Border kolie – Hodí se tohle aktivní plemeno pro vás?

Border kolie, nebo takové borderka, je jedno z nejinteligentnějších psích plemen na světě. Tato rasa je velmi učenlivá. Border kolie je střední plemeno vhodné pro aktivní rodiny.

V dnešní době je Border kolie velmi populárním plemenem. Řadí se mezi střední plemena, hmotnost má od 14 – 21 kg, výšku má maximálně do 60 cm. I zde platí, že pes je vyšší a mohutnější než fena. Tato rasa je velmi inteligentní – tvrdí se, že některé povely dokáže od pána vycítit dříve, než je vysloví. Podle některých světových žebříčků drží Border kolie první příčku v chytrosti psů.

Původ plemene Border kolie

Borderku vyšlechtili v 18. století na území Velké Británie, konkrétně na území mezi hranicemi Skotska a Anglie. Odtud pochází název plemene (border = hranice). Prvním záměr chovu Border kolií bylo nahánění ovcí do stád, tudíž původní využití rasy bylo jako pasteveckého ovčáckého psa. Svou pracovitostí a zdatností dostala Border kolie nejedno ocenění. Svůj název dostala ale až kolem roku 1910. Již v roce 1906 vznikla organizace pod názvem International Sheep Dog Society, jejíž úkolem je registrace všech pracovních kolií. K oficiálnímu zařazení plemena došlo až v 70. letech minulého století. V dnešních dnech je Border kolie spíše společenským psem. 

Vzhled 

Border kolie je pes středního vzrůstu. Ideální výška v kohoutku u psa je 53 cm, u feny je tato výška nižší. Typický vzhled je atletická, ladná postava. Ideální hmotnost je maximálně do 20 kg, aby nebyly namáhány klouby při rychlém pohybu.

Péče o srst Border kolie

Border kolie má také svou typickou srst, která je rovná, středně dlouhá až krátká. Na různých částech těla je srst různě dlouhá a hustá – v obličejové části má kratší srst, naopak kolem hlavy má velmi osrstěnou hřívu, kde dorůstají delší chlupy. Barev srsti je neuvěřitelně velká škála. Přípustné jsou skoro všechny barevné kombinace. Jediná nežádoucí barevná kombinace je taková, kde je většina bílého zbarvení. Také se nesmějí připouštět samec a samice se stejným zbarvením merle. Nejčastější barevnou kombinací je černá srst s bílými částmi jako jsou náprsenka, ponožky, lisina či špička ocasu. Oči bývají hnědé, pouze u merle jedinců mohou být modré.

Jelikož má tento pes delší srst, doporučuje se jednou za čas použít antiparazitický šampon, který ochraňuje srst před blechami, protože prevence je důležitá.

Péče o vzhled psa není nijak složitý. Krátkosrstá Border kolie nevyžaduje žádnou přehnanou péči, stačí občasné kartáčování srsti, aby se provzdušnila a pejsek tolik nelínal. Velkou výhodou je samočisticí schopnost srsti, kterou má toto plemeno. Dlouhosrstou Border kolii můžete častěji pročesat, případně použít čistou vodu, nebo vhodný šampon a párkrát do roka ji okoupat.

Povaha a temperament

Border kolie, jak již bylo řečeno, se považuje za nejchytřejšího psa na světě. Také je velmi aktivní a sportovně nadaná, hravá a energická. Učenlivost je pro ni typickým povahovým rysem. Dokáže se během krátké doby vycvičit a naučit povely, které jsou pro jiná plemena dost velkým oříškem.

Border kolie štěně
Zdroj foto: Kseniya Resphoto / Shutterstock.com

Border kolii je třeba zaměstnávat hlavu, rozhodně není vhodná pro neaktivní lidi. Hodí se pro psí sporty, agility a dlouhé tratě a trasy, doslova tyto aktivity vyžaduje pro svou spokojenost. Nemá problém vycházet s ostatními zvířaty, ať to jsou kočky či psi. Agrese je pro toto plemeno cizí, nesnáší jakékoliv konflikty, psychický nátlak, hrubost či jakékoliv tresty. Ke svému páníčkovi či rodině má velmi úzký vztah, dokáže snadno přilnout. Je to velmi společenský pes, samota jí není příjemná. 

Péče o Border kolii

Nejdůležitějším prvkem péče je socializace a výcvik Border kolie. Díky aktivní a inteligentní povaze tohoto plemene je to nutnost. Borderka se také hodí pro venkovní chov, má raději chladnější období, není to zrovna teplomilný pes. Rozhodně se tento pes nehodí do bytu. S jistotou lze říci, že se plemeno nehodí pro seniory, ale pro aktivní lidi, kteří vezmou pejska i na několikahodinovou procházku. 

Důležitá je péče o zuby – plak a zubní kámen je typický pro všechna plemena psů. Nejlepší řešení je čištění zubů speciální zubní pastou a kartáčkem na zuby. Také je nutné, abyste zastřihávali přerostlé drápy. U Border kolie je nutné i čištění uší, aby nevznikaly záněty. 

Tip: Stejně oblíbeným plemenem psa pro aktivní lidi a rodiny s dětmi je i australský ovčák, nebo pro ty, kteří hledají vzrůstem malé plemeno, například yorkšírský teriér.

Zdroj: thecollienois.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.