Home office – jak pracovat z domova efektivně

Ještě celkem nedávno jsme záviděli těm šťastnějším, že jim zaměstnavatel umožňuje pracovat z domova. Dnes už mnohým z nás připadá home office jako pěkná otrava, která nám navíc pomaličku ukrajuje výkonnost. Jak pracovat z domova efektivněji? Všechno začíná u pracovního prostoru.

V ideálním případě máte velký byt a tedy i samostatnou místnost pro svoji domácí kancelář. V reálném světě ale pravděpodobně hledáte koutek, kde budete nejméně rušeni, abyste alespoň nějakou práci odvedli. 

Parametry home office, které ovlivní vaši výkonnost

Pro svoji domácí kancelář hledejte v bytě takové místo, kam dopadá přirozené denní světlo a naopak je co nejdále od televize. Jestli takové místo v bytě nenajdete, alespoň po dobu práce televizor nezapínejte, ať vám nenarušuje koncentraci na práci. 

Odborníci doporučují, že byste si neměli vytvářet home office v ložnici. Ideální řešení to opravdu není, ale v době, kdy pracují z domova oba manželé a dvě (i víc) děti jsou na online distanční výuce, se zdá ložnice jako to nejklidnější místo na práci. I když to láká zpět do postele. 

Zdroj foto: Kinga / Shutterstock.com

Ergonomické pracovní místo

Pracovní kout musí odpovídat vašim potřebám. Jestliže jste administrativní pracovník, jistě potřebujete pracovní stůl, židli, nějaké police na šanony, místo pro počítač a nejspíš i multifunkční tiskárnu. Pokud si vyberete správný nábytek, i na malém prostoru můžete mít všechno při ruce. 

Pracovní stůl nemusí mít ani tak moc velkou pracovní desku, pokud vám stačí mít na něm místo jen na notebook, telefon a hrnek s kávou. Důležitá je ale jeho výška – při posazení na židli by měly vaše paže opřené o desku stolu svírat v loktech pravý úhel. 

Stejně zásadní je i výběr židle, na níž budete během práce (často dlouhé hodiny) sedět. Židle by měla mít dostatečnou podpěru zad, područky pro paže a nastavitelnou výšku. I při sezení platí pravidlo pravého úhlu na všech místech “zlomu” tedy v oblasti kotníků, kolen i pánve.

TIP: Pokud však doma nejste stále tak efektivní jak potřebujete, poohlédněte se pro pronájmu kanceláře. Určitě budete překvapeni, jak vám tato změna doslova změní náhled na práci.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.