Poznejte krásy švýcarského městečka Luzern

Jestli místo klasického válení se u moře preferujete spíše procházky po památkách a cesty přírodou, pak je tou správnou volbou pro vaší příští dovolenou malebný Luzern.

Švýcarsko skrývá nejednu krásu a toto město mezi ně bezpochyby patří. Okouzlí i vás?

Klid máte zaručený

Jedinečnou výhodou Luzernu je už jenom jeho poloha. Nachází se totiž na severozápadním konci Lucernského jezera. Je obklopen vysokými horami a neporušenou přírodou, takže si na své jistě přijdou i nadšenci pořádných výšlapů. Pokud však toužíte po něčem méně náročném, stačí si ráno dojít pro vytouženou kávu do jedné z místních kaváren. Vypít si ji můžete během procházky po Starém městě až k samotnému Kapličkovému (též Kaplovému) mostu, což je, jen tak mimochodem, nejstarší dřevem zakrytý most na světě, který spojuje ono Staré město s Novým.

Objevujte nové věci

Muzea nejsou zrovna oblíbenou volbou většiny turistů, a to převážně kvůli dlouhým frontám a tlačícím se lidem. I tak se ale vyplatí obětovat tomu aspoň dvě – tři hodiny a vyrazit například do Švýcarského muzea dopravy, které patří mezi jedno z nejzajímavějších míst ve městě. Můžeme zde nalézt nejen auta a vlaky, ale dokonce také letadla společnosti Swiss International Air Lines. Zamířit můžete rovněž za uměním, a to konkrétně do Uměleckého muzea (Kunstmuseum Luzern). Sbírka zde sice není tak pestrá jako v jiných evropských městech, ale nemusíte se bát. Zdejší unikáty rozhodně stojí za návštěvu.

Zdroj foto: Oleksiy Mark / Shutterstock.com

Příroda v Luzern

Co další nabízí Luzern? Památky, ovšem nejen tak ledajaké. Navštívit můžete například Lion Monument neboli pomník, do něhož je vytesána podobizna lva. Hravě se zde dostanete pomocí městských spojů, a to za necelých deset minut. A v případě, že ještě nebudete mít dost vší té švýcarské přírodní magie, vaší další zastávkou může být Glacier Garden of Lucerne, taktéž známá jako Muzeum geologických útvarů. Zakončit svůj výlet pak můžete na hoře Pilatus. Luzern je od tohoto místa vzdálen zhruba třicet minut cesty autem, takže se nemusíte bát, že by vám cesta zabrala půl dne. Její vrchol přesahuje dva tisíce metrů nad mořem.

Jak se dostat na vrchol hory Pilatus

Tam se lze dostat buďto pomocí visuté lanovky nebo je možné zakusit jízdu po trati Pilatus z Alpnachstadu, známé také jako nejstrmější ozubnicová železnice na světě. V případě, že se rozhodnete horu navštívit, vyplatí se volit termíny mezi květnem a listopadem. Mimo sezónu se kvůli nepříznivým podmínkám na vrch nedostanete.

Zakuste moderní architekturu

Když všechno selže, obraťte se na to, co je ve světě oblíbené – moderní architektura. K vašemu štěstí, Luzern nabízí hned několik míst, kde ji najdete. Prvním na programu může být Kulturní a kongresové centrum Lucern, navržené francouzským architektem Jeanem Nouvelem. Dále se můžete přesunout k Obytnému věžáku (Wohnhochhaus) Schönbühl od finského architekta Alvara Aalta a své dobrodružné, umělecké odpoledne pak zakončíte v Caffe Spettacolo nad horkým espressem a croissantem. Nebo okuste The Queen Camellia Tea House, kde údajně podávají ten nejlepší čaj v celém Luzernu.

Ochutnejte švýcarské tradice

Každá země má své vyhlášené pochoutky a Švýcarsko není výjimkou. Až vás po náročném dni unaví všechny ty památky, muzea a hory, můžete zbytek dne strávit nad jednou ze švýcarských specialit, například Basilejskou polévkou z pražené mouky. Ta obsahuje máslo, cibuli, hovězí a strouhaný sýr Gruyere. Za ochutnávku bezpochyby stojí i Bernské sušenky Leckerli, které jsou ve Švýcarsku velice oblíbené hlavně v období Vánoc.

Kdy vycestovat?

Při výběru termínu vás prakticky nic neomezuje, tudíž je pouze a jen na vás, zda zvolíte zimní či letní verzi Luzernu. Určitě se ale vyplatí navštívit město v období Vánočních svátků, kdy je zdejší atmosféra nezaměnitelná. Letenka Praha – Luzern vás při chytré koupi může vyjít jen na necelé dva tisíce.

O ubytování nouzi mít nebudete. V nabídce jsou nejen tradiční, rodinné hotely, ale také služba Airbnb.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.