Jak získat opět čistou sedačku?

Sedací soupravy patří v běžné domácnosti k velmi zatěžovaným kusům nábytku. Celá rodina na gauči tráví hodně volného času, a zvláště pak pokud je v domácnosti domácí mazlíček nebo malé dítě, je velmi pravděpodobné, že se tu a tam objeví na vaší milované sedačce nějaká ta skvrna.

Jak vyčistit sedačku od nejrůznějších skvrn? Rádi vám poradíme pár základních triků, které byste rozhodně měli znát.

Jak vyčistit sedačku z textilu

Látkové či textilní gauče jsou velmi oblíbené a moderní. Skvrny se však na nich velmi dobře usadí a zajdou. Vyčistit je pak může být docela oříšek. Nejlepší možností je mít vždy po ruce vysavač s mokrým vysáváním. Tím rychle odstraníte nově vzniklé skvrny. Na ty zažrané už je zapotřebí využít pěnový čistič na čalouněný nábytek a skvrny vyčistit ručně za pomocí žínky.

Na běžné skvrny od jídla nebo pití pak může zabrat i mýdlová voda či voda smíchaná s trochou pracího prostředku. Textilní sedačku nikdy nečistěte kartáčkem s hrubými štětinami. Na pomoc si vezměte spíše jemnější kartáček se silikonovými štětinkami. Stejně tak vyčistíte i sedačku z mikroplyše nebo špinavou sedačku ve vašem autě.

Skvělým pomocníkem v boji proti nečistotám, ale i pro podpoření sytosti barvy gauče využijte ocet. Sedačku octem vyčistíte velmi snadno, stačí jej smíchat s vodou a následně roztokem sedací soupravu potřít. Ty textilní pak získají navrch zářivou barvu.

Jak vyčistit sedačku z kůže a eko kůže

Na kožené gauče se musí jít s citem. Patří k hodně citlivým a také drahým kouskům, a proto je zapotřebí o ně dbát s větší opatrností. Když už se na nich nějaká skvrna objeví, je nejlepší začít jednat ihned. Postačí obyčejný kousek hadry nebo utěrky namočený ve vodě se saponátem. Pokud nezabere saponát, je nutné mít doma speciální přípravky určené na kůži. Na menší a běžné skvrny pak zcela postačí vytáhnout obyčejné dětské utěrky.

Jaké jsou nejčastější skvrny na sedačce a jak s nimi naložit?

Vyčistit sedačku pomohou i obyčejné babské rady. Naše babičky na skvrny nejčastěji braly právě obyčejný saponát, sodu nebo ocet. Sodou je totiž vyčistit sedačku velmi snadné, a navíc zabere i na ty nejodolnější skvrny, a přitom je to tak jednoduché. Sodu stačí na sedačku nasypat a nechat několik hodin působit. Pak stačí všechno důkladně vysát, a vaše sedací souprava bude jako nová.

Mezi nejčastější skvrny, které v domácnosti každý z nás běžně řeší, patří ty od krve, moči, propisky, kávy, čokolády nebo například piva. Na všechny tyto skvrny pomůže něco, co máme většinou běžně doma. Stačí o tom vědět a jednat vždy co nejrychleji, pamatujte, že zaschlé skvrny se budou vždy čistit hůře.

Jak vyčistit sedačku od domácích mazlíčků?

Sedačku, kterou vám omylem počůrají domácí mazlíčci, nejlépe vyčistíte citronovou šťávou. Místo několikrát potřete šťávou z citronu a poté ještě vydrhněte vodou s troškou saponátu.

Citronová šťáva smíchaná s vodou pak pomůže i s vyčištěním sedačky od krve. Krvavou skvrnu potírejte roztokem vody a citronové šťávy, hadříkem nanášejte vždy od kraje ke středu, dokud nečistota nezmizí.

Káva, čokoláda, kakao, pot, kouř nebo třeba olej

Na všechny tyto běžné skvrny skvěle zapůsobí obyčejný saponát nebo prací prostředek. Ten vám přinese ještě tu výhodu, že krásně voní. Kromě pracího prostředku se na jakékoliv skvrny vyplatí vzít i aviváž. Vyčistit sedačku od kávy, čokolády nebo oleje vám pomůže prací prášek, který stačí na místo nasypat a nechat působit. Po chvíli vezměte hadřík a místo dočistěte ručně.

Jak vyčistit sedačku parním čističem

Pokud máte doma parní čistič, máte v podstatě vyhráno. Pára se dokáže postarat o většinu i hodně zaschlých skvrn. Suchá pára zdolá i ty nejodolnější skvrny, a navíc se dá využít na většinu povrchů v domácnosti. Pokud čistíte sedačku od krve, potu nebo moči, získáte navíc i dezinfekci povrchu v jednom kroku.

Teď už se skvrn na sedačce bát nemusíte.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.