Krb a jeho údržba: Jak vyčistit krb a správně o něj pečovat?

Krb v domácnosti je symbolem romantiky a tepla našich domovů. Důležité však je správně o něj pečovat. Jak vyčistit krb? A co povinná revize? To vše vám poradíme.

Příjemné plápolání ohně, krásné romantické osvětlení a nezaměnitelné teplo – to vše do našich domovů přinášejí krby nebo krbová kamna. Aby nám dlouho vydržela, musíme je pravidelně udržovat.

Umíte se starat o svůj vnitřní či venkovní krb? Zde je pár základních tipů, jak na to.

Proč je krb rychle špinavý?

Máte bytový nebo zahradní krb a zdá se vám, že bývá velmi rychle špinavý? Na vině může být nedostatečně vysušené dřevo, co používáte pro otop. Možná je tento stav ale zapříčiněn ještě jedním častým problémem – a tím je velmi špatný tah komínu.

Jaké dřevo do krbu?

Dřevo pro otop v krbu nebo krbových kamnech by mělo být vždy alespoň rok uloženo v suchu.

Někdy si také sklo a vnitřek krbu zašpiníme tím, že nepoužíváme správně vzduchové ventily. Přívod primárního vzduchu by měl být otevřen pouze když zatápíte nebo přikládáte – tento extra přísun vzduchu slouží k tomu, aby dřevo rychleji hořelo. Později tyto otvory zavřete. Máte rohový krb? V něm si také pohlídejte, aby vám vnitřek kamen a komína jednou za čas prohlédl kominík.

Jak čistit krb

Pokud máte elektrický krb, nic řešit nemusíte. Podobně ani v případě, že máte krb na biolíh. Většina z nás ale stále vlastní krb, kde se spaluje dřevo. A ten je opravdu potřeba čistit pravidelně. Než budete v kamnech topit, důkladně vyberte popel. K tomuto účelu již byly stvořeny speciální vysavače popela. Ty se vám budou skutečně hodit zejména tehdy, kdy si nepřejete interiér místnosti zaneřádit jemným a všudypřítomným popelem. Některé typy se dokonce napojují na obyčejný vysavač.

krb do domu
Zdroj foto: mil87olia / Shutterstock.com

Jak čistit sklo

Vlastníte krb s výměníkem? Nebo máte v místnosti krbová kamna se sklem vepředu? Zřejmě nebude zbytí a budete si dříve nebo později potřebovat pořídit speciální čistič na krbové sklo. Ten se dá sehnat v podobě gelu – s tímto přípravkem vyčistíte skutečně vše. Samozřejmě při pravidelném čištění. A jedna rada, než poběžíte do obchodu – zkuste obyčejné poctivé noviny. Možná zjistíte, že umí skutečné zázraky! Ne nadarmo s nimi lidé s velkou oblibou dolešťují okna.

Příprava krbu před sezónou

Když skončí topná sezóna, měli byste se dát do pravidelné údržby. Alespoň jednou za rok je potřeba krb vyčistit důkladněji. Možná si při této činnosti budete přát, abyste si tenkrát raději pořídili elektrický krb se zvukem, ale nebojte, za chvíli máte hotovo. Zkontrolujte stav topidla a jeho konstrukci. Očistěte jeho vnitřní plášť od zbytku popela a nečistot. Ponechte vzduchové otvory otevřené, aby krbem mohl proudit vzduch. Když tuto údržbu neprovedete, popel nasaje venkovní vlhkost a způsobí vám rychlou korozi krbové vložky.

Tip na údržbu krbu

Ať již máte lihový nebo třeba bio krb, určitě si přejete, aby po celý rok vypadal krásně. Proto je samozřejmě skvělé, že udržujete vnitřek vašeho krbu, ale je také potřeba dbát na dokonalost z venkovního pohledu. Povrch vašeho krbu si také zaslouží pravidelnou údržbu. Zaprášená kamna jistě nejsou nijak reprezentativní. Údržbu provádějte vždy, když je krb zcela vychladlý. Povrch vysajte vaším běžným vysavačem. Tak dostanete nečistoty i z míst, kde se vám to prachovkou nedaří. Poté už zbývá jen vlhkým hadříkem namočeným v teplé vodě setřít zbytek prachu a nečistot.

Povinná revize krbu

Již od roku 2011 platí povinnost pravidelné revize komína. Ta se provádí minimálně jednou ročně. Tímto se předchází zanedbání péče o komín. Usazený komín nejen, že špatně táhne, ale také je bohužel častou příčinou požáru domů. Pokud topíte hodně, nemusíte volat kominíka každý měsíc. Stačí, když na palivo nasypete speciální čistič. Ten dokáže přeměnit saze na oxid uhličitý, a tak je bezpečně dostat z komína. Tento postup se hodí klidně i pro obyčejný zahradní krb s udírnou.

Jak pečujete o svůj krb vy?

Zdroj: greatist.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.