Druhy tapet na vaše zdi: jejich znalost vám může pomoci s výběrem

Fototapety bychom si neměli vybírat jenom na základě jejich rozměrů a vzhledu. Je zapotřebí zvážit ještě mnohem více faktorů. Jedním z nich je například to, jak bude fototapeta ladit k vašemu interiéru. A také z jakého materiálu je vyrobena. Existuje totiž spousta druhů tapet a každý jeden druh může vyhovovat někomu jinému: fototapeta 3D nebo klasická? S pohádkovými nebo přírodními motivy? Papírová nebo vinylová?

Na materiálu záleží

To, z jakého materiálu fototapeta bude, může značně ovlivňovat její vlastnosti. Proto je dobré zaměřit se na jednotlivé materiály. Některé tapety jsou například omyvatelné vodou, jiné je možné po nalepení přemísťovat, některé jsou prodyšnější než jiné (takže nevznikají na stěnách plísně), více či méně mohou izolovat hluk a podobně. Níže už je výčet nejběžnějších typů fototapet a jejich hlavní výhody a nevýhody.

Papírové fototapety

Papírové fototapety patří k těm nejlevnějším. Nejsou totiž tolik odolné vůči oděru jako jiné typy. Když je zašpiníte, nemůžete je omývat vodou. Jejich aplikace může být trochu problematická, nicméně výrobci fototapet na tuto problematiku myslí a snaží se nám práci co nejvíce usnadnit. Pro papírovou tapetu pečlivě zvolte místo jejího umístění, protože při odstraňování se trhá a po nalepení ji tak nelze přemístit.

Černobílá fototapeta 3d březového lesa
Černobílá fototapeta 3d březového lesa v obývacím pokoji

Vinylové fototapety

Tento druh tapet už je o něco odolnější, poznáte je podle nepříjemného PVC odéru. Jejich další nevýhodou je to, že jsou neprodyšné. Vinylové tapety můžeme dále rozdělit na ty s papírovým nosičem a ty bez papírového nosiče. Vinylové tapety jsou omyvatelné vodou. Můžete je najít v celé spoustě různých barevných provedení, např. 3D fototapeta, která může vašemu interiéru dodat další rozměr. Výhodou vinylových tapet je to, že si zachovávají své barvy, a to i když jsou vystavovány přímým slunečním paprskům. Navíc je můžete aplikovat na téměř jakýkoli podklad. Pokud potřebujete zamaskovat nějakou prasklinu nebo nečistotu na zdi, jsou pro vás nejvhodnější.

Vliesové fototapety

Jedná se o speciální druh tapet, který se vyrábí s použitím netkané textilie. Díky tomu získávají skvělé vlastnosti: je velmi jednoduché je nalepit, a vzhledem k tomu, že se netrhají, můžete je přemísťovat. Snadno je odstraníte i po letech. Za tyto vlastnosti je ale třeba si trochu připlatit: cena vliesových tapet je o něco vyšší, než u předchozích druhů. Vliesové tapety můžete omývat a navíc se mohou pochlubit vysokou odolností vůči oděru a prodyšností. V případě požáru špatně hoří a drží na téměř každém povrchu. Lepit je tak můžete nejen na zdech, ale také na skříních.

Fototapeta 3D geometrický vzor v obývacím pokoji
Fototapeta 3D geometrický vzor v obývacím pokoji

Fototapety z přírodních materiálů

Tyto fototapety jsou vyrobeny z takových materiálů, které jsou šetrné k přírodnímu prostředí. Necítíte z nich umělinu (jako například z vinylových fototapet) a skvěle se hodí klidně i nad postel. Může jít například o jutu, len nebo hedvábí. Druh použitého materiálu se samozřejmě projeví také na konkrétních vlastnostech a ceně fototapety. Některé z těchto tapet je možné očistit – někdy nasucho, jindy také vodou.

Textilní fototapety

Textilní fototapety se vyrábí z různých textilních vláken, někdy dokonce velice luxusních. Jejich vzhled je naprosto jedinečný, od čehož se bohužel odvíjí i vyšší cena. Výběr textilních fototapet je o něco menší, než u předchozích typů. Jejich instalace může být poměrně náročná, stejně jako údržba. Pro svou exklusivitu je dáváte zejména do reprezentativních prostor. Jsou ideální jako hluková izolace. Samotný textil může být instalován na tenkém vinylovém potahu, tudíž se nejedná o zcela přírodní materiály.

Fototapeta abstrakce 3D v obývacím pokoji
Fototapeta abstrakce 3D v obývacím pokoji

Fototapety s kovovým efektem

Fototapety na zeď 3D s kovovým efektem mohou vytvořit zdání skutečnosti! Používají se ale také při vytváření klasických 2D obrazů. Jejich cena je obvykle velice vysoká. Vyrábí se tak, že obvykle na papírovém podkladu dojde k nanesení kovového povrchu. Tímto kovem bývá nejčastěji lakovaný hliník nebo oxidovaná fólie. Jejich čištění je velice snadné, včetně mokrého čištění. Jsou odolné proti opotřebí i změně barvy v rámci slunečního záření. Vypadají velice atraktivně a aplikovat je můžete také do místností se zvýšenou vlhkostí (koupelny). Avšak mají také určité nevýhody: povrch, na který jsou lepeny, musí být dokonale rovný. Navzdory kovu jsou to poměrně křehké tapety, které navíc mohou způsobit odraz světla.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.