Jak zvládnout první let letadlem?

První let letadlem je pro mnohé z nás něco jako noční můra. Ten pocit, že jste tak vysoko nad pevnou zemí se občas prostě nedá překonat. Někdy jsou obavy až tak silné, že lidé musí vyhledat pomoc i psychologa. Vy to ale první zkuste sami. Jak takový let vlastně probíhá?

Čeká vás první let letadlem? V našem článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět, abyste zazářili jako zkušený cestovatel. Projdeme si váš první let krok po kroku. Pojďme na to!

Jedeme na letiště

Čeká vás let letadlem? Poprvé si možná budete připadat nesví i ze samotného letiště. Než se na něj vydáte, zkontrolujte si, zda máte u sebe v příručním zavazadle platné cestovní doklady, peníze, platební kartu, a vízum, pokud jej potřebujete. Na letišti musíte být nejpozději 2 hodiny před plánovaným odletem. Tuto dobu rozhodně nepodceňte, a na letiště se vypravte včas.

Ještě jedna poznámka ohledně oblečení: pro váš první let letadlem v historii zvolte pohodlné oblečení, a i když venku panuje příjemná teplota, přibalte si svetřík nebo lehkou bundu. V letadle bývá klimatizace docela ostrá.

Letiště a odbavení

Gratulujeme, právě jste dorazili na letiště. V případě letiště Václava Havla v Praze se nemusíte ničeho obávat – vše je přehledně značené a rychle se zorientujete. Ještě jednodušší to budete mít, pokud jste zvolili ostravské nebo brněnské letiště. 

Najděte si příslušnou přepážku, předložte svou letenku a cestovní doklad. Dostanete palubní lístek a nálepku k zavazadlu. Dále budete procházet pasovou kontrolou, kde vám bude zkontrolován váš cestovní doklad.

Než se ocitnete na palubě, musíte ještě absolvovat osobní prohlídku a kontrolu příručního zavazadla.

Letíme!

Po nástupu do letadla si dejte své příruční zavazadlo do prostoru, který je k tomu určen, a usaďte se na svém místě. Start letadla bývá pro některé lidi nepříjemný, není vůbec špatný nápad se zásobit bonbóny nebo žvýkačkami, které zmírní váš pocit přetlaku v uších. Postupně se dostanete do výšky okolo 10 kilometrů nad zemí, kde je teplota okolo mínus 50 stupňů Celsia. Výhled z letounu je neskutečný, a věříme, že si cestu dokonale užijete! Místo toho, abyste přemýšleli, jak přežít let letadlem, si jej určitě budete vychutnávat. Být tak vysoko a vidět z výšky svět, to je přeci zážitek!

Těhotenství a let s malými dětmi

Ptáte se, co těhotenství a let letadlem? Pokud nemáte zdravotní omezení a netrápí vás nevolnosti, let byste měla v pohodě zvládnout. Před tím, než si letenku objednáte, se ujistěte, zda v období letu již nebudete za 28. týdnem těhotenství. Do té doby se létá (v případě, že nečekáte dvojčata a vícerčata) zcela bez omezení. Poté už budete potřebovat lékařskou zprávu a počítejte s tím, že v 36. týdnu těhotenství vás už na palubu nikdo nebude chtít pustit. Let letadlem v těhotenství by měly vynechat ženy, které mají během jiného stavu zdravotní potíže.

Jste rodina a přemýšlíte, jak připravit dítě na let letadlem? Když máte dítě od tří let, často spolu hovořte o tom, jak krásné bude, až uvidíte mraky, a budete si prohlížet zemi z ptačího pohledu. Pro menší děti se dobře připravte a nachystejte si s sebou do zavazadla dobroty, které jim jinak nedopřáváte. Do příručního zavazadla si dejte nové a zábavné hračky či aktivity, které budete po čas letu střídat, abyste svého potomka udrželi v pohodě a dobré náladě. Je dobré vědět, že kočárek pro dítě do 2 let bývá přepravován bezplatně.

Vyhlídkový let

Dostali jste poukaz na let letadlem a čeká vás výprava do oblak? Na vyhlídkový let letadlem se nemusíte nijak zvláště připravit. Pouze je dobré v den letu zvolit lehce stravitelné a hodnotné jídlo, abyste na palubě neměli hlad. Po příjezdu na letiště budete potřebovat pouze dárkový poukaz na let, a jdete na to! Máte v plánu se proletět nad krásami naší země nebo dokonce nad svým vlastním obydlím? Budete nadšeni! Obecně platí, že let letadlem: dárek, na který se nezapomíná.

Už se těšíte, až poprvé vyrazíte na letiště? Přejeme vám, ať si let vychutnáte. Šťastnou cestu!

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.