Dřevostavba jako moderní a ekologický způsob bydlení

Klasický zděný dům má u nás dlouhou tradici a málokomu vůbec přijde na mysl při plánování uvažovat nad jiným způsobem stavění. Přitom taková dřevostavba se ve světě stává čím dál oblíbenějším bydlením.

Dřevostavba není věda

Dřevostavbou rozumíme stavení, jehož hlavním stavebním prvkem je pochopitelně dřevo. Může se jednat o chaty, sruby i roubenky, oblíbené především jako víkendové domy. Pokud byste však rádi bydleli originálně, cenově dostupněji a ekologicky, je stavení ze dřeva to pravé. Takové bydlení má hned několik výhod:

Rychlost stavby

Jedna z největších výhod, jakou nám dřevostavba přináší. Bydlení v bytě a zároveň čekání na konec stavby stojí mnoho peněz i stresu. Hrubá stavba může být hotová za přibližně 6 týdnů, komplet dům asi za 3 měsíce. V porovnání se zděným domem opravdu rychlost blesku. Vzhledem k tomu, že výstavba je výhradně suchá, lze stavět po celý rok. Dřevo je navíc snadno manipulovatelné – a celkový návrh projektu je také snazší. Hotový dům se na rozdíl od zděného nemusí nechávat vyschnout a příliš větrat.

Šetří energii i plochu

Vzhledem k tomu, že dřevěné stěny jsou tenčí než zděné, ušetříme za užitnou podlahovou plochu a místnosti tak budou větší. Výhodou je také nízká spotřeba vytápění a teplota uvnitř je lépe regulovatelná.

Úspora nákladů

Dřevěné desky jsou samy o sobě lehčí a jejich přeprava tudíž snazší. Ušetřená energie se tak pozitivně odrazí na financích.

Zdravé a ekologické bydlení

Přírodní materiály, jako právě dřevo, vytváří příjemné klima a hřejivý pocit domova. Voní, je příjemné na dotyk a může i zbavit dům škodlivin.

Všechno má i své nevýhody

V první řadě se nám rychle vymstí nekvalitní izolace. Dřevostavba se sice velmi rychle vyhřeje, ale také rychle vychladne. V zimních měsících by to tedy mohl být problém. Také musíme mít na paměti, že dřevěné stěny hůře izolují zvuk, a není proto vhodné stavět na rušném místě, pokud máte rádi klid a ticho. Projevit se také může nižší odolnost vůči živelným pohromám. A nesmíme také zapomenout na vyšší nároky na požární bezpečnost.

Zdroj foto: Virrage Images / Shutterstock.com

Stavět, nebo nestavět, toť otázka

Dřevostavbu si může šikovný kutil postavit i sám. Staví se z dřevěných panelů, které jsou na stavbu dopravovány vcelku, a poté se smontují k sobě. Samozřejmostí je vybetonovaný základ domu. Pokud si však netroufáte, v současné době přibývá firem, které se na dřevostavby specializují.

Všímejte si jejich historie, dobu působení na trhu i referencí. Najdou se i takové společnosti, které sice zaujmou na první pohled cenou, ale výsledek nemusí být podle představ. Rozhodně se tedy nevyplatí soudit jen dle finanční nabídky, ale vhodné je si firmu prověřit.

Dřevěný dům je tedy moderní, kreativní, ekologický a cenově dostupnější. Některé domy jsou i mobilní, mohou se tedy stěhovat s vámi, pokud máte toulavé boty. Z toho důvodu si tento způsob vybírají mladí lidé, které už nebaví pronájmy, ale zároveň se nechtějí připoutat k jednomu místu.

Ať už si však tento dům vyberete z kteréhokoli důvodu, určitě budete mít krásné a příjemné bydlení.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.