Home office – jak pracovat z domova efektivně

Ještě celkem nedávno jsme záviděli těm šťastnějším, že jim zaměstnavatel umožňuje pracovat z domova. Dnes už mnohým z nás připadá home office jako pěkná otrava, která nám navíc pomaličku ukrajuje výkonnost. Jak pracovat z domova efektivněji? Všechno začíná u pracovního prostoru.

V ideálním případě máte velký byt a tedy i samostatnou místnost pro svoji domácí kancelář. V reálném světě ale pravděpodobně hledáte koutek, kde budete nejméně rušeni, abyste alespoň nějakou práci odvedli. 

Parametry home office, které ovlivní vaši výkonnost

Pro svoji domácí kancelář hledejte v bytě takové místo, kam dopadá přirozené denní světlo a naopak je co nejdále od televize. Jestli takové místo v bytě nenajdete, alespoň po dobu práce televizor nezapínejte, ať vám nenarušuje koncentraci na práci. 

Odborníci doporučují, že byste si neměli vytvářet home office v ložnici. Ideální řešení to opravdu není, ale v době, kdy pracují z domova oba manželé a dvě (i víc) děti jsou na online distanční výuce, se zdá ložnice jako to nejklidnější místo na práci. I když to láká zpět do postele. 

Ergonomické pracovní místo

Pracovní kout musí odpovídat vašim potřebám. Jestliže jste administrativní pracovník, jistě potřebujete pracovní stůl, židli, nějaké police na šanony, místo pro počítač a nejspíš i multifunkční tiskárnu. Pokud si vyberete správný nábytek, i na malém prostoru můžete mít všechno při ruce. 

Pracovní stůl nemusí mít ani tak moc velkou pracovní desku, pokud vám stačí mít na něm místo jen na notebook, telefon a hrnek s kávou. Důležitá je ale jeho výška – při posazení na židli by měly vaše paže opřené o desku stolu svírat v loktech pravý úhel. 

Stejně zásadní je i výběr židle, na níž budete během práce (často dlouhé hodiny) sedět. Židle by měla mít dostatečnou podpěru zad, područky pro paže a nastavitelnou výšku. I při sezení platí pravidlo pravého úhlu na všech místech “zlomu” tedy v oblasti kotníků, kolen i pánve.

TIP: Pokud však doma nejste stále tak efektivní jak potřebujete, poohlédněte se pro pronájmu kanceláře. Určitě budete překvapeni, jak vám tato změna doslova změní náhled na práci.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.