5 tipů, které zaručeně pomáhají na motání hlavy

Mít závratě je nepříjemné. Někdy se objevují bez předchozího varování, a proto nám může hrozit dokonce upadnutí. Pociťujete motání hlavy, pocit na zvracení, nebo dokonce vidíte mžitky před očima?

Pročtěte si naše nejrychlejší tipy, které vám pomohou od motání hlavy, a vyřešte svůj problém během chvilky.

První pomoc při závratích

Když je naše tělo přetížené, stane se, že žádá o změnu pomocí motání hlavy. Únava totiž hraje důležitou roli a pokud je organismus skutečně na hraně svých sil, pociťujeme závratě nebo nepříjemný pocit, že se s námi točí svět. Pokud na vás doléhá velká únava doprovázená těmito pocity nebo dokonce mžitkami před očima, rychle si sedněte na zem.

Zabráníte tak nepříjemnému omdlení, kdy můžete na chvíli ztratit pojem o časoprostoru. Sedněte si a dejte si hlavu mezi kolena, nebo – ještě lépe – si lehněte a dejte své nohy nahoru, opřete je například o stěnu.

Ještě jeden naprosto prozaický důvod má motání hlavy. Příčiny totiž nemusí být vždy složité odhalit. Vzpomeňte si, kdy jste naposledy vypili nějakou tekutinu. Že nevíte? Právě jemná dehydratace vede často k pocitu nevolnosti a motání hlavy. Napijte se a dejte si i malou svačinku, udělá se vám lépe. Nejlepší volbou je banán, ten v sobě obsahuje vitamíny i jednoduché a lehce stravitelné cukry.

Zdroj foto: pathdoc / Shutterstock.com

Když se ozve krční páteř

Motání hlavy od krční páteře není nic příjemného. Často za ním stojí přetěžování krku kvůli sezení u počítače. I zde máme jeden trik, který pomáhá. Nejprve si sedněte na polovinu židle a napřimte svou páteř. Uvolněte ramena a hlídejte si, ať brada a krk svírá pravý úhel.

Následně pozvolna otáčejte hlavu doleva, pak zpět na střed. Poté doprava, a zpět na střed. Poté hlavu pomalu vpravo a vlevo uklánějte. Tyto jednoduché cviky provádějte velmi pomalu. Zablokovaná krční páteř motání hlavy často způsobuje, těmito pomalými cviky si pomůžete od bolesti.

Role krevního tlaku

Věděli jste, že nevolnosti dokáže způsobit nízký i vysoký tlak? Motání hlavy nebo dokonce pocit hučení v uších mohou právě ukazovat na potíže s tlakem. Hypotenze, tedy nízký krevní tlak, dokáže být velmi nepříjemný. Cítíme se unavení, pociťujeme motání hlavy, nevolnost nebo dokonce omdlíváme. Hučení v uších, motání hlavy a nevolnost však dokáže způsobit i hypertenze, tedy vysoký krevní tlak. Abyste předešli dalším komplikacím vašeho zdravotního stavu, objednejte se raději ke svému lékaři. Ten určí, co je příčinou vašeho stavu a nabídne vhodné řešení.

Zdroj foto: Kleber Cordeiro / SHutterstock.com

Těhotenství

Motání hlavy v těhotenství bohužel trápí celou řadu nastávajících maminek. Během gravidity totiž do rostoucí dělohy proudí zvýšené množství krve, a krevní oběh nestíhá dostatečně zásobovat i ostatní důležité orgány. Zde je nasnadě si co nejrychleji sednout či lehnout a dát dolní končetiny do zvýšené polohy, abyste předešli pádu. Dobré je se také hned trochu najíst a napít. Časté motání hlavy by mělo být vždy konzultováno s vašim ošetřujícím lékařem.

Když potíže přetrvávají

Stává se vám, že se vás tento problém týká dokonce téměř každý den? Dlouhodobé motání hlavy je častým ukazatelem zdravotních potíží. Proto byste s objednávkou u svého ošetřujícího lékaře neměli otálet. Může vás vyslat na odborné neurologické vyšetření nebo na infekční oddělení, aby bylo vyloučeno například zvířaty přenosné onemocnění. Únava, ospalost, motání hlavy a bolesti kloubů jsou například jeden z projevů boreliózy.

Příčin pocitu motání hlavy je celá řada. Spouštěčem může být těhotenství, silná únava nebo například krční páteř. Motání hlavy lze krátkodobě vyřešit pomocí cviků nebo klidového režimu. Při dlouhodobých obtížích vždy vyhledejte lékaře.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.