy sklízet chilli papričky? Poznáte to podle barvy. Pokud dosáhne barvy, kterou má vaše zvolená odrůda mít, je čas začít se sklizní. Věděli jste, že pokud před sklizní snížíte zálivku, docílíte větší pálivosti papričky?

Sušení chilli papriček

Po sklizni s největší pravděpodobností nesníte všechny papričky najednou. Oblíbenou metodou, jak si uchovat tyto plody, je sušení chilli papriček. Nejčastěji se suší papričky v celku, navléknuté na nit. Není to však vhodný postup. Mohou začít plesnivět. Před sušením byste je měli plody zbavit semen, nakrájet na menší kousky a nechat vysušit v sušičce na ovoce, nebo někde na teplém místě, ale ne na přímém slunci.

Zdroj foto: ChameleonsEye / Shutterstock.com

Nakládané papričky

Papričky naložené v oleji jsou další alternativa, jak uchovat plody. Použijeme menší sterilizované sklenice. Papričky se nenakládají do oleje samostatně, ale s dalším koření. Můžete přidat například kuličky pepře nebo nové koření, ale také si tuto sklenici můžete zkombinovat například se sušenými rajčaty. Olej použijte bud olivový, nebo slunečnicový. Veškeré ingredience musí být kompletně ponořené v oleji. Sterilizujeme při 90 stupních 20 minut.

Které odrůdy jsou nejpálivější

Nejpálivější papričky na světě jsou tak pálivé, že tato chuť je jen těžko popsatelná. Každopádně pálivost je větší, než má pepřový sprej. Pokud jste milovníci opravdu extrémní pálivosti, měli byste si koupit chilli odrůdy Trinidad Scorpion Moruga, Dorset Naga nebo Brown Bhutlah – toto je naprostá novinka na trhu. Z těchto chilli papriček jsou výborné omáčky k masům. Dají se však použít prakticky jakkoliv.

Biskupova korunka

Poměrně novou v našich krajinách (v Peru byli první zmínky o této odrůdě už 2500 let př.n.l.) a velmi zajímavou odrůdou jsou chilli papričky zvonečky. Přesný název této odrůdy je Biskupova korunka. Jak sám název napovídá, plody této odrůdy se podobají malým zvonečkům a plodů je na květince opravdu velké množství. Až jsou papričky zralé, mají jasně červenou barvu. Tato odrůda je pálivá, ale nepatří mezi ty největší extrémy.

Nebojte se toho, že nemáte žádné pěstitelské zkušenosti. Pěstování chilli papriček snese i mírně neodbornou péči. Nezapomeňte se zeptat pěstitele, který vám bude prodávat rostlinku na cokoliv, co vás ohledně pěstování zajímá.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Prosím, sem zadejte své jméno