Dřevěné pelety: Jak pořád udržovat teplo a ušetřit u toho?

Máte doma peletový kotel? Pokud ještě netopíte peletami, zjistíte, že jejich používání je efektivní, snadné, finančně nenáročné a s minimálními dopady na životní prostředí. Co jsou to dřevěné pelety, jak vznikají a proč se topení peletami tak vyplatí? Kdy je nakoupit nejvýhodněji a kde je skladovat? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v článku.

Co jsou to dřevěné pelety?

Pokud je vám slovo pelety neznámé, dovolte nám, abychom vás s tímto pojmem seznámili. Jedná se o malé dřevěné válečky, o průměru od 6 do 8 milimetrů, které dosahují délky až 40 milimetrů. Vyrábí se z dřevních zbytků, které jsou odpadním produktem v dřevařském průmyslu. Protože by se tyto zbytky jinak nezpracovaly, začaly se z nich vyrábět právě dřevěné pelety, metodou peletování, které jsou vhodné na topení.

Kdy nakoupit pelety nejvýhodněji?

Levné pelety není nijak obtížné sehnat. Jejich cena je nejnižší vždy na jaře, kdy venkovní teploty začínají dosahovat příjemných hodnot a hlavní topná sezóna se blíží ke konci. Chcete-li tedy dát kotli na pelety šanci, je rozhodně výhodné zásobit se dřevěnými peletami již nyní.

Kde pelety skladovat?

Dřevěné pelety jsou skladné a můžete je vyskládat do garáže, pod střechu vedle domu nebo do zahradního domku. Zpravidla se pelety prodávají balené v igelitových sáčcích, takže jim pobyt na vzduchu i ve vlhkém prostředí nedělá problém. Působením slunečních paprsků mohou pelety změnit svou barvu, což ale nijak neovlivní jejich funkčnost.

Hlavní výhody pelet?

Topení peletami je ekonomické a ušetříte díky tomu nemalé částky během roku. S peletovým kotlem bude bydlení snadné a teplo rodinného krbu nikdy nevyprchá. Jak se totiž ukázalo, dřevěné pelety mají skvělou výhřevnost. Zároveň jsou ekologické a manipulaci s nimi zvládne i malé dítě. Jednotlivé peletky jsou lehké a na rozdíl od černého a hnědého uhlí nešpiní. Navíc i množství popela z kotle je minimální a v porovnání s ostatními druhy paliv, téměř zanedbatelné.

Využijte nejlepší nabídky

S nákupem pelet byste neměli otálet, stejně tak jako s úklidem prostoru, do kterého pelety uskladníte. Abyste nepřišli o výhodné jarní nabídky pelet, je moudré jejich nákup provést ihned, jak nastane jaro a venkovní teploty přestanou kolísat. Nákup peletek můžete spojit také s prohlídkou slevových letáků, ve kterých narazíte také na vhodné boxíky a krabice, do kterých by se daly pelety umístit.

Dřevěné pelety jsou lehké, skladné, ekologické, finančně výhodné a mají výbornou výhřevnost. Proto se o nich často hovoří jako o palivu budoucnosti. Přejděte na peletový kotel již nyní a buďte připraveni na budoucnost. Ušetříte nejenom peníze, ale také prostor.

Zdroj: researchgate.net, thespruce.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.