Domácí kávovar: Jaký vybrat pro lahodnou chuť kávy?

Domácí kávovar je pro někoho ta nejužitečnější věc v domácnosti. Miluje začít svůj den šálkem dobré kávy? Poradíme vám, jaký domácí kávovar vybrat a jaké zvolit parametry.

Musíte začínat ráno s šálkem dobré kávy? Pak byste měli zauvažovat nad nákupem kvalitního domácího kávovaru, s nímž si během několika málo vteřin připravíte vynikající kávu.

Pakliže nevíte, na co si u těchto pomocníků dát pozor a které typy kávovarů vůbec existují, nemusíte zoufat. Právě od toho je tu dnešní článek, takže neváhejte pokračovat ve čtení.

Jaký domácí kávovar vybrat

Typy domácích kávovarů

Podle druhu připravované kávy se kávovary nejčastěji dělí na:

  • kávovary na espresso,
  • kávovary na filtrovanou kávu.

Tyto přístroje se mezi sebou značně liší. První z nich je vhodný pro milovníky silné a bohaté chutě, zatímco ten druhý oceníte v případě, máte-li rádi větší hrnky slabší kávy a méně výrazné chuti.

Nejpohodlnějším způsobem, jak si připravit domácí kávu jsou bezpochyby automatické espresso kávovary. Tento automatický kávovar se po stisknutí jednoho tlačítka postará o veškeré procesy od namletí kávových zrn, až po jejich napěchování a následné spaření. Dražší modely se umí i sami vyčistit, a to včetně odstranění vodního kamene.

domácí kávovar
Zdroj foto: petatape / Shutterstock.com

Pokud nekupujete kávová zrna, ale máte radši už namletou kávu, pak jsou pro vás pravou volbou pákové espresso kávovary. Pákový kávovar ovšem nedisponuje zásobníkem, takže před přípravou chutného šálku musíte pečlivě napěchovat sítko. Regulace množství vody a také čištění zůstává ve většině případů na vás. Při přemýšlení o pákovém kávovaru je nutné zapřemýšlet i nad nákupem kvalitního mlýnku na kávu.

Milovníkům vyššího obsahu kofeinu a plné chuti jsou určeny moka konvičky. Samotné přípravy nápoje se nemusíte bát, i když na první pohled může vypadat poněkud děsivě. Do spodní nádoby nalijte vodu a do sítka nasypte umletou kávu. Výhodou konvičky je nízká pořizovací cena a snadná příprava kávy. Na druhou stranu musíte počítat s malým množstvím připraveného nápoje.

Tlak a teplota vody

Při výběru kávovaru byste měli věnovat pozornost nejen jeho typu, ale také poskytovanému tlaku a teplotě vody. Například kávovar Delonghi disponuje tlakem vody až 15 barů. Na první pohled se to zdá hodně, ovšem přístroje určené pro domácnost mají často problémy právě s kolísajícím tlakem. Rozhodně neplatí, že čím vyšší tlak kávovar poskytuje, tím lepší kávu s ním dokážete vytvořit. Ideální teplota pro přípravu lahodné kávy se pohybuje okolo 90°C.

Jaký příkon by měl mít kávovar?

Dalším významným parametrem při nákupu kvalitního kávovaru je příkon. Ten ovlivňuje zejména rychlost nahřívání před přípravou samotné kávy. Jakmile zvolíte přístroj s vyšším příkonem, můžete ušetřit trochu času. Tato úspora ovšem nebude nijak závratná. Kávovar Sencor disponuje příkonem 1 450 W, což je pro přípravu kvalitní kávy naprosto dostačující.

Moderní elektrická zařízení jsou naprosto špičková, díky čemuž spotřebují opravdu minimální množství energie. Pokud byste ovšem řešili maximální úsporu, bude vás parametr spotřebované elektřiny zajímat. Automatický kávovar můžete v některých případech uvést do úsporného režimu. Nemyslete si však, že tímto způsobem nebude narušena příprava kávy. Jakmile budete tuto úsporu používat příliš často, může se celková spotřeba přístroje paradoxně zvýšit.

Další funkce domácího kávovaru

Automatický přístroj na přípravu kávy překonává pákový kávovar hned v několika oblastech. Kromě pohodlí disponuje také řadou přidaných funkcí. K těm nejoblíbenějším patří nastavení hrubosti mletí, což má velký vliv na výslednou chuť a také sílu připravované kávy. Většina automatických kávovarů nabízí nastavitelnou výšku výpusti. To oceníte zejména v případě, že si připravujete různé druhy espressa. K nim jsou totiž potřeba i různé druhy šálků nebo skleniček.

Na dobrou kávu už nemusíte chodit do kavárny. Vynikající nápoj plný kofeinu si díky automatickému nebo pákovému kávovaru připravíte v pohodlí svého domova.

Zdroj: nytimes.com


Zajímá vás také

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.