Zdravé potraviny, které vám určitě zlepší náladu

Jestliže se dlouhodobě necítíte ve své kůži, jste podrážděni a s vaší náladou je to na bodu mrazu, je třeba s tím začít něco dělat. Možná je na vině špatná volba jídelníčku, ve kterém chybějí potraviny, jež mají přímí vliv na lepší náladu. Které to jsou?

Bez serotoninu budete mít náladu pod psa

Už jste určitě slyšeli o serotoninu, jenž je důležitým neurotransmiterem. Znamená to, že přenáší nervové vzruchy a přímo ovlivňuje systém, který je tvořený soustavou neuronů v prodloužené míše, středním mozku, mezimozku a Varolově mostu. Díky vlastní biosyntéze tento systém udržuje optimální hladinu serotoninu v těle. Jenže občas se něco nepodaří a serotoninu je najednou málo. Pak vznikají deprese, změny nálady vedoucí až k poruchám spánku nebo agresi. Přitom nedostatek serotoninu v krvi se dá upravit vhodně zvolenými potravinami, které ho obsahují. Ne nadarmo se mu přezdívá, že je hormonem štěstí a dobré nálady.

Když se přikrade deprese

Deprese z důvodu chybějícího serotoninu se obvykle řeší nasazením antidepresiv. Záleží pochopitelně na psychiatrovi, pro které se rozhodne. Obvykle se však tento typ depresí léčí selektivními inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), které mají málo vedlejších účinků a méně se vzájemně ovlivňují s ostatními léky.

Serotonin na talíři

Hormon štěstí a dobré nálady získáte také z potravy. Je dobré se zaměřit na:

  • celozrnné pečivo a ovesné vločky,
  • listovou zeleninu – salát, špenát, kapustu,
  • mléčné výrobky a zejména sýry s obsahem bílkoviny bohaté na L-tryptofan,
  • bílé i červené maso a tučné ryby,
  • vejce,
  • ovoce – banány, pomeranče, borůvky.

Dobré jídlo má všeobecně pozitivní vliv na lidskou psychiku. Jen si vzpomeňte, jak jste nervózní a nevrlí, když máte hlad. A jak se vše jako mávnutím proutku spraví, když je váš žaludek plný. Ve výživě by proto ani neměly chybět sacharidy, které fungují jako zásobárna energie. Není třeba se jimi přejídat. V jídle platí střídmost, stejně jako v pití. Alkohol dovede krátkodobě náladu zlepšit, v delším časovém horizontu však na něj vzniká nebezpečná závislost, pokud by mu člověk holdoval každý den v neúměrném množství.

TIP: Zdravá výživa je prevencí proti rakovině – Jak se stravovat?

Zdroj: cestarelaxace.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.