Motání hlavy – Jak se toho zbavit a první pomoc

Motání hlavy a závratě jsou velmi nepříjemné. Pokud je pociťujete stále častěji, zajímejte se o svůj zdravotní stav. Poradíme vám, co dělat při motání hlavy a jaká je první pomoc.

Pročtěte si naše nejrychlejší tipy, které vám pomohou od motání hlavy, a vyřešte svůj problém během chvilky.

Motání hlavy

Čas od času se s motáním hlavy může setkat každý z nás, chvilkovou ztrátu rovnováhy a pocit, že se vám točí svět kolem zřejmě zažil už každý. Pokud je však točení hlavy časté a dokonce doprovázeno i závratěmi či nucením na zvracení, může to být předzvěstí vážnějšího zdravotního problému. Tento nepříjemný pocit můžete zažívat leckdy během dne, nejčastěji však jde o:

 • motání hlavy při vstávání,
 • ranní motání hlavy,
 • točení hlavy při chůzi,
 • motání hlavy vleže.

Příčiny

Jaké jsou příčiny motání hlavy? Mezi nejčastější z nich můžeme zařadit především:

 • nedodržování pitného režimu během dne,
 • vydýchaný vzduch v místnosti,
 • nízký nebo vysoký krevní tlak,
 • problémy s vnitřním uchem,
 • špatné držení těla,
 • problémy s krční páteří, bolestivá záda,
 • nedostatek železa (chudokrevnost, anémie),
 • úzkostné stavy,
 • záněty a infekce v těle,
 • strach, fobie.

Pokud jste kuřák, točení hlavy se zřejmě zvykne objevovat hlavně ráno, po první dávce nikotinu. Rovněž k tomuto problému přispívá i zvýšená konzumace alkoholu a kávy.

První pomoc při závratích

Když je naše tělo přetížené, stane se, že žádá o změnu pomocí kroucení hlavy. Únava totiž hraje důležitou roli a pokud je organismus skutečně na hraně svých sil, pociťujeme závratě nebo nepříjemný pocit, že se s námi točí svět. Pokud na vás doléhá velká únava doprovázená těmito pocity nebo dokonce mlhou před očima, rychle si sedněte na zem.

Zabráníte tak nepříjemnému omdlení, kdy můžete na chvíli ztratit pojem o časoprostoru. Sedněte si a dejte si hlavu mezi kolena, nebo – ještě lépe – si lehněte a dejte své nohy nahoru, opřete je například o stěnu.

Ještě jeden naprosto prozaický důvod má motání hlavy. Příčiny totiž nemusí být vždy složité odhalit. Vzpomeňte si, kdy jste naposledy vypili nějakou tekutinu. Že nevíte? Právě jemná dehydratace vede často k pocitu nevolnosti a motání hlavy. Napijte se a dejte si i malou svačinku, udělá se vám lépe. Nejlepší volbou je banán, ten v sobě obsahuje vitamíny i jednoduché a lehce stravitelné cukry.

jak se zbavit motání hlavy od krční páteře
Zdroj foto: pathdoc / Shutterstock.com

Jak se zbavit motání hlavy od krční páteře

V mnoha případech stojí za motáním hlavy zablokovaná krční páteř. Krční páteř a nervové zakončení, které jsou v ní umístěny, jsou oslabeny stresem, nesprávným sezením, nedostatečným pohybem.

Máte-li sedavé zaměstnání, tyto potíže zřejmě velmi dobře znáte. Několikahodinové sezení za počítačem velmi namáhá a oslabuje krční páteř. Většina lidí tyto skutečnosti ignoruje a začne se o ně zajímat, až když je pozdě a motání hlavy je u nich na denním pořádku.

Motání hlavy od krční páteře není nic příjemného. I zde máme jeden trik, který pomáhá. Nejprve si sedněte na polovinu židle a napřimte svou páteř. Uvolněte ramena a hlídejte si, ať brada a krk svírá pravý úhel.

Následně pozvolna otáčejte hlavu doleva, pak zpět na střed. Poté doprava, a zpět na střed. Poté hlavu pomalu vpravo a vlevo uklánějte. Tyto jednoduché cviky provádějte velmi pomalu. Zablokovaná krční páteř motání hlavy často způsobuje, těmito pomalými cviky si pomůžete od bolesti.

Jak na točení hlavy od krční páteře? Nejlepším krokem je navštívit lékaře nebo fyzioterapeuta. Předepíšou vám léčbu, ale také vám nasadí rehabilitace, které by vám od bolesti měly pomoci. Nezapomínejte však, že několikatýdenní rehabilitace vám pomohou jen na chvíli, je třeba změnit životní styl, zařadit do svého programu pravidelný pohyb a cviky zaměřené na páteř a zpevnění svalstva. Pokud máte rádi vodu, plavání je ideálním sportem, který vám od bolestí krční páteře as tím spojeného motání hlavy může výrazně pomoci.

Motání hlavy a krevní tlak

Věděli jste, že nevolnosti dokáže způsobit nízký i vysoký tlak? Motání hlavy nebo dokonce pocit hučení v uších mohou právě ukazovat na potíže s tlakem.

Nízký krevní tlak

Hypotenze, tedy nízký krevní tlak, dokáže být velmi nepříjemný. Cítíme se unavení, pociťujeme točení hlavy nebo nevolnost. Za nízký krevní tlak považujeme takový krevní tlak, který má opakované hodnoty na úrovni přibližně 90/65 mm Hg a méně. Ve srovnání s vysokým krevním tlakem není nebezpečný a nezpůsobuje tak různorodé problémy.

Lidé s nízkým krevním tlakem jsou však často náchylní k pocitu slabosti, kroucení hlavy, únavu a omdlévání. Na nízký krevní tlak se nepředepisují léky, bývá léčen zejména změnou životního stylu, pravidelným pohybem, vyváženou a pestrou stravou bohatou na ovoce a zeleninu a dodržováním pitného režimu.

Vysoký krevní tlak

Hučení v uších, motání hlavy a nevolnost však dokáže způsobit i hypertenze, tedy vysoký krevní tlak.

Pokud jsou naměřené hodnoty krevního tlaku opakovaně vyšší než 140/90 mm Hg, mluvíme již o vysokém krevním tlaku. Tuto diagnózu bychom určitě neměli podceňovat, jelikož může vést až k mrtvici či selhání srdce. Při vysokém krevním tlaku se také doporučuje změnit životní styl, avšak jsou zapotřebí i léky na snížení krevního tlaku, které vám musí předepsat lékař.

Abyste předešli dalším komplikacím vašeho zdravotního stavu, objednejte se raději ke svému lékaři. Ten určí, co je příčinou vašeho stavu a nabídne vhodné řešení.

Motání hlavy v těhotenství

Motání hlavy v těhotenství bohužel trápí celou řadu nastávajících maminek. Během gravidity totiž do rostoucí dělohy proudí zvýšené množství krve, a krevní oběh nestíhá dostatečně zásobovat i ostatní důležité orgány. Zde je nasnadě si co nejrychleji sednout či lehnout a dát dolní končetiny do zvýšené polohy, abyste předešli pádu. Dobré je se také hned trochu najíst a napít. Časté kroucení hlavy by mělo být vždy konzultováno s vašim ošetřujícím lékařem.

Dlouhodobě motání hlavy

Stává se vám, že se vás tento problém týká dokonce téměř každý den? Dlouhodobé motání hlavy je častým ukazatelem zdravotních potíží. Proto byste s objednávkou u svého ošetřujícího lékaře neměli otálet. Může vás vyslat na odborné neurologické vyšetření nebo na infekční oddělení, aby bylo vyloučeno například zvířaty přenosné onemocnění. Únava, ospalost, točení hlavy a bolesti kloubů jsou například jeden z projevů boreliózy.

Jak se zbavit motání hlavy

Pokud jste se rozhodli tento problém řešit, na prvním místě byste se měli zamyslet nad svým životním stylem. Upravit stravu, doplnit dávky ovoce a zeleniny, sledovat si pitný režim, začít se více hýbat, najít nový sport, omezit kouření a konzumování alkoholu. U lékaře si také můžete nechat zkontrolovat krevní tlak a hodnoty železa, jehož nedostatek způsobuje anémii.

Pokud je točení hlavy jen občasnou záležitostí, a hlava se vám kroutí zejména při vstávání z postele či ze židle, párkrát předtím se zhluboka nadechněte, aby se vám okysličil mozek a zvedejte se pomalu. Nesnažte se dělat žádné prudké pohyby.

Příčin pocitu točení hlavy je celá řada. Spouštěčem může být těhotenství, silná únava nebo například krční páteř. Motání hlavy lze krátkodobě vyřešit pomocí cviků nebo klidového režimu. Při dlouhodobých obtížích vždy vyhledejte lékaře.

Zdroj: hopkinsmedicine.org, medicalnewstoday.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.